Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Alte discutii Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 24-03-10, 20:42   #1
cotto
VW Driver

Stage 5
 
cotto's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 547
Member of:
[VW]
Default Stalpi Dacie

As vrea sa imi colantez si eu stalpii de pe dacie. As vrea negru mat. Ce imi recomandati? As vrea cate mai multe detalii cum se procedeaza la lipire si alte chestiuni.multumesc
cotto is offline   Reply With Quote
Old 24-03-10, 21:27   #2
PH 33 RNR

Stage 5
 
PH 33 RNR's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 692
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Stalpi Dacie

e foarte greu sa colantezi stalpii
PH 33 RNR is offline   Reply With Quote
Old 25-03-10, 07:11   #3
cotto
VW Driver

Stage 5
 
cotto's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 547
Member of:
[VW]
Default Re: Stalpi Dacie

Daca tot zici ca e greu sunt dispus sa ascult toata povestea despre colantarea stalpilor! Merci pt aroganta ta
cotto is offline   Reply With Quote
Old 25-03-10, 08:45   #4
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Stalpi Dacie

Quote:
Originally Posted by cotto View Post
Daca tot zici ca e greu sunt dispus sa ascult toata povestea despre colantarea stalpilor! Merci pt aroganta ta
Nu era arogant.

Dar nici tu nu ai fost explicit. Despre ce Dacia este vorba?
Daca este din seria 13xx atunci este foarte greu să faci stâlpii din autocolant, pentru că nu ştiu dacă ai observat dar are nişte forme foarte ciudate. Încearcă sa le aplici autocolant şi vei descoperi că nu aşa se face treaba.
Eu mi-am şmirgheluit zona respectivă şi i-am aplicat vopsea mată.

Dacă ai Dacia Logan/Sandero, atunci, da, merge să îţi faci din autocolant, chiar ar fi prostie să îi aplici vopsea.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 25-03-10, 08:59   #5
cotto
VW Driver

Stage 5
 
cotto's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 547
Member of:
[VW]
Default Re: Stalpi Dacie

Este vorba de o dacie din 2001. Nu cad de ce ar fi asa greu. Numai ca nu stiu ce folie sau autocolant sa folosesc.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0094.jpg
Views:	117
Size:	522.4 KB
ID:	1387013  
cotto is offline   Reply With Quote
Old 25-03-10, 09:23   #6
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Stalpi Dacie

Quote:
Originally Posted by cotto View Post
Este vorba de o dacie din 2001. Nu cad de ce ar fi asa greu. Numai ca nu stiu ce folie sau autocolant sa folosesc.
După preferinţe.
Eu sunt de părere că cel mai bun autocolant ar fi ăla mat. Găseşti aşa ceva la orice firmă de publicitate.

Dar eu îţi spun de pe acum că nu îţi va plăcea, pentru că se vor vedea porţiuni din caroserie, unde nu ai putut să le acoperi cu autocolant.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 25-03-10, 14:40   #7
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Stalpi Dacie

Dar nu va inteleg de ce toti vreti sa puneti autocolant pe stalpi sau nustiu pe unde ce nu va place la ea asa arata cel mai frumos nu tot tiganeli pe ea acuma fiecare cu gustul lui dar treaba aia cu colantul chiar ii naspa pe bune gusturile nu se discuta dar asta ee parerea mea.
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 27-03-10, 06:57   #8
ynp_46
Dacia Driver

Stage 5
 
ynp_46's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: Stalpi Dacie

decat sa le colantezi mai bine dai vopsea.si faci si ramele la geamuri.arata mult mai bine., a si arunca prizele alea de aer de pe aripi.nu e M3, M5, M6.
ynp_46 is offline   Reply With Quote
Old 27-03-10, 08:09   #9
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Stalpi Dacie

Cum zice colegul ynp_46 mai bine mai da jos din tiganeli ca nu are radiator acolo unde le-ai pus tu alea prizele alea mai bine fa si tu ceva cu un gust.Acuma la toti ii moda autocolant pe capota stalpi si nustiu pe unde tiganeala adevarata.
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 27-03-10, 17:41   #10
GEO GR 01 NVN

Stage 5
 
GEO GR 01 NVN's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 644
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Stalpi Dacie

Quote:
Originally Posted by cotto View Post
Daca tot zici ca e greu sunt dispus sa ascult toata povestea despre colantarea stalpilor! Merci pt aroganta ta
daca tu reusesti sa ii colantezi perfect atunci te chem sa mii faci si mie,k eu unul am incercat si nu mi-a reusit sub nici o forma
GEO GR 01 NVN is offline   Reply With Quote
Old 28-03-10, 11:04   #11
cotto
VW Driver

Stage 5
 
cotto's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 547
Member of:
[VW]
Default Re: Stalpi Dacie

Quote:
Originally Posted by SOLENZAXJG View Post
Dar nu va inteleg de ce toti vreti sa puneti autocolant pe stalpi sau nustiu pe unde ce nu va place la ea asa arata cel mai frumos nu tot tiganeli pe ea acuma fiecare cu gustul lui dar treaba aia cu colantul chiar ii naspa pe bune gusturile nu se discuta dar asta ee parerea mea.
De ce vorbesti fara sa intrebi ? Nu am cerut ideii de tuning..da ? Aia e o poza veche de acum 2 ani de cand am luat masina. Oricum alea sunt date de mult jos. Masina a suferit si un accident si stalpii as vrea sa ii colantez deoarece dupa vopsire s-a lipit un mecanic murdar de un stalp si nu se mai duce, si prefer autocolant decat sa dau comanda de vopsea. Eu am intrebat doar! Multumesc
cotto is offline   Reply With Quote
Old 29-03-10, 08:05   #12
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Stalpi Dacie

Quote:
Originally Posted by cotto View Post
De ce vorbesti fara sa intrebi ? Nu am cerut ideii de tuning..da ? Aia e o poza veche de acum 2 ani de cand am luat masina. Oricum alea sunt date de mult jos. Masina a suferit si un accident si stalpii as vrea sa ii colantez deoarece dupa vopsire s-a lipit un mecanic murdar de un stalp si nu se mai duce, si prefer autocolant decat sa dau comanda de vopsea. Eu am intrebat doar! Multumesc
Dar nu trebuie să dai comandă de niciun fel de vopsea.
Cu un spray Duplicolor îţi rezolvi treaba foarte frumos.
Trebuie să fii atent când lipeşti ziarele pentru a proteja alte suprafeţe.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 01-04-10, 11:46   #13
cj06dla

Stage 1
 
cj06dla's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 11
Default Re: Stalpi Dacie

o dacia lovita nu o mai poti pune la semne veci pururi....daca ti-au fost avariati stalpi la accident poti sa o declari o masina pericol public nici un micanic din romania nu o mai face sa fie stats....poti sa o duci la RABLA
cj06dla is offline   Reply With Quote
Old 01-04-10, 11:58   #14
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Stalpi Dacie

Quote:
Originally Posted by cj06dla View Post
o dacia lovita nu o mai poti pune la semne veci pururi....daca ti-au fost avariati stalpi la accident poti sa o declari o masina pericol public nici un micanic din romania nu o mai face sa fie stats....poti sa o duci la RABLA
Şi care este legătura thread-ului cu ceea ce ai scris tu mai sus?
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 01-04-10, 12:16   #15
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Stalpi Dacie

Cotto auzi tu nici atata nu ai stiut cum sa scoti petele alea de vaselina din vopseaua cum zice andi DUPLICOLOR si te-ai scos sau de ce nu ai remediat atunci cand so pus mecanicul ala pe masina sa ii zici omule uitate ce ai facut.
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -