Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 09-07-12, 10:13   #1
mike_4tuning

Stage 5
 
mike_4tuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 439
Default Intrebare!?!?!?

Ce piese credeti ca as putea folosi pentru o dacie 1310( 1.4) din urma dezmembrari unui motor m40b18 ( 1.8i pe curea). De exemplu (nu stiu daca se potrivesc dar...): fisele de la buji (bosh originale bmw), bobina de inductie( motorul avea distribuitor asemanator cu cel de dacie), arcurile de la supape, alternator,rampa de injectoare ( ma batea gandul sa gauresc o galerie de dacie pe toate tevile de admisie si sa montez rampa de injectoare + instalatia electrica de la bmw care evident ca o am pe toata ECU+ senzor de detonatii+senzor vibrochen....)
Vreau sa aud si eu niste pareri.
Cam acestea sunt piesele https://forum.4tuning.ro/641-piese-bm...or-m40b18.html.
__________________
most beautiful sound is more RPM:X:X
mike_4tuning is offline   Reply With Quote
Old 11-07-12, 22:48   #2
mike_4tuning

Stage 5
 
mike_4tuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 439
Default Re: Intrebare!?!?!?

nimeni nimic? Unde sunt ingineri au disparut?
mike_4tuning is offline   Reply With Quote
Old 19-07-12, 19:24   #3
mike_4tuning

Stage 5
 
mike_4tuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 439
Default Re: Intrebare!?!?!?

Astazi din plictiseala am mai mesterit pe la dacie....si anume: am schimbat capacul de la delcou cu unul ducelier (cel vechi cand am dat fisele jos sau rupt toate moturile), am pus aprinderea la punct prin metoda cu fisa pe masina, si nu in ultimul rand am schimbat fisele cu unele bosh care le aveam de pe fostul motor de la e36 care s-au potrivit la fix,am schimbat furtunasul de la vacum cu tot cu furtunasele mici de prindere( cele vechi ieseau doar daca ridicam putin cu degetul de el).
S-a schimbat instantaneu mersul motorului...inainte oscila foarte mult relantiul aproximativ 100 Rpm( statea cand la 900-1000) si mi se parea ca si intrerupea. Akm cu motorul cald am relantiul la aproximativ 500-600 rpm ( prima liniuta pe turometru) si dabea se aude motorul, iar tinuta in 3000 Rpm nu da semne ca ar intrerupe (mai mult de atat nu prea merge tata cu ea).
Mai am decat sa reglez tacheti ca mi se pare ca tacane unu de la pistonul 1 si sa montez si bobina de inductie tot de bmw( oare se potriveste? exista riscul sa se intample cv?poate sa impuste platina? ) Astept cateva pareri!
mike_4tuning is offline   Reply With Quote
Old 20-07-12, 00:43   #4
BUBa^^^
Dacia Driver

Stage 5
 
BUBa^^^'s Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 707
Member of:
[DACIA]
Default Re: Intrebare!?!?!?

Legat de bobina si eu sunt curios ,ca am una si as pune-o sus.
BUBa^^^ is offline   Reply With Quote
Old 20-07-12, 03:55   #5
mike_4tuning

Stage 5
 
mike_4tuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 439
Default Re: Intrebare!?!?!?

Quote:
Originally Posted by BUBa^^^ View Post
Legat de bobina si eu sunt curios ,ca am una si as pune-o sus.
Singura diferenta este ca la e36 nu are platina si de aceea ma indoiesc de compatibilitate. Inca astept un raspuns.
mike_4tuning is offline   Reply With Quote
Old 20-07-12, 14:54   #6
BUBa^^^
Dacia Driver

Stage 5
 
BUBa^^^'s Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 707
Member of:
[DACIA]
Default Re: Intrebare!?!?!?

Pai daca reusesc sa-i dau de cap aprinderii de golf 2 , o pun cu aia , ca e tot de 1.6 si nu cred ca ar fi probleme, dar pana atunci as incerca-o si pe aprinderea de dacie.
__________________
Dacia 1310L
BUBa^^^ is offline   Reply With Quote
Old 29-07-12, 10:54   #7
cheluakame

Stage 5
 
cheluakame's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 370
Default Re: Intrebare!?!?!?

@mike
Poti folosi bobina de la 1.8 si vei avea o scanteie mult mai buna. Bobina de BMW are rezistenta ~0.8 ohmi in primar, fata de ~3 ohmi cat are cea de dacie. Nu vei mai avea probleme nici cu impuscatul platinei.

Cu electronica nu are rost sa te complici. Motoarele au curse si capacitati diferite, o sa ai harti de aprindere si injectie aiurea. Electronica asta ar merge pusa pe un 1.6 ca acolo se apropie cat de cat unul de altul.

@Buba, aprindere de Golf 2 1.6 se potriveste cu Dacia 1.3 si 1.4, nu cu 1.6, pentru ca doar cele 2 au aceeasi cursa a pistonului (deci si o harta de avans asemanatoare, 77 mm Dacia, 77.4 mm Golf). Pe motorul 1.6 s-ar putea sa fie cam agresiva si sa nu iti mearga bine.
Pentru 1.6 poti folosi un Renix de F1N, F2N (sunt vreo 16 modele care merg puse, cele de pe R5, R9, R11, R19, R21)
__________________
A four dimension person trapped in a three dimension world
cheluakame is offline   Reply With Quote
Old 29-07-12, 14:31   #8
mike_4tuning

Stage 5
 
mike_4tuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 439
Default Re: Intrebare!?!?!?

Quote:
Originally Posted by cheluakame View Post
Nu vei mai avea probleme nici cu impuscatul platinei.
Ai inteles gresit...eu acum nu am probleme cu impuscatul platinei. Legat de impuscatul platinei imi este frica dupa ce pun bobina de e36. citeste cu atentie. Salut.
mike_4tuning is offline   Reply With Quote
Old 29-07-12, 16:52   #9
Jackass

Stage 5
 
Jackass's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,857
Member of:
[DACIA]
Default Re: Intrebare!?!?!?

Quote:
Originally Posted by mike_4tuning View Post
Ai inteles gresit...eu acum nu am probleme cu impuscatul platinei. Legat de impuscatul platinei imi este frica dupa ce pun bobina de e36. citeste cu atentie. Salut.
tu ai inteles gresit, a scris el bine... dar trebuie sa intelegi ce zice nu doar sa citesti
Jackass is offline   Reply With Quote
Old 29-07-12, 19:23   #10
BUBa^^^
Dacia Driver

Stage 5
 
BUBa^^^'s Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 707
Member of:
[DACIA]
Default Re: Intrebare!?!?!?

Chelule, ma referam la faptul ca banuiam ca aprinderea de golf ar merge cu bobina, ca sunt amandoua de pe motoare de 1.6(cel putin aprindere, bobina nu stiu sigur), eu am 1.4 si stiu ca aprinderea merge pusa, ca este luata de pe alta dacie, m-am exprimat eu gresit, scuze.Ms pentru informatii si daca nu iti cer prea mult, poate ma poti ajuta cu cateva indicatii legate de montarea aprinderii, partea electrica cum se leaga ,ma intereseaza.
BUBa^^^ is offline   Reply With Quote
Old 30-07-12, 02:09   #11
cheluakame

Stage 5
 
cheluakame's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 370
Default Re: Intrebare!?!?!?

Quote:
Originally Posted by BUBa^^^ View Post
Chelule, ma referam la faptul ca banuiam ca aprinderea de golf ar merge cu bobina, ca sunt amandoua de pe motoare de 1.6(cel putin aprindere, bobina nu stiu sigur), eu am 1.4 si stiu ca aprinderea merge pusa, ca este luata de pe alta dacie, m-am exprimat eu gresit, scuze.Ms pentru informatii si daca nu iti cer prea mult, poate ma poti ajuta cu cateva indicatii legate de montarea aprinderii, partea electrica cum se leaga ,ma intereseaza.
Prea multe detalii despre legaturi nu iti pot da, doar am vazut un motor cu delcou de Golf. Cauta pe dacia club (nu pot pune link, il cenzureaza) si vezi ca explica KRF mai multe acolo despre cum se leaga.

Aprindere de Golf 2 Pe Dacie 1310
cheluakame is offline   Reply With Quote
Old 09-08-12, 23:12   #12
popasorin

Stage 4
 
popasorin's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 243
Default Re: Intrebare!?!?!?

buna
am un logan cu motor 1.4
Am fost 2 zile plecat la pescuit si ma tot plimbam printre lacuri sa gasesc locuri mai bune,mergeam in sat la magazin....si e drum cu pietre,mergem tot cu 1 si rar a2.....si de la un moment dat mia aratat consum de 22% si ca mai pot face 100 si ceva de km.....(avem in jur de 35 de l de benzina)....cum e posibil ala ceva? appp nu e masina mea,e lu un prieten

Last edited by popasorin; 09-08-12 at 23:14.
popasorin is offline   Reply With Quote
Old 10-08-12, 10:38   #13
mike_4tuning

Stage 5
 
mike_4tuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 439
Default Re: Intrebare!?!?!?

Quote:
Originally Posted by popasorin View Post
buna
am un logan cu motor 1.4
Am fost 2 zile plecat la pescuit si ma tot plimbam printre lacuri sa gasesc locuri mai bune,mergeam in sat la magazin....si e drum cu pietre,mergem tot cu 1 si rar a2.....si de la un moment dat mia aratat consum de 22% si ca mai pot face 100 si ceva de km.....(avem in jur de 35 de l de benzina)....cum e posibil ala ceva? appp nu e masina mea,e lu un prieten
Din cauza ca ai mers mult cu 1 si el ti-a raportat la combustibilul din rezervor cat poti merge daca pergi doar cu treapta 1. nu este nici o problema.
mike_4tuning is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -