Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 18-05-10, 22:54   #1
matz111

Stage 3
 
Join Date: May 2010
Posts: 169
Default am nevoie de putin ajutor

nu stiu ce sa ma mai fac cu frantele astea...am o dacie 1310 din 97...si nimeni nu reuseste sa-mi faca franele...de exemplu aveam pompa de frana cu dublu circuit...si frana deloc...aveam pedala la fund si parca masina fugea mai tare...apoi mi-am cumaprat pompa la fel noua si frane tot nu aveam...si acum am dat de un mecanic care avea o pompa de frana simpla...am montat-o...toate bune ...acum mi se inmoaie pedala..sa nu mai zic ca am schimabt si vreo 3 tulumbe dalea de servo....si in momentul cand franez...am impresia ca imi tine mai mult roata pe dreapta fata si imi trage masina in dreapta...drept pentru care mi-am cumparat etrier nou pe stanga...si nimic...ma poate ajuta cineva ?? multumesc anticipat
matz111 is offline   Reply With Quote
Old 26-05-10, 10:43   #2
matz111

Stage 3
 
Join Date: May 2010
Posts: 169
Default Re: am nevoie de putin ajutor

nu-si da nimeni o parere ?
matz111 is offline   Reply With Quote
Old 26-05-10, 22:39   #3
CT-96-GML

Stage 5
 
CT-96-GML's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 504
Default Re: am nevoie de putin ajutor

Quote:
Originally Posted by matz111 View Post
nu stiu ce sa ma mai fac cu frantele astea...am o dacie 1310 din 97...si nimeni nu reuseste sa-mi faca franele...de exemplu aveam pompa de frana cu dublu circuit...si frana deloc...aveam pedala la fund si parca masina fugea mai tare...apoi mi-am cumaprat pompa la fel noua si frane tot nu aveam...si acum am dat de un mecanic care avea o pompa de frana simpla...am montat-o...toate bune ...acum mi se inmoaie pedala..sa nu mai zic ca am schimabt si vreo 3 tulumbe dalea de servo....si in momentul cand franez...am impresia ca imi tine mai mult roata pe dreapta fata si imi trage masina in dreapta...drept pentru care mi-am cumparat etrier nou pe stanga...si nimic...ma poate ajuta cineva ?? multumesc anticipat
Ce model de pompa i-ai pus ( nu cea de la mecani ),dublu circuit cu 3 conducte,sau cu 5 ?,dupa anul de fabricatie ar trebui sa fie cu 5,iar alea chiar nu au fost reusite deloc,de preferat cea cu 3.Acum ai sigur tot una cu 3,dar cu simplu circuit (cele mai sigure din gama,dar probleme,daca-ti ridica R.A.R-ul mobil.capota)faptul ca pedala se inmoaie=prezenta aerului in instalatie.
Problema posibila:repartitor fisurat.aerisitoare ce nu inchid bine.
remediere: ia fiecare piesa in parte (fara sa cumperi inainte,ca vei constata ca dai banii degeaba,reconditionatul,fiind mai ieftin ),la verificat,curatat si inlocuit seturile de garnituri aferente ;mare atentie cand desfaci aerisitoarele,datorita diferentei de compozitie,se gripeaza ( aerisitoare-otel;etrier-aluminiu;cilindru receptor-fonta ) si risti sa le rupi,sau sa le strici "hexagonul",daca nu folosesti cheie inelara,sau rozeta.
Tulumba,dupa sintomele pe care le ai,nu are niciun amestec,dimpotriva,daca nu e buna,ai pedala tare (ca nu-si face treaba de "servo"),sau daca supapa din ea ar fi defecta,motorul,merge groaznic,ca si cum ai avea supapa "ciupita"
sper ca-ti vor folosi sfaturile.
Multa bafta si rabdare,ca nu-i de glumit cu FRANELE !
CT-96-GML is offline   Reply With Quote
Old 27-05-10, 11:40   #4
matz111

Stage 3
 
Join Date: May 2010
Posts: 169
Default Re: am nevoie de putin ajutor

nu stiu ce sa zic...am pompa cu 3 conducte..mi-a recomandat-o un mecanic...acum mi s-a intarit pedala pentru ca am mai strans frana de mana ... imi tin bine franele doar ca in momentul cand franez trebuie sa tin volanul drept ca altfer ma trage in dreapta tare...sa fie si de la geometrie ?? pe stanga am schimbat etrierul...l-am cumparat nou...nu am aer pe instalatie...nu stiu ce sa zic.. pe spate am cilindrii noi..saboti noi...repartitor nou...placute pe fata noi...etrier stanga nou...nu stiu ce sa mai cred...iar daca le desfac eu sa le curat sigur stric ceva ...motorul imi merge bine..relantiul...deci e buna prostia aia...mai e si chestia cu tija aia de la pedala...da mi un sfat pt rotile din fata...sa mi tina egal..ce sa fac ??..mie mi se pare ca imi tine mai mult dreapta...
matz111 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-10, 17:53   #5
CT-96-GML

Stage 5
 
CT-96-GML's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 504
Default Re: am nevoie de putin ajutor

Quote:
Originally Posted by matz111 View Post
nu stiu ce sa zic...am pompa cu 3 conducte..mi-a recomandat-o un mecanic...acum mi s-a intarit pedala pentru ca am mai strans frana de mana ... imi tin bine franele doar ca in momentul cand franez trebuie sa tin volanul drept ca altfer ma trage in dreapta tare...sa fie si de la geometrie ?? pe stanga am schimbat etrierul...l-am cumparat nou...nu am aer pe instalatie...nu stiu ce sa zic.. pe spate am cilindrii noi..saboti noi...repartitor nou...placute pe fata noi...etrier stanga nou...nu stiu ce sa mai cred...iar daca le desfac eu sa le curat sigur stric ceva ...motorul imi merge bine..relantiul...deci e buna prostia aia...mai e si chestia cu tija aia de la pedala...da mi un sfat pt rotile din fata...sa mi tina egal..ce sa fac ??..mie mi se pare ca imi tine mai mult dreapta...
Daca trage dreapta,inseamna ca etrierul ala blocheaza,nu gliseaza usor pistonasul in interior,trebiue curatat. daca franele tin,inseamna ca numai asta-i singura problema. Bafta
CT-96-GML is offline   Reply With Quote
Old 27-05-10, 18:53   #6
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: am nevoie de putin ajutor

etrierul, mai exact pistonasul din etrierul dreapta ramane blocat! trebe schimbat si no sa mai traga pe dreapta!salut!
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-10, 16:41   #7
matz111

Stage 3
 
Join Date: May 2010
Posts: 169
Default Re: am nevoie de putin ajutor

si se gaseste in comert un pistonas sau trebuie sa cumpar tot etrierul ?
matz111 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-10, 19:15   #8
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: am nevoie de putin ajutor

Quote:
Originally Posted by matz111 View Post
si se gaseste in comert un pistonas sau trebuie sa cumpar tot etrierul ?
da, se gaseste pistonas separat, vreo 15lei, si etrier cu totul la vreo 50lei! da, poti sa schimbi numai pistonasul, dar trebe curatat bine si etrierul! poate daca cureti bine si pistonasul care il ai acum, si isi revine! si nu mai trebe schimbat/cumparat nimic!si inca nu am putut face poze cu piulitele , tot din cazua vremii!
__________________
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 29-05-10, 11:12   #9
matz111

Stage 3
 
Join Date: May 2010
Posts: 169
Default Re: am nevoie de putin ajutor

pe stanga am etrier nou...si pe dreapta e de ... cred k de o seama cu masina ) ....mi-a dat un vecint odata o presa si isi revenea cam greu...nu stiu ce sa mai zic..o sa ma interesez ... ms mult
matz111 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 14:47   #10
HD02JBK

Stage 3
 
HD02JBK's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 153
Default Re: am nevoie de putin ajutor

Quote:
Originally Posted by matz111 View Post
nu stiu ce sa zic...am pompa cu 3 conducte..mi-a recomandat-o un mecanic...acum mi s-a intarit pedala pentru ca am mai strans frana de mana ... imi tin bine franele doar ca in momentul cand franez trebuie sa tin volanul drept ca altfer ma trage in dreapta tare...sa fie si de la geometrie ?? pe stanga am schimbat etrierul...l-am cumparat nou...nu am aer pe instalatie...nu stiu ce sa zic.. pe spate am cilindrii noi..saboti noi...repartitor nou...placute pe fata noi...etrier stanga nou...nu stiu ce sa mai cred...iar daca le desfac eu sa le curat sigur stric ceva ...motorul imi merge bine..relantiul...deci e buna prostia aia...mai e si chestia cu tija aia de la pedala...da mi un sfat pt rotile din fata...sa mi tina egal..ce sa fac ??..mie mi se pare ca imi tine mai mult dreapta...
Rezolvarea la problema ta cu pedala moale e un reglaj corect la sabotii de pe spate.verifica daca e in regula cu autoreglajul,daca mai functioneaza,daca nu fa-i un reglaj manual si ai sa observi rezultate...

Last edited by HD02JBK; 30-05-10 at 14:50.
HD02JBK is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 22:46   #11
matz111

Stage 3
 
Join Date: May 2010
Posts: 169
Default Re: am nevoie de putin ajutor

adica ? eu am mai strans cablul de la frana de mana si e mai bine...pedala s a mai intarit...acum nu stiu despre ce reglaj vb...ms oricum...
matz111 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 23:20   #12
HD02JBK

Stage 3
 
HD02JBK's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 153
Default Re: am nevoie de putin ajutor

Quote:
Originally Posted by matz111 View Post
adica ? eu am mai strans cablul de la frana de mana si e mai bine...pedala s a mai intarit...acum nu stiu despre ce reglaj vb...ms oricum...
este vb de distanta dintre saboti si tambur,iar la tn e prea mare si atunci cand i-ai strans cablu de la frana de mana distanta sa micsorat si de aceea sa intarit pedala.un reglaj corect atat la saboti cat si la frana de mana si o aerisire ca la carte si va merge nu mai schimba pompe de frana ca le schimbi degeaba....
HD02JBK is offline   Reply With Quote
Old 31-05-10, 12:35   #13
matz111

Stage 3
 
Join Date: May 2010
Posts: 169
Default Re: am nevoie de putin ajutor

eu nu ma bag acolo...ce am stiu sa fac am facut..adica sa strang sufa de la frana de mana...ar trebui sa merg la un meserias in br sau ct ...si sa mi rezolv si etrierul dreapta care cica ramane cam blocat...multumesc mult pt sfat
matz111 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -