Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Alte discutii Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 21-04-08, 16:19   #1
dmo.mihai
VW Driver

Stage 5
 
dmo.mihai's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,999
Member of:
[VW]
Default Omologare motor!

Salut toti posesorii de dacia....am si eu o mica intrebare....de curand mi`am cumparat o dacia break....care supa 1 luna de mers zilnic cu ea motorul era si asa praf...si a cedat....
M`am gandit ca nu are rost sa ma apuc sa reconditionez motorul deoarece ma costa cat nu face...asa ca am gasit un baiat care desmembra o dacie si avea motorul tzipla si am cumparat si montat motorul acela..
Intrebarea este ce trebuie sa fac ca sa trec noul motor in cartea mashinii si in talon ? astept pareri
__________________
dmo.mihai is offline   Reply With Quote
Old 21-04-08, 18:24   #2
CristiRS
Dacia Driver

Stage 5
 
CristiRS's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 943
Member of:
[DACIA]
Default Re: Omologare motor!

mergi la rar cu cartea masinii si buletinul faci programare la care spui Schimb motor, daca motorul are aceleasi caracteristici ca precedentul iti transcrie in carte noul motor si platesti cam 40 - 50 ron cam atat ma costat pe mine acum o luna operatia, inginerul verifica seria si provenienta motorului in registru si ii face un test de noxe si gata
__________________
Custom Garage Crew
CristiRS is offline   Reply With Quote
Old 21-04-08, 18:28   #3
manolica76

Stage 5
 
manolica76's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 451
Default Re: Omologare motor!

daca nu ai un contract de vanzare cumparare sau factura de la tipul cu motorul, tre sa da-i o declaratie pe propia raspundere ca motorul nu este furat....declaratia trebuie stampilata de un notar...fara asta nu treci RAR-ul pt omologare...succes...
__________________
amarat, da' o duc bine!!!
ex. mnl69
manolica76 is offline   Reply With Quote
Old 21-04-08, 20:28   #4
CristiRS
Dacia Driver

Stage 5
 
CristiRS's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 943
Member of:
[DACIA]
Default Re: Omologare motor!

trebuie sa faci pe dracu, C.I.V. si C.I. programare la telefon unde spui schimbare motor ATAT!!! nu trebuie nici o factura si nici un contract de vanzare cumparare, blocul motor este considerat piesa de schimb, se uita inginerul la motor verifica seria pe calculator iti trece datele motorului nou in civ si gata mai lasati zvonurile aiurea
CristiRS is offline   Reply With Quote
Old 21-04-08, 22:47   #5
fastbiker

Stage 5
 
fastbiker's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,326
Default Re: Omologare motor!

scoti placuta cu seria de pe motorul tau,cumperi 2 nituri de aluminiu,iti faci un capuitor cu acelasi diametru ca nitul original si ........... pe urma sub galeria de evacuare vezi ca are pe blocul motor anul de fabricatie din turnare,daca nu corespunde cu anul tau pilesti discret ultima cifra,nu de tot doar cat sa nu se inteleaga si gata l-ai omologat
__________________
Reconditionari profesionale de jante auto/moto,tot ce tine de jante,Roluit,Sudura,Vopsit,Polishat,Prelucrari prin aschiere
tel.0766220909
https://www.facebook.com/ReconditionariJante
https://www.youtube.com/watch?v=W844nZBwD94
https://forum.4tuning.ro/459-jante-an...ine-jante.html
fastbiker is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 00:03   #6
radu_nb1

Stage 5
 
radu_nb1's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 935
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Omologare motor!

apropo d motoare pe dacii are cineva vreo poza cu cel de logan montat pe vreo dacie am vazut o discutie de genu asta mi s-a explicat cum se adapteaza da nu am vazut poze
__________________
e 30 my love
radu_nb1 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 04:42   #7
manolica76

Stage 5
 
manolica76's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 451
Default Re: Omologare motor!

Quote:
Originally Posted by B-68-STI View Post
trebuie sa faci pe dracu, C.I.V. si C.I. programare la telefon unde spui schimbare motor ATAT!!! nu trebuie nici o factura si nici un contract de vanzare cumparare, blocul motor este considerat piesa de schimb, se uita inginerul la motor verifica seria pe calculator iti trece datele motorului nou in civ si gata mai lasati zvonurile aiurea
relax colega...
nu vorbesc vorbe...vorbesc lucru patit de mine...blocu ala motor provine de la ceva...tre sa faci dovada ca nu e furat...si-aici intervine contractul sau declaratia...
manolica76 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 11:26   #8
dmo.mihai
VW Driver

Stage 5
 
dmo.mihai's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,999
Member of:
[VW]
Default Re: Omologare motor!

pana la urma tot nu am inteles nimic...unu zice asa altu altfel...io ce sa mai cred?
dmo.mihai is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 19:53   #9
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Omologare motor!

Quote:
Originally Posted by dmo.mihai View Post
pana la urma tot nu am inteles nimic...unu zice asa altu altfel...io ce sa mai cred?
este ceva de genul cum zice si mnl.
asa mi se zicea si mie ca motorul ar fi piesa de schimb, insa ai nevoie totusi de o declaratie de la notar care sa ateste ca motorul nu este furat.
acum nu conteaza daca pe noul motor este sau nu serie.
mergi la ei iti faci programare. in ziua programarii mergi la ei cu declaratia aia dupa tine si cu foaia programarii care ti`o dau la poarta, iti fac un test de emisie a noxelor. daca ai trecut de ele, mai departe iti pansoneaza ei o serie noua pe motor, le dai CIV sa iti treaca noua serie in ea si mergi la casa sa platesti taxa de 100 ron, astepti sa iti dea CIV si pleci linistit acasa
am fost si eu acum o luna pentru o serie la motor ca era schimbat
cipoNCE is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 20:39   #10
CristiRS
Dacia Driver

Stage 5
 
CristiRS's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 943
Member of:
[DACIA]
Default Re: Omologare motor!

deci revenind...

1. 28.03.2008 eu cu B 68 STI am fost la rar ca am schimbat motorul

Ce acte am avut:

-C.I.V.
-C.I.
-Programare la rar voluntari
Blocul motor acum este considerat ca piesa de schimb nu mai trebuie alte tampenii...

am intrat acolo sa uitat la serie a facut test noxe si a trecut noul motor in C.I.V. nu a trebuit nici o declaratie de proprie raspundere si nici un contract de vanzare cumparare sau factura... doar actele enumerate de mine si atat (fara pile), nu va inteleg ce tot o tineti una buna cu declaratiile voastre de proprie raspundere si altele cand sunteti in lipsa de cunostinta....
fastbiker are rost sa iti faca dosar penal pentru 56 RON amarati cat costa transcrierea in carte al motorului si 2 ore de stat la rar???

mai mentinez motorul este de 1.6 de papuc nu de 1.4 ca cel din acte, dar pe chiuloasa scria 102-13 ca pe cel vechi
CristiRS is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 22:41   #11
dmo.mihai
VW Driver

Stage 5
 
dmo.mihai's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,999
Member of:
[VW]
Default Re: Omologare motor!

si conteaza daca fostul proprietar nu a radiat mashina de provenienta a motorului?
dmo.mihai is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 23:50   #12
fastbiker

Stage 5
 
fastbiker's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,326
Default Re: Omologare motor!

am schimbat blocul la o dacia papuc si mi-a cerut factura sau act notarial de provenienta si mi-a pansonat blocul cum a scris omu' mai sus.....
fastbiker is offline   Reply With Quote
Old 24-04-08, 16:11   #13
HD02JBK

Stage 3
 
HD02JBK's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 153
Default Re: Omologare motor!

Quote:
Originally Posted by dmo.mihai View Post
Salut toti posesorii de dacia....am si eu o mica intrebare....de curand mi`am cumparat o dacia break....care supa 1 luna de mers zilnic cu ea motorul era si asa praf...si a cedat....
M`am gandit ca nu are rost sa ma apuc sa reconditionez motorul deoarece ma costa cat nu face...asa ca am gasit un baiat care desmembra o dacie si avea motorul tzipla si am cumparat si montat motorul acela..
Intrebarea este ce trebuie sa fac ca sa trec noul motor in cartea mashinii si in talon ? astept pareri
Mai exista o varianta dai placuta cu seria jos de pe motorul original al msinii si o pastrezi pe undeva si cand mergi la revizie le arati placuta cu seria,le poti spune ca ai fost la spalatorie si ai spalat motorul si de la jetul puternic a sarit placuta o cunostinta de-a mea asa face de vreo 4 ani) (asta e doar o parere tu faci ce ti se pare mai bn )Sau si mai simplu daca motorul e de aceeasi capacitate iati un set de garnituri(distributie,baie chiuloasa) si trece toate componentele din motorul p care lai cumparat in motorul vechi si ai scapat de toate prostiile cu raru
HD02JBK is offline   Reply With Quote
Old 24-04-08, 18:23   #14
darck_angel64
Oltcit Driver

Stage 5
 
darck_angel64's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 837
Member of:
[Oltcit]
[DAEWOO]
[SKODA]
Default Re: Omologare motor!

schimbi placuta
darck_angel64 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 21:15   #15
manolica76

Stage 5
 
manolica76's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 451
Default Re: Omologare motor!

ce se mai aude cu omologarea? care au fost pasii?
manolica76 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -