Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Divertisment

Divertisment Glume, imagini amuzante, stiti voi, orice starneste rasul.

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 20-03-08, 22:25   #31
Bobytzul

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 178
Default Re: Pensionarii japonezi, obligati sa traga pe dreapta

Quote:
Originally Posted by Ed_Crane_1983 View Post

Pensionarii japonezi, obligati sa traga pe dreapta

Pericole la volan?

Cel putin pentru japonezi si englezi abilitatea de a conduce o masina se incadreaza in trei categorii principale. Pe la 18 ani, "zero skills", cum prefera sa spuna dumnealor, apoi urmeaza o perioada in care acumulezi experienta si devii un sofer sigur pe tine, iar la "apus", peste 60 de ani, sa zicem...uiti tot ce ai invatat in anii intermediari, instinctele ruginesc si devii o povara pentru trafic...

Batran, furios si iute

Ultima "varianta" e valabila in Tokyo, unde batranii care au peste 65 de ani "la bord" sunt stimulati cu diverse reduceri si servicii ca sa "traga" definitiv pe dreapta. Mese gratuite la restaurant, facilitati la banca, tot felul de ajutoare sunt acordate batranilor din Tokyo care renunta la sofat. Masura a venit ca urmare a unei statistici destul de ingrijoratoare, care spune ca in 2007 circa 100000 din accidentele inregistrate in Tokyo au fost cauzate de batrani peste 65 de ani.

Tinerii englezi, soferi de la 18 ani

Reversul medaliei se gaseste in Anglia, unde se urmareste cresterea varstei legale de la care un jun are voie sa conduca de la 17 ani la 18 ani. Totodata, tinerii invatacei care vor permis trebuie sa urmeze o scoala de soferi pe perioada unui an intreg...De asemenea, soferii foarte tineri nu au voie sa transporte alti tineri in masina noaptea. Statisticile englezilor arata ca soferii tineri sunt implicati in majoritatea accidentelor mortale din Anglia, cauzate lipsei de experienta si a excesului de zel asupra pedalei de acceleratie...

Din pacate, in general, regulile sunt scrise ca sa fie incalcate...
Aici ai perfecta dreptate mai ales Legea nr. 48/2002 pentru aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 137/2000
privind prevenirea si sanctionarea tuturor formelor de discriminare


1)Este vina ta ca ai initiat acest topic fara sa specifici
a)Populatia orasului Tokyo in mil loc
b)Numarul de masini
c)supraf orasului cu toate suburbiile
Trebuia sa ai in vedere ca baietii au studiat manuale alternative si ii jignesti daca ii intrebi cam ce populatie are japonia si cam ce populatie are Tokyo ca ii doare mina sa caute cu google sau alt motor .
Daca specificai ca sunt cam peste 27 mil de locuitori care impart cam
2200 Kmp cam cit 8-9 orase ca Buc Poate pricepeau si ei ceva .
Ca sa priceapa tot omul toata populatia Romaniei cu catel cu purcel cu logan cu dacie cu ce vrea inghesuita in 1/2 din jud Constanta si mai adauga 7 mil de locuitori .
Bobytzul is offline  
Old 20-03-08, 22:44   #32
WILD_CAT

Stage 5
 
WILD_CAT's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 369
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Hyundai]
Default Re: Pensionarii japonezi, obligati sa traga pe dreapta

HA HA HA HA HA HA TARE FAZA........,Culmea IRONIEI saptamana trecuta mai exact acum 2 duminici,ma deplasam inspre prel, ghencea si chiar in fata stadionului steaua (tin sa precizez ca veneam dinspre 13 sept. si pe sensul meu de mers erau 2 benzi si pe partea opusa 1 cu linie dubla continua)asa si sa revenim........si aproximativ in fata
stadionului din sens opus iese din rand un ford mondeo titanium si venea cu viteza spre mine,chiar ii ziceam lu nevasta-mea uitel si pe nebunul ala cum iese din rand si merge paralel cu banda lui de mers ea fii si goala pe deasupra....si cum venea el eu zic in minte ia sa iau eu un pik dreapta ca cine stie ce face nebunul....fratilor va JUR cum am virat un pik dreapta nestiind ce vrea sa faca nenorocitul pur si simblu a intrat in mine norocul meu era ca virasem un pik si mai mult ma palit aripa spate stanga,bara spate + stop spart, ca altfel FRONTAL scria pe mine fara nici o discutie sau cine stie poate nici nu mai stateam cu voi la taclale acum daca nu eu sigur nevastamea.asa....si cum intra idiotul asta trece practik prin mine si merge incontinuare parasind locul faptei .....ka si cum nu sar fi intamplat nimik.......futui !#!#!#!@#@$%$#^#$%^ masii ...in mmomentul ala ies repede sa vad unde sa dus .......si.......ial de unde nui...binenteles sun la 112 si dau detalii despre masina si cind asteptam sa vina politia revine si IDOTUL asta......si ghici citi ani avea 66ANIIIIII .............. VENI-IAR MOARTEA LA USA.a dat-o la intors ca i sa facut rau si nu a realizat ce a facut si ca ce???mare lucru imi da asigurarea si gata .....................imi venea sal strang de gat pe bosorog...((.(una peste alta omul era si baut pe deasupra si ia suspendat si permisul pe loc pe 90zile+amenda de 350ron....mare scofala.....si de atunci abia lunea asta pun si eu masina in service.....ca nu va mai spun ce probleme am intampinat la sediul unde era asta asigurat..........

PS:PAGUBA LA PRIMA STRIGARE ESTE DE 5.700RON ..... ASTA FARA rampa si uitat sub masina.
WILD_CAT is offline  
Old 20-03-08, 23:28   #33
Bobytzul

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 178
Default Re: Pensionarii japonezi, obligati sa traga pe dreapta

Stai asa faci o greseala ,tu scrii cu minuta ta ca era baut in rest nu mai conteaza ca la fel actioneaza snapsul si la 20 ani si la 66 poti tu sa afirmi ca nu ai vazut la tv soferi mai tinerei 66/3 opriti de filtre si abia se tineau pe picioare .Daca avea 30 ani si era cit usa te mai alegeai si cocosat in bataie ca stateai in fata lui si el are prioritate de jmeker .Stai linistit esti incepator eu sunt satul de cite ori am iesit pe acostament pentru niste idioti care triplau si nu am patit nimic .Ideea este alta asigurarea lui acopera dauna daca da e bine te alegi pieton ...zile nervi si singe rau .Daca nu acopera si scoti bani din buzunar =nu stii legea
Bobytzul is offline  
Old 20-03-08, 23:45   #34
WILD_CAT

Stage 5
 
WILD_CAT's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 369
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Hyundai]
Default Re: Pensionarii japonezi, obligati sa traga pe dreapta

hahahaha aaaa daca tu zici asa o fi....oi fi eu amator dar zic eu ca am experientza in condus nu de alta dar conduc de 10anii masina si am avut parte si eu de multi idioti,eu doar am vrut sa va arat ce am patit....alcolemia era de doar 0.0017 deci nu beat mort...asta nu are legatura...si la faza cum zici tu ca daca era unul cit usa....sa sti ca nici eu nu sunt mai mik si credema ca daca patea nevastamea ceva numai tineam cont de nimeni......ca relatii am si eu...deci " no fear " ca am avut parte si eu de jmecheri tari in clantza si cind te dai la eii o dau la intors...atunci pe moment.si mai exista lege in tara asta.....cu un avocat bun....poti ramane pe drumuri.....momentan asigurarea cica acopera dauna ...nu se stie dar daca nu atunci " instantza " .......
WILD_CAT is offline  
Old 21-03-08, 00:20   #35
Bobytzul

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 178
Default Re: Pensionarii japonezi, obligati sa traga pe dreapta

Bafta sa o repari ,mai stai pe linga ei ca dau rasol baietii cind iesi cu masina sa fie toate functionale ,faruri geamuri electrice etc ,instalatia electrica sa nu fie arsa de la autogen ,culoarea sa o potriveasca sa nu arate tarcata ,si arunca o geana pe daciaclub.ro au o sectiune bine pusa la punct la capitolul asigurari .
Cit despre te citez"HA HA HA HA HA HA TARE FAZA........," eu zic ca e bine de citit ca inca nu se aplica cum trebuie la noi ,asta este dar pina la urma si la noi va fi ca pe la ei chiar daca trebuie sa mai mai curge apa pe dimbovita .
Bobytzul is offline  
Old 21-03-08, 00:44   #36
WILD_CAT

Stage 5
 
WILD_CAT's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 369
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Hyundai]
Default Re: Pensionarii japonezi, obligati sa traga pe dreapta

mss bobytza
WILD_CAT is offline  
Old 21-03-08, 00:46   #37
WILD_CAT

Stage 5
 
WILD_CAT's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 369
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Hyundai]
Default Re: Pensionarii japonezi, obligati sa traga pe dreapta

la faza cu servisul....este si va fi bine.....baietzi sunt super ok .... sunt cunostintze ....si oamenii au experientza vasta in domeniu
WILD_CAT is offline  
Old 21-03-08, 10:03   #38
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Pensionarii japonezi, obligati sa traga pe dreapta

te-a facut un veteran ) hahahah de fapt e tragic .... asta-i adevaru .. sunt multi care nu mai au ce cauta pe strada .. doar pieton
Psycho is offline  
Old 22-03-08, 01:17   #39
Bobytzul

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 178
Default Re: Pensionarii japonezi, obligati sa traga pe dreapta

La data de 29.03.2007, in jurul orei 00:30, autoturismul marca BMW 320 negru, cu numarul de inmatriculare B-60-TJY a fost condus de o persoana ramasa neidentificata pe Calea Grivitei dinspre Str. Chiscani catre B-dul Ion Mihalache.
Cand a ajuns la intersectie cu Str. Caraiman nu a pastrat o distanta corespunzatoare fata de autovehiculul din fata sa si a tamponat in spate autoturismul marca Opel condus de D. Bianca Maria de 27 ani din Bucuresti, sector 1, care circula in aceeasi directie de mers.
Din impact autoturismul BMW a ricosat in dreapta, a patruns pe trotuar unde a tamponat auto Dacia 1310 care se afla parcat.
Din accident a rezultat avarierea autoturismelor si ranirea grava a conducatoarei auto D. Bianca Maria care a ramas internata la Spitalul de Urgenta Floreasca cu diagnosticul : traumatism cranio-cerebral grav, contuzie abdominala, contuzie forte sold stang.

Conducatoarea auto D. Bianca Maria purta centura de siguranta si i s-a recoltat probe de sange in vederea stabilirii alcoolemiei.
In cauza s-a intocmit dosar de cercetare care va fi inaintat spre solutionare biroului C.P. sector 1 din cadrul B.P.R.
Conducatorul auto al autoturismului marca BMW a parasit locul accidentului fara incuviintarea organelor de politie, cercetarile fiind continuare de Biroul A.N. din cadrul Brigazii de Politie Rutiera.
Urmare a activitatilor intreprinse de catre lucratorii Biroului A.N. din cadrul B.P.R., in cazul accidentului de circulatie produs la data de 29.03.2007, ora 00:15, pe Calea Grivitei la intersectia cu Str. Caraiman, de autoturismul cu numarul de inmatriculare B-60-TJY si al carui autor a parasit locul faptei fara incuviintarea organelor de politie abandonand autoturismul, accident soldat cu vatamarea corporala grava a lui D. BIANCA MARIA, autorul a fost identificat in persoana lui ...........
-citi ani avea participantul la curse ?
Alt titlu "Suntem pe locul 2 la accidente rutiere"
Anul trecut, in Romānia s-au produs, in medie, 19 accidente grave pe zi, de unde si un rezultat final inspaimintator: 2.500 de morti si peste 5.400 de raniti pe durata unui intreg an. Statisticile Inspectoratului General al Politiei Rutiere au aratat ca ziua in care se produc cele mai multe accidente in Romania este vinerea, iar intervalul orar cu incidenta maxima a evenimentelor de trafic se situeaza intre orele 17:00 si 18:00.

749 morti la 1.000.000 de masini
Conform studiului Eurostat, care compara statisticile accidentelor mortale din Uniunea Europeana din 1994 pina in 2004, tara noastra ocupa locul al doilea in acest top morbid al accidentelor rutiere, fiind depasita doar de Grecia, considerata a fi cea mai periculoasa tara din UE. Alaturi de Lituania, Ungaria si Estonia, Romānia a raportat in 2006 mai multe victime decit in 2001. Rezultatul este de-a dreptul alarmant, avind in vedere faptul ca tarile din Vestul Europei au o rata a mortalitatii cauzate de zece ori mai mica, in unele cazuri. Oficial, tara noastra a raportat anul trecut o cifra de 749 de morti la un milion de masini, in timp ce Suedia, de exemplu, a inregistrat doar 117 decese

Citind cele de mai sus am inteles mesajul tau leaca pensionarii ca turbatii ca e sfirsit de saptamina (ca in timpul sapt le tuseste sa plece) ,femeiele au draci pe ele si alearga masinile cu 180 Km pe ora uitind ca acasa au cite 1-2 copii de crescut .
-Poate te ajuta asta www.politiaromana.ro
-Poate ar trebui sa deschizi un topic nou ,sa formezi o asociatie prin care sa convingi participantii la trafic ,ca in caz de accident si moarte clinica sa devina organizmul lor piese de schimb (cu consimtamintul lor),sunt destui care traiesc cu dializa si un rinichi le prinde bine sa duca o viata normala ,altul are probleme cu inima si un transplant il salveaza .Legea este posibil sa existe dar trebuie sa fie popularizata ,ai sansa sa te afirmi .
Bobytzul is offline  
Old 22-03-08, 11:19   #40
Fixius


Stage 5
 
Fixius's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 3,976
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[MERCEDES]
[VW]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Pensionarii japonezi, obligati sa traga pe dreapta

in romania nu numai cei peste 65 ani ar trebuii sa puna carnetu pe masa, inclsiv femeile indiferent de varste...

Te doare mintea cand le vezi ce fac prin trafic, apoi de parcari sa nici nu vb...
__________________
Fixius is offline  
Old 31-03-08, 21:40   #41
Bobytzul

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 178
Default Re: Pensionarii japonezi, obligati sa traga pe dreapta

Alt meserias asta macar participa la curse ,banuiesc ca pe cele meleaguri sunt si curse mixte ,sa fiu mai clar participa si femei si cum stiu ca sunt ff ambitioase banuiesc ca ai cistigat cam ioc intre tine si ele fiind 50 locuri libere ca valoare .Banuiesc ca de aici vine ideea ta .Eu am incercat sa conving nevasta ,sa ia permis si nici moarta nu a vrut, ca de ma duceam si eu la o nunta ,la un chefulet ca tot omul si aducea ea masina acasa asa beau apa rece de izvor .
Te citez "in romania nu numai cei peste 65 ani ar trebuii sa puna carnetu pe masa, inclsiv femeile indiferent de varste" ma dar tu mai ai frati pe acasa ,ca aflai de la ei ca femeile, sunt implicate in 34% din accidente ca restul pina la 100% revin barbatilor .Si ce ai vrea sa faca bietele femei ,barbatii pe alte coclauri asa mai iau si ele masina se mai trag la o liniuta cu baietii .
Bobytzul is offline  
Old 13-04-08, 14:32   #42
adrian46

Stage 4
 
adrian46's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 209
Default Re: Pensionarii japonezi, obligati sa traga pe dreapta

nush ce sa zic...dar in romania majoritatea accidentelor le produc tinerii,nu persoanele in varsta
adrian46 is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -