Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 18-11-12, 21:22   #1
Cata_UNU

Stage 5
 
Join Date: May 2011
Posts: 513
Default Problema faruri dacia 1310

Revin din nou cu o alta problema.
Am circulat putin cu masina pe timp de noapte dupa ceva timp.
Am observat ca indiferent de turatie treapta de viteza uneori farurile isi pierd din intensitate si luminile din bord,iar atunci cand isi pierd intensitatea ceasurile de la apa si ulei(acele) o iau razna, se duc sus de tot, apoi isi revin.
Astea dupa ce am umblat la ceasurile masinii, nu stiu daca are legatura, dar am vrut sa imi pun ceasuri suplimentare de apa/ulei si de atunci nu mai merg nici becurile apa/ulei din bord.

Care este cauza si rezolvarea?
__________________
________________
Cata_UNU is offline   Reply With Quote
Old 19-11-12, 08:06   #2
mike_4tuning

Stage 5
 
mike_4tuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 439
Default Re: Problema faruri dacia 1310

Quote:
Originally Posted by Cata_UNU View Post
Revin din nou cu o alta problema.
Am circulat putin cu masina pe timp de noapte dupa ceva timp.
Am observat ca indiferent de turatie treapta de viteza uneori farurile isi pierd din intensitate si luminile din bord,iar atunci cand isi pierd intensitatea ceasurile de la apa si ulei(acele) o iau razna, se duc sus de tot, apoi isi revin.
Astea dupa ce am umblat la ceasurile masinii, nu stiu daca are legatura, dar am vrut sa imi pun ceasuri suplimentare de apa/ulei si de atunci nu mai merg nici becurile apa/ulei din bord.

Care este cauza si rezolvarea?
Cred ca este alternatoru de vina.
mike_4tuning is offline   Reply With Quote
Old 19-11-12, 17:50   #3
valusss

Stage 3
 
valusss's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 127
Default Re: Problema faruri dacia 1310

dar dak nu aprinzi farurile iti face vreo faza ca asta? dak nu se mai aprind becurile de apa si ulei inseamna k leai scos din circuit adik banuiesc k leai scos de la sonde
valusss is offline   Reply With Quote
Old 19-11-12, 18:32   #4
valy1233
Dacia Driver

Stage 5
 
valy1233's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: Problema faruri dacia 1310

ai umblat prin instalatia masinii din bord?
valy1233 is offline   Reply With Quote
Old 19-11-12, 20:56   #5
Cata_UNU

Stage 5
 
Join Date: May 2011
Posts: 513
Default Re: Problema faruri dacia 1310

Am desfacut ceasurile, dar am pus mufele totul la locul lor.
Si daca farurile nu sunt aprinse, becurile la apa / ulei tot nu se aprind, sunt conectate sondele, iar becurile sunt bune.
Cata_UNU is offline   Reply With Quote
Old 19-11-12, 20:57   #6
valy1233
Dacia Driver

Stage 5
 
valy1233's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: Problema faruri dacia 1310

Quote:
Originally Posted by Cata_UNU View Post
Am desfacut ceasurile, dar am pus mufele totul la locul lor.
Si daca farurile nu sunt aprinse, becurile la apa / ulei tot nu se aprind, sunt conectate sondele, iar becurile sunt bune.
incarcarea iti indica,benzina?ori nu ai masa,ori nu ai pus bine la sonde
valy1233 is offline   Reply With Quote
Old 19-11-12, 21:04   #7
Cata_UNU

Stage 5
 
Join Date: May 2011
Posts: 513
Default Re: Problema faruri dacia 1310

Pana sa desfac ceasurile mergeau perfect.
Incarcare mearge, benzina merge...
Cata_UNU is offline   Reply With Quote
Old 23-12-12, 20:18   #8
nitoi

Stage 2
 
nitoi's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 59
Default Re: Problema faruri dacia 1310

Sal.Am si eu o problema,mi s-au defectat semnalizarile si avaria deodata,am luat la rand toate sigurantele, fire daca e infipte bine in tablou tot maneta de semnalizare totu in regula .cand m-am uitat sub bord erau aproape iesite niste fire din butonu de avarie si cum am tras de buton afara au iesit de tot,mai ramasese 2.
acum rog daca stie cineva o schita cum intra firele in buton ca am incercat in toate felurile sa le bag si tot nu merge.dacia 1310 break 1997 bord normal,nu cn. va rog ajutati-ma cu acea schita
nitoi is offline   Reply With Quote
Old 24-12-12, 19:23   #9
sheiky93

Stage 5
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 304
Default Re: Problema faruri dacia 1310

Quote:
Originally Posted by Cata_UNU View Post
Revin din nou cu o alta problema.
Am circulat putin cu masina pe timp de noapte dupa ceva timp.
Am observat ca indiferent de turatie treapta de viteza uneori farurile isi pierd din intensitate si luminile din bord,iar atunci cand isi pierd intensitatea ceasurile de la apa si ulei(acele) o iau razna, se duc sus de tot, apoi isi revin.
Astea dupa ce am umblat la ceasurile masinii, nu stiu daca are legatura, dar am vrut sa imi pun ceasuri suplimentare de apa/ulei si de atunci nu mai merg nici becurile apa/ulei din bord.

Care este cauza si rezolvarea?

cand farurile isi pierd din intesitate problema e la alternator mai precis carbunii ! (unul din carbuni a ramas blocat in interior ! , acolo au 2 arcuri si arcurile se uzeaza ! ) ! si in caz ca nu iti incarca calumea cu faza lunga aprinsa , ai 1-2 diode cazute
sheiky93 is offline   Reply With Quote
Old 01-01-13, 04:13   #10
CT-93-YUX

Stage 4
 
CT-93-YUX's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 171
Default Re: Problema faruri dacia 1310

Quote:
Originally Posted by nitoi View Post
Sal.Am si eu o problema,mi s-au defectat semnalizarile si avaria deodata,am luat la rand toate sigurantele, fire daca e infipte bine in tablou tot maneta de semnalizare totu in regula .cand m-am uitat sub bord erau aproape iesite niste fire din butonu de avarie si cum am tras de buton afara au iesit de tot,mai ramasese 2.
acum rog daca stie cineva o schita cum intra firele in buton ca am incercat in toate felurile sa le bag si tot nu merge.dacia 1310 break 1997 bord normal,nu cn. va rog ajutati-ma cu acea schita
uite o schema, sper sa te ajute
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Buton_avarii_2.jpg
Views:	360
Size:	71.2 KB
ID:	2648180  
CT-93-YUX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -