Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 27-01-05, 12:35   #1
oache81

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 92
Default Ce motor intra pe Logan?

Care stie ce motor ar intra pe Logan mai puternic decat ala de fabrica si daca stie careva unde as putea gasi un magazin sau dezmembrari unde sa aiba motoare de Renault mai vechi si mai puternice.
__________________
C4 2.0 HDI Vtr Pack Rosu Lucifer
oache81 is offline  
Old 27-01-05, 13:11   #2
COObra

Stage 5
 
COObra's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,460
Default

tu ti-ai luat logan nou ca sa schimbi motorul?
COObra is offline  
Old 27-01-05, 13:30   #3
[T3m]b3||
Midnight Racers Member

Stage 5
 
[T3m]b3||'s Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,570
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
[2 Roti]
Default

Dasta am kam ji evitat topicul...
Nu mi se pare prea combinatzie....sunt o gramada de topicuri pacy din care te potzi convinge
[T3m]b3|| is offline  
Old 27-01-05, 14:04   #4
B12ZMD

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 797
Default

hai ca am vazut-o si p-asta!

sa-ti iei logan si dup-aia sa vrei sa-i skimbi motoru !

LOOOOOOOOL
B12ZMD is offline  
Old 27-01-05, 16:19   #5
Kilowatt

Stage 3
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 122
Default

Eu zic sa incercati sa il ajutati in loc sa faceti misto de el. Poate vrea sa isi faca un Logan de sa rupa gura targului.
Kilowatt is offline  
Old 27-01-05, 17:24   #6
Toto - BOD

Presedinte Insane Racers

Stage 5
 
Toto - BOD's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 843
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

motoare intra destule... as crede ( )
Mai bine pune-ti problema altfel: \"Tine masina pentru un alt motor???'' tinand cont ca are probleme cu articulatiile...
Toto - BOD is offline  
Old 27-01-05, 18:22   #7
B12ZMD

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 797
Default

kilowatt: LA CE sa il ajut ? sa puna un motor puternic pe un cotetz care are probleme la: FRANE, articulatii, cade masina de pe cric, directie nasoala ... etc ?????????

gandeste-te putin la ideea in sine! eu zic ca n-are sens !

sa pui un motor puternic pe un golf 3 merge ! stii ca aia e o masina buna ! dar la ce bun sa faci un logan sa rupa gura targului ?
__________________
tractor u650 cu tempomat
B12ZMD is offline  
Old 27-01-05, 19:13   #8
MMihai

Stage 5
 
MMihai's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,796
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[FullSpeed Racing]
Default

trebuie sa te potriveasca cam orice tip de motor renault.. insa cutia aia care o ai pe logan nu te ajuta deloc.. poate sa te interesezi si ce cutie sa-i pui daca vrei sa il faci mai de putere..
MMihai is offline  
Old 27-01-05, 20:33   #9
ebh

Stage 3
 
ebh's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 140
Default

chiar ca e cam stupid topicu asta... mai ales ca cel care l-a deschis nu va schimba niciodata motorul de pe vreun logan.

oricum, motoarele de clio ar trebui sa intre toate pe logan, nu? cel mai puternic am impresia ca e cel de 2.0l si 170cp de la clio sport.
ebh is offline  
Old 28-01-05, 11:18   #10
Toto - BOD

Presedinte Insane Racers

Stage 5
 
Toto - BOD's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 843
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

wrong! cel mai puternioc motor de pe clio este cel de 3000 cmc - V6 care are 250 cp (cu siguranta nu ai unde sa-l pui pe lagan)... iar motorul de 2000 cmc 16v are 182 cp...
__________________
Proud driver of Renault Clio and Mazda Mx5

www.rensit.ro
www.clubclio.ro
Toto - BOD is offline  
Old 28-01-05, 11:22   #11
MMihai

Stage 5
 
MMihai's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,796
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[FullSpeed Racing]
Default

cred ca mai se poate pune si motorul acela care a fost pe clio ceva mai vechi de 1,8 16v .. cam 150cp parca si daca are noroc sa-l gaseasca pe la dezmembrari
MMihai is offline  
Old 28-01-05, 18:07   #12
Toto - BOD

Presedinte Insane Racers

Stage 5
 
Toto - BOD's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 843
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

da... unu lovit din spate... cu motorul intreg... si asa mai iei si piese bune de pe el... trasnisie, directie, cutie de viteze, maneta de la schimbator (ca aia de logan imi provoaca greata)
Toto - BOD is offline  
Old 28-01-05, 21:38   #13
ALXutz

Stage 5
 
ALXutz's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 448
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default

nush daca se poate monta si cam ce modificari ar presupune sa pui un astfel de motor, dar cel de r21 2.0 Turbo 170 de cai rupe! Si cu putin noroc cred ca il gasesti la dezmembrari, de pe un 21 adus strict pt piese & motor, ca la noi sunt neinmatriculabile si pe afara nu sunt prea scumpe!
Nu sunt fan logan, dar mi-ar placea sa vad intr-o buna zi unul cu motorizare tsapana care sa faca multe masini sport pe la curse
__________________

senza cuore saremmo solo macchine
ALXutz is offline  
Old 29-01-05, 06:47   #14
oache81

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 92
Default

Nu mi-am luat eu Logan,si-a luat un prieten.Eu am renault megane 1.6 si m-am gandit ca impreuna am putea sa ne luam motoare ceva mai puternice.Cutia sunt de acord ca este nasoala la logan asa ca probabil trebuie si aia schimbata.Totusi Logan-ul mi se pare o masina destul de bine inchegata oricum nu era vorba de viteza maxima ne gandeam mai mult la liniutze unde nu s-ar depasi in nici un caz 150 la ora.
In al doilea rand avand in vedere ca se va face Logan cu motor de 1.6 16 valve si 107 CP nu vad de ce nu ar rezista si la un motor de 150 CP caroseria.Normal ca ar ramane probabil doar caroseria din masina dar faza tare e ca financiar ar putea iesi bine daca ar gasi sa isi vanda motorul si cutia noi (1500 KM).Problema cea mai mare ar fi sa faca asta fara sa isi dea seama parintii care ii platesc rata la masina.:P.
Apropo am gasit pe Autovit un renault safrane cu motor V6.Oare ala intra acolo? ,ca parea ieftina masina.
oache81 is offline  
Old 29-01-05, 07:13   #15
oache81

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 92
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"B12ZMD\"
hai ca am vazut-o si p-asta!

sa-ti iei logan si dup-aia sa vrei sa-i skimbi motoru !

LOOOOOOOOL
Mai degeaba zici,respectivul are carnet de 3 ani de zile si pana acum ai lui nu i-au luat masina,in mare parte pentru ca nu au vrut sau nu au avut incredere in el.De aia i-au si luat Logan cu motor doar de 1.4 au zis ca aia de 1.6 e prea puternica pentru el.Daca ar fi fost dupa el nu cred ca si-ar fi luat Logan nou si-ar fi luat el ceva mai puternic chiar daca SH ca toti vrem sa se infiga masina mai bine.Dar decat deloc mai bine Logan.Ideea e ca de un motor ar putea sa faca rost de bani mai ales daca il vinde pe al lui.El nu si-a luat Logan,are Logan si nu ii place foarte mult cum se infige.M-am uitat si eu pe un site globalcar.com si acolo am vazut ca de exemplu Logan de 1.4 are cel mai varza cuplu din seria de motoare 1.4/75 am condus si eu un pic si nu imi plac ambreiajul si cutia de viteze.In rest masina e buna e mare are dotari normale pentru orice masina.
oache81 is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -