Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 02-09-09, 09:36   #1
frizy

Stage 1
 
Join Date: May 2009
Posts: 24
Default Problema cu aeroterma bord(CN) la o dacie 1410

Salut nu mai merge sa schimb directia aerului la un bord cn adica baga aer numai la parbriz in fata , la picioare nu mai merge cablul nu este rupt ca am verificat dar am inteles ca are niste supape care deschide ceva pe acolo ma poate ajuta cineva mersi mult .

Last edited by Daniel_Toa; 02-09-09 at 14:12.
frizy is offline  
Old 02-09-09, 09:41   #2
BR_87_BJA

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 45
Default Re: salut am ji eu p problema q bordul(CN) la o dacie 1410

Salut! inlocuieste capsula distribuitoare.se gaseste in comert costa vreo 28lei.si verifica cu mare atentie si valvele sa nu cumva sa fie vreuna sparta ca trage aer in gol.
BR_87_BJA is offline  
Old 02-09-09, 09:43   #3
frizy

Stage 1
 
Join Date: May 2009
Posts: 24
Default

Si capsula asta unde se afla ?

De verificat am verificat toate furtunasele alea si nu era scos nici unul cred ca nu mai baga aer in capsule sa le deschida dupa ceam observat eu

Last edited by Daniel_Toa; 02-09-09 at 14:13.
frizy is offline  
Old 08-09-09, 07:23   #4
Sp1ky
Opel Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 5,648
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Problema cu aeroterma bord(CN) la o dacie 1410

problema asta e una comuna...
1.este posibil sa fie vreo capsula daia
2.posibil sa fie mecanismu de la reglaju de aer care pierde vaccum pacolo si numai poate trimite aeru in capsule..(la mine asa s-a intamplat) si numai deschide in mijloc
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	f (1).jpg
Views:	1143
Size:	43.5 KB
ID:	1075115   Click image for larger version

Name:	Imagine(7).jpg
Views:	1539
Size:	46.2 KB
ID:	1075116  
__________________
DEZMEMBREZ E36 Coupe 1.8is M44 '98
Service Laptopuri
EX Dacia 1310 1.4
EX Opel Astra G Coupe 1.6 16v
Present BMW E36 Coupe 1.8IS


date contact:
la tel: 0766653106
sau Y!M: ptm.valy
Sp1ky is offline  
Old 09-09-09, 19:51   #5
frizy

Stage 1
 
Join Date: May 2009
Posts: 24
Default Re: Problema cu aeroterma bord(CN) la o dacie 1410

Quote:
Originally Posted by Sp1ky View Post
problema asta e una comuna...
1.este posibil sa fie vreo capsula daia
2.posibil sa fie mecanismu de la reglaju de aer care pierde vaccum pacolo si numai poate trimite aeru in capsule..(la mine asa s-a intamplat) si numai deschide in mijloc
Pai asa face si la mine imi trimite aer numai la parbriz si am schimbat o capsula aia mai mare am crezut k aia c principala si se pare ca am schimbato degeaba multumesc mult pentru poze trebuie sa schimb mecanismul ala ca acolo nu mai primeste aer deloc si nici nu trimite mai departe multumesc inca odata
frizy is offline  
Old 09-09-09, 19:59   #6
Sp1ky
Opel Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 5,648
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Exclamation Re: Problema cu aeroterma bord(CN) la o dacie 1410

Quote:
Originally Posted by frizy View Post
Pai asa face si la mine imi trimite aer numai la parbriz si am schimbat o capsula aia mai mare am crezut k aia c principala si se pare ca am schimbato degeaba multumesc mult pentru poze trebuie sa schimb mecanismul ala ca acolo nu mai primeste aer deloc si nici nu trimite mai departe multumesc inca odata
eu am lasat-o asa.. ca ai nevoie de mult timp si ajutor ca sa dai toate mastile din bord jos si inca o punga de nervi ca sa scoti mecanismu de acolo..asta e boala lor cu defectarea reglajului aluia ... daca il iei nou am auzit ca e foarte scump...eu cand am dat mastile din bord jos am observat ca imi pierde pe la mecanismu ala de reglaj,e material prost (plastic) si crapa de la atata cald-rece.......inca odata iti spun ca e greu de schimbat mecanismul ala
Bafta
Sp1ky is offline  
Old 09-09-09, 20:21   #7
frizy

Stage 1
 
Join Date: May 2009
Posts: 24
Default Re: Problema cu aeroterma bord(CN) la o dacie 1410

ms mult pentru sfat atunci o las asa, bafta si mersi inca odata
frizy is offline  
Old 12-11-09, 18:33   #8
Bughilas

Stage 5
 
Bughilas's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 671
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Problema cu aeroterma bord(CN) la o dacie 1410

aceeasi problema o am si eu..
mie nu-mi mai baga caldura prin consola centrala...Tot CN am si e munca de chinez batran.
Nu stiu dar cred ca pana la urma am sa o las si eu asa ca imi ajunge cata caldura baga pe la parbriz si pe la picioare.
Bughilas is offline  
Old 13-11-09, 02:41   #9
yonutz85

Stage 4
 
yonutz85's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 186
Member of:
[DACIA]
Default Re: Problema cu aeroterma bord(CN) la o dacie 1410

Si a mea avea aceeasi problema: toate capsulele vacumatice duse si distribuitorul la fel.Acum cativa ani se gaseau kit-uri de reparatie,acum nevoie. Cum toate capusele noi + distribuitor nou = apx. 100 ron,am adaptat ceva simplu si eficient. Am montat un cablu de soc la "usita" din mijlocul aerotermei,cea care directioneaza spre parbriz sau spre aerisirile centrale. O sa postez maine cateva poze pentru ca vreau sa adaptez ceva si la cel ce dechide/inchide aerul spre picioare,e foarte folositor cand te urci cu picioarele inghetate.`
Sistemul ala e una dintre cele mai proaste imbunatatiri pe care le-au adus ai nostri ingineri Daciei,puteau sa faca de la inceput ceva pe cabluri.Porcariile alea de plastic sunt execrabile,toate masinile cu bord cn in max 2 ani gata,nu mai functionau.
__________________
performante >functionalitate >aspect
yonutz85 is offline  
Old 15-11-09, 12:33   #10
Sp1ky
Opel Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 5,648
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Problema cu aeroterma bord(CN) la o dacie 1410

Quote:
Originally Posted by Bughilas View Post
aceeasi problema o am si eu..
mie nu-mi mai baga caldura prin consola centrala...Tot CN am si e munca de chinez batran.
Nu stiu dar cred ca pana la urma am sa o las si eu asa ca imi ajunge cata caldura baga pe la parbriz si pe la picioare.
salut,trebuie sa inlocuiesti capsula de vaccum de langa torpedou e vreo 20 ron una...

adaug aici niste preturi pt toate piesele mecanismului de vacum din bord:
capsula simpla(actioneaza aerisitoarele din bord) 20 ron
capsula dubla(actioneaza aerisitoarele de sus si de la picioare) 30 ron
distribuitorul (cel care dirijeaza aerul) 25 ron
Sp1ky is offline  
Old 13-12-09, 08:04   #11
c0sty

Stage 3
 
c0sty's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 113
Member of:
[DACIA]
Default Re: Problema cu aeroterma bord(CN) la o dacie 1410

si eu am avut aceeasi problema... nu mi`a dat aer numai pe la parbriz. I-am dat drumu la aer la maxim si am apasat pe supape de vreo 3 ori fiecare si si`a revenit....nu stiu pentru cat timp...eu am avut si cablul de la robinet rupt..l`am inlocuit si acela...acuma merge foarte bine...
c0sty is offline  
Old 18-12-09, 21:29   #12
Cypy...
VW Driver

Stage 5
 
Cypy...'s Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 675
Member of:
[VW]
[DACIA]
[Competitor CNCA]
Default Re: Problema cu aeroterma bord(CN) la o dacie 1410

Sall, imi poate spune si mie cineva pe unde anume vine caldura de la picioare, ca am schimbat directia aerului sa intre si pe la picioare dar nam simtit nimic probabil nu mai merge nici mie dar macar sa stiu pe unde anume vine caldura de la picioare ( locasul ) imi poate spune cineva?
__________________
(O8o==(\X/)==o8O) --> VW https://forum.4tuning.ro/120-masina-m...olf-4-xox.html
[OO==[ ][ ]==OO] --> BMW
(__\===U===/__) --> DACIA
Cypy... is offline  
Old 18-12-09, 21:36   #13
Sp1ky
Opel Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 5,648
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Problema cu aeroterma bord(CN) la o dacie 1410

capsula dubla din partea stanga a bordului e de vina...o fi blocata
Sp1ky is offline  
Old 06-01-10, 16:44   #14
sickfish88

Stage 2
 
sickfish88's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 48
Default Re: Problema cu aeroterma bord(CN) la o dacie 1410

scuza ca intervin in discutia despre capsule ,distribuitor....,eu am o dacie din 97 cu bordul mia vechi,cu care au fost ele echipate si cand dau drumul la aeroterma urla de se aude de afara.ma gandeam sa dau jos capacul acela mare si sa ung mecanismul,ma gandesc ca o fi vreo elice,Crede ti ca se rezolva daca fac asa?
sickfish88 is offline  
Old 06-01-10, 16:57   #15
Sp1ky
Opel Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 5,648
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Talking Re: Problema cu aeroterma bord(CN) la o dacie 1410

acolo e o elice mare sar putea sa fi patruns ceva pacolo si numai merge cum trebuie....mi se pare ca sub grila aia de la stergatoare are o deschidere catre elice,poate pacolo a intrat ceva
Sp1ky is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -