Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 20-04-11, 12:44   #1
tataru24
Dacia Driver

Stage 4
 
tataru24's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 181
Member of:
[DACIA]
Post filtru aer sport

salut...am si eu o intrebare...filtrul de aer sport mareste consumul?bafta
tataru24 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-11, 18:46   #2
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: filtru aer sport

NU IL LASA PE MOTOR SA TRAGA AER MAI MULT,ZGOMOT SI NU ITI DA CAI MAI MULTI
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 20-04-11, 20:50   #3
Goose

Stage 4
 
Goose's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 192
Talking Re: filtru aer sport

Daca ai unul din acela ieftin la cateva zeci de lei , presupun ca nu prea ii face bine motorului , acestea nu sunt calculate sa iti dea acel debit de aer necesar pt motor , cred ca pe banii pe care o sa ii dai pe acel filtru mai bine il inlocuiesti pe cel original, acum daca ai chef sa ii iei unul profi e bn , acela ar treb sa te ajute cu debitul de aer .
__________________
De ce sa bei si sa conduci ....cand poti sa fumezi si sa zbori?
Goose is offline   Reply With Quote
Old 20-04-11, 21:07   #4
CT-96-GML

Stage 5
 
CT-96-GML's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 504
Default Re: filtru aer sport

Pana la urma,ce face ? MARESTE sau nu,CONSUMUL de combustibil ?
CT-96-GML is offline   Reply With Quote
Old 20-04-11, 21:10   #5
BlueAngel
Dacia Driver

Stage 5
 
BlueAngel's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,048
Member of:
[DACIA]
Default Re: filtru aer sport

Quote:
Originally Posted by CT-96-GML View Post
Pana la urma,ce face ? MARESTE sau nu,CONSUMUL de combustibil ?
Mareste consumul de benzina nu cine stie ce,urca relativ mai repede in ture si motorul merge mai rotund.
BlueAngel is offline   Reply With Quote
Old 21-04-11, 06:24   #6
tataru24
Dacia Driver

Stage 4
 
tataru24's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 181
Member of:
[DACIA]
Default Re: filtru aer sport

inteleg am sa'l mai las putin pe masina sa vad cum se comporta...bafta
tataru24 is offline   Reply With Quote
Old 21-04-11, 13:35   #7
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: filtru aer sport

Quote:
Originally Posted by tataru24 View Post
inteleg am sa'l mai las putin pe masina sa vad cum se comporta...bafta
lasa-l pe ala original ca nu face nimic wow asta mai sport...plus ca astea de doi lei baga si praf....ca nu sunt vreo calitate standard. Cel mai bine e sa-l pastrezi pe cel original...daca vrei sa traga masina bine...calc-o dar vei avea si consum )) daca nu mergi linistit. Nici cu filtru sport nu vezi nicio schimbare, decat dupa 3000 rpm.
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 21-04-11, 17:44   #8
tataru24
Dacia Driver

Stage 4
 
tataru24's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 181
Member of:
[DACIA]
Smile Re: filtru aer sport

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
lasa-l pe ala original ca nu face nimic wow asta mai sport...plus ca astea de doi lei baga si praf....ca nu sunt vreo calitate standard. Cel mai bine e sa-l pastrezi pe cel original...daca vrei sa traga masina bine...calc-o dar vei avea si consum )) daca nu mergi linistit. Nici cu filtru sport nu vezi nicio schimbare, decat dupa 3000 rpm.
ms pentru sfat asa am sa procedez am sa'l las pe cel original....bafta si numai bine
tataru24 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-11, 20:08   #9
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: filtru aer sport

Intr-un fel daca tot ai filtru sport sa simti ceva sa ai si o toba sport se aude altfel dar asa numa filtru nu merita sa il tii mai bine cumperi altul nou si il inlocuiesti.Daca ai toba sport eu zic ca se merita se aude mai frumos.
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 02-05-11, 20:51   #10
tataru24
Dacia Driver

Stage 4
 
tataru24's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 181
Member of:
[DACIA]
Post Re: filtru aer sport

Quote:
Originally Posted by SOLENZAXJG View Post
Intr-un fel daca tot ai filtru sport sa simti ceva sa ai si o toba sport se aude altfel dar asa numa filtru nu merita sa il tii mai bine cumperi altul nou si il inlocuiesti.Daca ai toba sport eu zic ca se merita se aude mai frumos.
salut da am si toba sport de pe o calibra sincer se aude frumoos dar multi de pe forum m'au sfatuit sa las cel original ca cel sport baga praf...bafta
tataru24 is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 12:20   #11
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: filtru aer sport

Baga pe dracu praf apai asta normal nu tot asa trage aer tot din atmosfera si nu tot cu praf si alte chestii uitate cand scoti afara filtru original in carcasa sa vezi ca ai praf acolo si firisoare de nisip sau cum sa iti spun si cel original.Cum vrei tu dar eu am filtru sport si nu am probleme cu praful sau altceva nici cu corp clapeta sau motoras pas cu pas.Astea ii parerea la fiecare atunci de ce cei care au masini de curse sau de raliu au sport pentru ca nu sunt bune.Alti dau 350 lei pe filtre sport cu carcase de carbon si alte chestii si tu nu dai 100 lei sau 50 le pe el.Serios uitate si tu in carcasa ta de la filtru si o sa vezi.
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 21:52   #12
Snoopz

Stage 5
 
Snoopz's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 317
Default Re: filtru aer sport

Quote:
Originally Posted by SOLENZAXJG View Post
Astea ii parerea la fiecare atunci de ce cei care au masini de curse sau de raliu au sport pentru ca nu sunt bune.Alti dau 350 lei pe filtre sport cu carcase de carbon si alte chestii si tu nu dai 100 lei sau 50 le pe el.Serios uitate si tu in carcasa ta de la filtru si o sa vezi.
Te cam contrazici singur...
N-a zis nimeni ca filtrele sport baga praf (cele de pe masinile "de curse" sunt filtre de calitate , K&N de exemplu).
S-a zis doar ca astea ieftine sunt facute "pe vapor" si sunt permisive (permit intrarea prafului..bineinteles).
Cum pe aici in ultima perioada se vorbeste din auzite si din carti, nu o sa vedeti prea curand o parere realista.

Sper sa nu fie cu suparare!

Last edited by Snoopz; 03-05-11 at 21:57.
Snoopz is offline   Reply With Quote
Old 04-05-11, 08:04   #13
BTL-gordini

Stage 5
 
BTL-gordini's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,213
Member of:
[DACIA]
Default Re: filtru aer sport

Eu zi sa cumparati filtre de calitate , ma refer la cele sport. Eu am la carb. weber 40 dcoe dublu corp filtre pipercross( sunt foarte recunoscute si nu sunt scumpe ,30 euro), sunt destinate doar acestor carburatoare si rezultatele sunt pe masura. Am incercat si eu altceva si toata ziua nu stiam de ce in ture se balbaie,, sincer nu mai stiam ce sa-i fac la masina,luand cap coada totul pe la reglaje, am dat filtrele" no name " jos si mergea perfect motorul.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC01144.JPG
Views:	228
Size:	3.51 MB
ID:	1989485  
__________________
BTL-gordini is offline   Reply With Quote
Old 04-05-11, 12:49   #14
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: filtru aer sport

Eu am uitat sa specific scuzele mele am vrut sa zic ca filtru sport sa fie de firma cum a spus si BTL-gordini ce ai patit cu cele no name sau facute pe vapori,chinezari.
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -