Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 04-10-07, 19:01   #1
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Etansare esapament

Salz, cu ce etanseizez si eu esapamentul la ambele capete ale tobei mici, la imbinari. Am schimbat-o de curand si imi tot sufla, oricat de mult as strange colierele. Am auzit ca merge cu mastic dar apoi nu prea am sa pot sa le mai desfac. Stie cineva altceva? Am uitat, am 1300.
Bogyciu is offline  
Old 05-10-07, 00:03   #2
daman

Stage 5
 
daman's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,372
Default Re: Etansare esapament

eu am etansat esapamentul cu un silicon (nu stiu exact cum se numeste) ,se gaseste mai la toate magazinele de piese.dar cred ca ai dreptate ,o sa fie cam greu sa mai dau toba jos....
daman is offline  
Old 05-10-07, 13:07   #3
Terminator

Stage 2
 
Join Date: May 2006
Posts: 49
Default Re: Etansare esapament

Se demonteaza usor chiar daca se foloseste mastic sau silicon. Insa e mai bun masticul ala rosu de la magazinele de piese auto.Si daca nu strange bn colieru mai adancesti un pic taieturile.
Terminator is offline  
Old 10-03-09, 17:46   #4
Bebe de la trenuri

Stage 1
 
Bebe de la trenuri's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 13
Default Re: Etansare esapament

Quote:
Originally Posted by Bogyciu View Post
Salz, cu ce etanseizez si eu esapamentul la ambele capete ale tobei mici, la imbinari. Am schimbat-o de curand si imi tot sufla, oricat de mult as strange colierele. Am auzit ca merge cu mastic dar apoi nu prea am sa pot sa le mai desfac. Stie cineva altceva? Am uitat, am 1300.
Cu silicon rezistent la temperaturi,ca oricum nu tine pana la una noua,si cand dai jos arzi acolo cu flacara directa!se arde si cade siliconul
Si nu se mai aude!
Bebe de la trenuri is offline  
Old 12-06-09, 14:44   #5
big bastard

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 118
Default Re: Etansare esapament

eu am gasit un silicon alb ...zice-se "special" pt fixarea tobelor si e ok....daca nu poti sa desfaci colierul ca sa intepenit ....da cu wd40 sau cum ii spune la spray si dupa ce ai fumat o tigare o sa vezi ca se usor
big bastard is offline  
Old 12-06-09, 15:47   #6
cata_tm2

Stage 2
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 32
Default Re: Etansare esapament

incearca sa cumperi banda neagra pentru tobe. cu aia infasori imbinarile, se strange apoi cu sarma ce o gasesti in pachet, si gata.
la caldura, o sa se stranga si mai tare. si nu mai ai probleme nici la desfacut.
e vreo 20 de lei asa ceva
cata_tm2 is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -