Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 31-07-12, 16:47   #1
Winnetou.K.
BMW Driver

Stage 5
 
Winnetou.K.'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 304
Member of:
[BMW]
[Old School Cars]
Default Arcuri mai bune | Dacia 1310 break

Mă gândeam zilele astea că ar trebui să fac neapărat ceva pe partea de arcuri/suspensii la cazanul meu. Problema e că în curbe se înclină mai ceva ca o barcă, în sensuri nu mai vorbesc, trebuie să mă țin bine de volan.

Care ar fi soluția? Mă gândeam la niște arcuri noi, dar mi-e că vor fi și alea destul de moi...deci...tot arcuri de break pun sau sunt și alte opțiuni?
Winnetou.K. is offline   Reply With Quote
Old 01-08-12, 14:24   #2
mike_4tuning

Stage 5
 
mike_4tuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 439
Default Re: Arcuri mai bune | Dacia 1310 break

Quote:
Originally Posted by Winnetou.K. View Post
Mă gândeam zilele astea că ar trebui să fac neapărat ceva pe partea de arcuri/suspensii la cazanul meu. Problema e că în curbe se înclină mai ceva ca o barcă, în sensuri nu mai vorbesc, trebuie să mă țin bine de volan.

Care ar fi soluția? Mă gândeam la niște arcuri noi, dar mi-e că vor fi și alea destul de moi...deci...tot arcuri de break pun sau sunt și alte opțiuni?
Schimbai barele antiroliu si verifica starea bieletelor si a suspensiei...posibil si amortizoarele sa fie fleasca..Salut
mike_4tuning is offline   Reply With Quote
Old 01-08-12, 14:37   #3
Jackass

Stage 5
 
Jackass's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,857
Member of:
[DACIA]
Default Re: Arcuri mai bune | Dacia 1310 break

verifici amortizoarele sa nu fie scurse sau foarte moi, cumperi 4 arcuri de fata de nova-supernova si le montezi la tine... sunt putin mai inalte asa ca e bine sa tai pana la 2 spire din ele sa iti ramana masina la nivelul de acum sau mai mult daca o vrei mai joasa. Mai poti schimba si alte maruntisuri daca tot desfaci amortizoarele.
__________________
Ni se maresc pupilele cand se zdruncina tabla
Stie dracu daca o sa ne tina rabla....
Jackass is offline   Reply With Quote
Old 01-08-12, 15:45   #4
Winnetou.K.
BMW Driver

Stage 5
 
Winnetou.K.'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 304
Member of:
[BMW]
[Old School Cars]
Default Re: Arcuri mai bune | Dacia 1310 break

Quote:
Originally Posted by Jackass View Post
verifici amortizoarele sa nu fie scurse sau foarte moi, cumperi 4 arcuri de fata de nova-supernova si le montezi la tine... sunt putin mai inalte asa ca e bine sa tai pana la 2 spire din ele sa iti ramana masina la nivelul de acum sau mai mult daca o vrei mai joasa. Mai poti schimba si alte maruntisuri daca tot desfaci amortizoarele.
Amortizoarele de pe fata o sa le schimb clar cand ma apuc, alea de pe spate au fost schimbate de vreo 2 ani.

Daca pun arcuri de nova trebuie sa fac alte modificari inafara de taiat din spire?

Merci.
Winnetou.K. is offline   Reply With Quote
Old 01-08-12, 16:37   #5
PH 33 RNR

Stage 5
 
PH 33 RNR's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 692
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Arcuri mai bune | Dacia 1310 break

Quote:
Originally Posted by Winnetou.K. View Post
Mă gândeam zilele astea că ar trebui să fac neapărat ceva pe partea de arcuri/suspensii la cazanul meu. Problema e că în curbe se înclină mai ceva ca o barcă, în sensuri nu mai vorbesc, trebuie să mă țin bine de volan.

Care ar fi soluția? Mă gândeam la niște arcuri noi, dar mi-e că vor fi și alea destul de moi...deci...tot arcuri de break pun sau sunt și alte opțiuni?
pui arcuri de berlina de fata si tai din ele cat iti place,amortizoare intarite...
PH 33 RNR is offline   Reply With Quote
Old 01-08-12, 16:49   #6
Jackass

Stage 5
 
Jackass's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,857
Member of:
[DACIA]
Default Re: Arcuri mai bune | Dacia 1310 break

Quote:
Originally Posted by Winnetou.K. View Post
Amortizoarele de pe fata o sa le schimb clar cand ma apuc, alea de pe spate au fost schimbate de vreo 2 ani.

Daca pun arcuri de nova trebuie sa fac alte modificari inafara de taiat din spire?

Merci.
nu trebuie alte modificari facute, doar tai din arc cat ai nevoie. Daca iti cumperi amortizoare noi sau sh iti recomand unele pe gas, romanesti sunt Bilstein (facute la brasov,cred) sau daca ai mai multi bani poti lua ceva strain. Se gasesc mai greu dar nu mai ai probleme cu ele multi ani.
Jackass is offline   Reply With Quote
Old 03-08-12, 19:46   #7
PH 33 RNR

Stage 5
 
PH 33 RNR's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 692
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Arcuri mai bune | Dacia 1310 break

Quote:
Originally Posted by Jackass View Post
nu trebuie alte modificari facute, doar tai din arc cat ai nevoie. Daca iti cumperi amortizoare noi sau sh iti recomand unele pe gas, romanesti sunt Bilstein (facute la brasov,cred) sau daca ai mai multi bani poti lua ceva strain. Se gasesc mai greu dar nu mai ai probleme cu ele multi ani.
Bilstein se face la sibiu nu brasov
PH 33 RNR is offline   Reply With Quote
Old 12-02-13, 19:19   #8
Robynetzz

Stage 5
 
Robynetzz's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 471
Exclamation Re: Arcuri mai bune | Dacia 1310 break

4 arcuri de nova. taiate cate 2 spire. ar sta masina egala.?Fata spate ar sta la nivel?
Robynetzz is offline   Reply With Quote
Old 12-02-13, 19:49   #9
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: Arcuri mai bune | Dacia 1310 break

Mai bine folosesti pe spate arc de fata tai o spira si jumatate o indoi
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 16-02-13, 20:07   #10
valusss

Stage 3
 
valusss's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 127
Default Re: Arcuri mai bune | Dacia 1310 break

sal scuze k deviez de la subiect. am citit aici ceva despre amortizoare pe gaz si as fi foarte interesat sa imi cumpar dak stie cineva ceva si pe unde se gasesc va rog sa imi spuneti si mie. cat despre arcuri arcurile de fata sunt cele mai potrivite sau dak ai prin preajma vreun centru rabla cauta si pe acolo vei fi uimit ce poti gasi
valusss is offline   Reply With Quote
Old 17-02-13, 19:59   #11
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: Arcuri mai bune | Dacia 1310 break

Jackass vinde doua telescoape de spate bilstein pe gaz 170 ron ambele
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 19-02-13, 13:01   #12
valy1233
Dacia Driver

Stage 5
 
valy1233's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: Arcuri mai bune | Dacia 1310 break

solutia,telescoape intarite
eventual bara de torsiune de diesel pe fata si spate de r18
arcurile nu te scapa de efectul "BARCA"
valy1233 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -