Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 06-02-10, 16:00   #1
vio.viorel

Stage 2
 
vio.viorel's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 59
Default Dezaburitor Dacia 1310

Buna ziua! Am o dacie 1310 fabricatie dec 99 prima serie zambetul lui iliescu. Cam de vreo 3-4 ani s-a rupt o lamela de la dezaburitoru de pe luneta. Cine ma poate ajuta cu un sfat sa-l refac?! Am pus poza cu cel cu pricina, si am pus o poza si cu cel bun. Langa cel bun solutia aia de se vede e prenandez) ca numai statea suportu ala lateral cu tapiteria. Ms frumos pentru sfaturi
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCN2915.JPG
Views:	204
Size:	1.78 MB
ID:	1302661   Click image for larger version

Name:	DSCN2916.JPG
Views:	110
Size:	1.69 MB
ID:	1302662   Click image for larger version

Name:	DSCN2917.JPG
Views:	96
Size:	1.66 MB
ID:	1302663  

Click image for larger version

Name:	DSCN2918.JPG
Views:	167
Size:	1.60 MB
ID:	1302666  
vio.viorel is offline   Reply With Quote
Old 06-02-10, 22:46   #2
dumitrescu12

Stage 3
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 86
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dezaburitor Dacia 1310

Quote:
Originally Posted by vio.viorel View Post
Buna ziua! Am o dacie 1310 fabricatie dec 99 prima serie zambetul lui iliescu. Cam de vreo 3-4 ani s-a rupt o lamela de la dezaburitoru de pe luneta. Cine ma poate ajuta cu un sfat sa-l refac?! Am pus poza cu cel cu pricina, si am pus o poza si cu cel bun. Langa cel bun solutia aia de se vede e prenandez) ca numai statea suportu ala lateral cu tapiteria. Ms frumos pentru sfaturi
O sa ma uit la a mea maine sa vad cum vine exact...ma gandeam ca ai putea sa lipesti firul cu pistulu de lipit ... pe ce a mai ramas de la mufa aia
__________________
A mea ca buruiana UNDER CONSTRUCTION

https://forum.4tuning.ro/109-masina-m...mh-04-mdc.html
dumitrescu12 is offline   Reply With Quote
Old 06-02-10, 22:51   #3
vio.viorel

Stage 2
 
vio.viorel's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 59
Default Re: Dezaburitor Dacia 1310

Am vb cu tata si i-am explicat, pentru ca am mai vb cu un baiat si el mi-a spus sa cositoresc acolo si i-am zis lu tata, iar tata mi-a spus ca cik a incercat sa faca asa si n-a mers, dar eu nu l-am vzt cand a incercat. Astept un raspuns maine sa-mi spui dupa ce te uiti
vio.viorel is offline   Reply With Quote
Old 06-02-10, 22:54   #4
cosminBalan

Stage 2
 
cosminBalan's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 60
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Dezaburitor Dacia 1310

Cu ciocanul de lipit nu merge, risti sa crapi sticla. Exista ceva lipici mai special pentru asa ceva. Incearca eventual la service-urile care monteaza parbriz/luneta.
cosminBalan is offline   Reply With Quote
Old 06-02-10, 22:56   #5
ne_mo

Stage 4
 
ne_mo's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 296
Default Re: Dezaburitor Dacia 1310

am mai citit pe daciaclub aceasta problema si din cate am vazut nu tine cu asa ceva , ce a facut un baiat a bagat o bucatica de tabla sa zic asa ,., dun cheder si arcuita si cealalta parte exact akolo pe geamt si a pus firu pe ea si din cate a zis el k ar functiona poate tie de ajutor...bafta
ne_mo is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 11:07   #6
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dezaburitor Dacia 1310

ma scuzati ca ma bag si eu dar si eu am acelasi problema: pe o parte am si eu rupt, dar atunci ala nu face contact acolo nu? dar mie dezaburirea tot merge? daca merge numai una, atunci merge mai greu dezaburirea?sau ce?pt ca eu am observat ca se dezabureste mai incet!multumesc!
__________________
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 12:09   #7
Goose

Stage 4
 
Goose's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 192
Default Re: Dezaburitor Dacia 1310

parerea mea e ca ar fi mai simplu sa dai acea luneta jos , cauti una pe la dezmenbrari si gata , montarea si demontare se face in aprox, 30 min . mai greu cu folia .
__________________
De ce sa bei si sa conduci ....cand poti sa fumezi si sa zbori?
Goose is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 14:10   #8
vio.viorel

Stage 2
 
vio.viorel's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 59
Default Re: Dezaburitor Dacia 1310

cosminBALAN: o sa ma duk sa intreb si la un centru de parbirze/lunete si sa vad ce-mi spun si baietii de acolo

ne_mo: o sa incerc si parerea ta sa vedem dak merge

sandor406: dak e un papucel rupt numai merge, e aceeasi problema ca la mine. si la mine se dezabureste luneta datorita aerotermei, dau sa bata pe la parbriz si dau drumu si la aia dupa mijloc si se dezabureste cu greu dar merge.

Goose: de schimbat pot sa o schimb pe casco eventual, nu vroiam sa o schimb pentru ca geamurile si luneta din fabrica sunt IONIZATE si daia nu vreau s-o schimb.
Multumesc tuturor pentru sfaturi
vio.viorel is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 14:54   #9
dumitrescu12

Stage 3
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 86
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dezaburitor Dacia 1310

O plecat tata dimineata cu masina inainte sa ma trezesc...si nu am apucat sa ma uit ..eventual maine cand ajung de la scoala .... ce a spus sandor406 mi se pare ciudat..pentru ca din cate stiu eu ..dezaburirea functioneaza asemenea unei rezistenta... ca prin scurt-circuit ... poate la el sa faca masa cu caroseria ? nu cred.... oricum ...sper ca maine sa iti dau un raspuns... pot spune ca pe vremea asta problema ta e destul de serioasa...

app ... as vrea si eu o poza cu masina ta ... st curios dupa poza de profil
dumitrescu12 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 20:26   #10
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dezaburitor Dacia 1310

Quote:
Originally Posted by dumitrescu12 View Post
O plecat tata dimineata cu masina inainte sa ma trezesc...si nu am apucat sa ma uit ..eventual maine cand ajung de la scoala .... ce a spus sandor406 mi se pare ciudat..pentru ca din cate stiu eu ..dezaburirea functioneaza asemenea unei rezistenta... ca prin scurt-circuit ... poate la el sa faca masa cu caroseria ? nu cred.... oricum ...sper ca maine sa iti dau un raspuns... pot spune ca pe vremea asta problema ta e destul de serioasa...

app ... as vrea si eu o poza cu masina ta ... st curios dupa poza de profil
pe bune o sa fac pe maine poze,(sper) parca pe stanga am papucul rupt, dar dau pe butonul de dezaburire si funtioneaza! deci io folosesc masina in fiecare zi si de cand ii iarna io nu dau cu racleta in spate pe luneta! deci se inmoaie si ghiata, deci merge de rupe! dar pe o parte mii rupt!nu stiu ce sa zic! dar cred ca deaia merge un pic mai greu pt ca io am vazut la un unchi de al meu,la masina lui, nu are rupt nici un papuc si se dezbureste f repede! si si la mine este ionizat geamul, si de schimbat nul schimb, nu are rost pana functioneaza si asa!
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 20:33   #11
Seda

Stage 3
 
Seda's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 141
Member of:
[VW]
Default Re: Dezaburitor Dacia 1310

Imi aduc aminte ca si tata o avea rupta pe o parte si mergea dezaburirea pe jumate .
Seda is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 20:34   #12
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dezaburitor Dacia 1310

Quote:
Originally Posted by Seda View Post
Imi aduc aminte ca si tata o avea rupta pe o parte si mergea dezaburirea pe jumate .
la mine merge pe toata luneta!)
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 22:33   #13
HD02JBK

Stage 3
 
HD02JBK's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 153
Default Re: Dezaburitor Dacia 1310

Niciodata nu va merge cu un fir scos sau rupt pt k la acea rezistenta e un + si un -(masa).Incearca sa il lipesti cu plstolul de lipit cu cositor si mai mult sacaz eu asa am lipit multe si daca nu il atingi violent sau tragi de el va tine

Last edited by HD02JBK; 07-02-10 at 22:35.
HD02JBK is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 00:16   #14
vio.viorel

Stage 2
 
vio.viorel's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 59
Default Re: Dezaburitor Dacia 1310

dumitrescu12: mdea pe vremea asta prinde bine dezaburitoru, dar merge si cu aeroterma data la 2 sau la 3 pe la parbriz si prin mijloc si in 4-5 min e curat geamu iin spate fara pic de gheata pe afara sau aburit pe dinauntru.

sandor406: nush ce sa zik, adik ar fi trebuit sa mearga si la mine jumate sau cum zici u greu, dar la mine nu merge deloc. asteptam pozele tale maine si vedem atunci.
vio.viorel is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 17:58   #15
adrian ph26cip

Stage 2
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 61
Default Re: Dezaburitor Dacia 1310

frate ia un tub de poxipol ,curata bine lamela aia si pune un pic de adeziv pe marginile lamelei! tine apasat vreo 10 minute si ai rezolvat problema ieftin si repede. sa nu cumva sa pui pistolul de lipit pe lunete k o faci zob. bafta
adrian ph26cip is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -