Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SKODA > Alte discutii Skoda

Reply
 
Thread Tools
Old 02-08-09, 17:13   #16
mbgd

Stage 4
 
mbgd's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 216
Default Re: Cine a schimbat faruri O2 pe casco ???

Quote:
Originally Posted by 18_NYK View Post
Din cate stiam eu, nu se modifica partea electrica chiar daca pui farurile cu xenon originale Skoda(adica cu bec d2s,daca nu ma insel) numai ca nu o sa mai ai acelasi tip de bec(h7).
nu te supara dar stii gresit! farurile cu xenon de fabrica se trebuie modificate ca sa se aprinda.mai bine incerci cu faruri de RS numai cu lupa.diferenta e mai mica si rezultatul e acelasi.
-cat priveste xenoanele de la sorin83,afla ca sunt ok.am cumparat de la el.eu si alti amici si nu au fost probleme.daca vrei sa dai mai mult pe kit xenon,e treaba ta dar nu vad relevanta in a da mai mult pe xenoane identice.asta numai tu stii.bafta si succes la schimbat faruri.
__________________
DON'T WORRY,BE HAPPY!!!
mbgd is offline   Reply With Quote
Old 02-08-09, 18:34   #17
18_NYK

Stage 5
 
18_NYK's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 420
Member of:
[SKODA]
Default Re: Cine a schimbat faruri O2 pe casco ???

Ok. Posibil sa gresesc eu ,in legatura cu xenonul OEM. Am deja xenon(si nu am dat deloc mult pe el tinand cont ca am si 2 ani garantie) si i-mi trebuie decat farurile cu lupa. Numai bine!!!
__________________
”Plecat cu gandu’…la un coupe…motor mare… fara CD si fara difuzoare…s’auzi cum urca’n ture…prea tare…” insa “ Traieste cu grija, viata n-are “roata de rezerva”
18_NYK is offline   Reply With Quote
Old 03-08-09, 05:57   #18
mbgd

Stage 4
 
mbgd's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 216
Default Re: Cine a schimbat faruri O2 pe casco ???

farurile de RS cu lupa costa,in general,1100lei/bucata.la dealer costa 1600 lei/bucata! iar cele cu lupa-xenon-autoleveling(din fabrica) costa cam 2000lei/bucata.
mbgd is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 08:03   #19
eddycdk
Skoda Driver


Stage 5
 
eddycdk's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,508
Member of:
[Colectionar Machete]
[SKODA]
[4Tuning International]
Default Re: Cine a schimbat faruri O2 pe casco ???

cauta la dezmembrari alex
eddycdk is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 18:19   #20
18_NYK

Stage 5
 
18_NYK's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 420
Member of:
[SKODA]
Default Re: Cine a schimbat faruri O2 pe casco ???

Am tot cautat Edy dar... nimic din pacate(o singura data am gasit dar erau f.scumpe(undeva la 200E bucata) Sper sa gasesc odata un dealer care sa accepte "chichita" cu CASCO
18_NYK is offline   Reply With Quote
Old 05-08-09, 09:03   #21
mbgd

Stage 4
 
mbgd's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 216
Default Re: Cine a schimbat faruri O2 pe casco ???

o accepta doar daca stii sa vb cu ei.daca ajungi in bucuresti,da-mi un PM.
mbgd is offline   Reply With Quote
Old 14-08-09, 14:44   #22
ReMM
Skoda Driver

Stage 4
 
ReMM's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 235
Member of:
[SKODA]
Default Re: Cine a schimbat faruri O2 pe casco ???

treaba cu schimbatul farului din normal in lupa nu e grea, nu presupune alte modificari insa cand vine vb de schimbarea farului normal cu lupa si xenon original de fabrica treaba se cam schimba...farul cu lupa ajunge la 1700 ron, o sa trebuiasca si unitatea de xenon care mai e si aia in jur de 700 ron ca sa nu mai vb de becul cu xenon care ajunge la 1200 ron...unitatea de comanda pt reglajul automat costa 900 ron plus alte cablaje si nebunii...acum fa socoteala...eu zic ca nu prea se merita...in general e bine ca optiunile sa fie comandate la fabrica inainte de fabricarea masinii...foarte simplu iei cu lupa si pui xenon aftermarket...asa e cel mai putin costisitor...si daca faci treaba asta si pe casco atunci e si mai bine doar ca totusi o sa existe o diferenta cam de vreo 1200 ron pe care s-ar putea s-o platesti tu...farul normal e undeva pe la 1100 ron
__________________
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul 4tuning.ro
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi
ReMM is offline   Reply With Quote
Old 14-08-09, 17:30   #23
18_NYK

Stage 5
 
18_NYK's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 420
Member of:
[SKODA]
Default Re: Cine a schimbat faruri O2 pe casco ???

Pai exact asa vroiam sa fac. Sa iau decat farurile cu lupa,fara xenon la care se pastreaza reglajul din interior. Iar diferenta dintre cele doua tipuri de far este ~400ron.
18_NYK is offline   Reply With Quote
Old 14-08-09, 18:23   #24
St3ff

Stage 5
 
St3ff's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 350
Member of:
[SKODA]
Default Re: Cine a schimbat faruri O2 pe casco ???

600 mai nou.(preturi luate de pe autokarma)
Am si eu in plan schimbarea lor.

far normal- 8 mil
far cu lupa- 11 mil

nu vorbim de preturi astronomice porsche unde este 16 mil.
__________________
"Niciodata sa nu circuli cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau pazitor sa zboare"
St3ff is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -