Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > MERCEDES > Zona tehnica Mercedes

Zona tehnica Mercedes Zona tehnica, secrete, tips&tricks Mercedes

Reply
 
Thread Tools
Old 29-05-09, 19:58   #1
FREEMANVeSel

Stage 2
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 64
Talking mercedes e 190 need help

stie cineva pe aici pe forum, cum pot modifica motor/transmisie bla bla bla (in general partea mecanica) de pe un e 190 2.0 benzina?
ma interesesaza informativ (sa stiu ce trebuie sa invat , sa stiu cat ma costa, sa stiu dupa ce piese si pe unde trebuie umblat)
schimb motorul? sau il modific p-asta?
schimb cutia sau o pastrez
suspensii... evacuare etc
va rog mult postati cei care stiu, nu cei care-si dau cu parerea...
__________________
vrumm vrummmmmm
pedal to the metal
FREEMANVeSel is offline   Reply With Quote
Old 31-05-09, 01:27   #2
amg_0001

Stage 3
 
amg_0001's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 115
Default Re: mercedes e 190 need help

Quote:
Originally Posted by FREEMANVeSel View Post
stie cineva pe aici pe forum, cum pot modifica motor/transmisie bla bla bla (in general partea mecanica) de pe un e 190 2.0 benzina?
ma interesesaza informativ (sa stiu ce trebuie sa invat , sa stiu cat ma costa, sa stiu dupa ce piese si pe unde trebuie umblat)
schimb motorul? sau il modific p-asta?
schimb cutia sau o pastrez
suspensii... evacuare etc
va rog mult postati cei care stiu, nu cei care-si dau cu parerea...
Salutam primadata Dupåacea ,mai putem vorbi despre BLA BLA BLA . Sau vrei sa tipårim un roman , cu bla bla bla.
amg_0001 is offline   Reply With Quote
Old 31-05-09, 01:39   #3
FREEMANVeSel

Stage 2
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 64
Post Re: mercedes e 190 need help

wtf... fie ai dreptate, graba strica bunul simt... cer scuze ...
salutare
asa
de principiu trebuie sa refac motorul intai... presupun k are dusi segmentii, iar apoi sa trec la modificat... m-am apucat io sa citesc ce carti si linkuri catre alte siteuri sunt puse p-aici pe forum si de inteles inteleg, dar fiind vorba de lucruri generale, nu de motorul pe care vreau io sa-l fac...
piesele pentru motor am inteles k se pot gasi foarte usor in general in magazinele ce lucreaza cu paneuro, sau cu distribuitori de genul ala

intai o sa desfac motorul si apoi revin cu intrebari si probleme

apoi am o intrebare acuma, suspensiile, ce amortizoare si ce arcuri (sport) sa caut?? exista vre-o firma mai buna pentru mercedes?

Last edited by FREEMANVeSel; 31-05-09 at 09:18.
FREEMANVeSel is offline   Reply With Quote
Old 31-05-09, 16:48   #4
amg_0001

Stage 3
 
amg_0001's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 115
Default Re: mercedes e 190 need help

Quote:
Originally Posted by FREEMANVeSel View Post
wtf... fie ai dreptate, graba strica bunul simt... cer scuze ...
salutare
asa
de principiu trebuie sa refac motorul intai... presupun k are dusi segmentii, iar apoi sa trec la modificat... m-am apucat io sa citesc ce carti si linkuri catre alte siteuri sunt puse p-aici pe forum si de inteles inteleg, dar fiind vorba de lucruri generale, nu de motorul pe care vreau io sa-l fac...
piesele pentru motor am inteles k se pot gasi foarte usor in general in magazinele ce lucreaza cu paneuro, sau cu distribuitori de genul ala

intai o sa desfac motorul si apoi revin cu intrebari si probleme

apoi am o intrebare acuma, suspensiile, ce amortizoare si ce arcuri (sport) sa caut?? exista vre-o firma mai buna pentru mercedes?
Salut Ce probleme ai cu motorul tau? Segmentare, nu cred ca este nevoie, doar trebuie rectificate supapele ,si incercate sa etanseze bine , ca sa nu scape compresie. in legatura cu suspensiile, totul depinde ,cit vrei tu ,sa lasi masina mai jos.Exista diferite seturi de suspensii , care eu nu pot sa te ajut , deoarece sint in nordul europei ,si nu stiu ce produse exista pe piata romineasca. Exista un manual de reparatii a lu Mercedes 190 editat de HAYNES, este in limba engleza si acea carte te va putea ajuta sa-ti repari masina.. O zi buna in continuare , si bafta cu remediere problemelor.
amg_0001 is offline   Reply With Quote
Old 31-05-09, 17:01   #5
FREEMANVeSel

Stage 2
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 64
Smile Re: mercedes e 190 need help

multumesc foarte mult
o zi buna, chiar nu ma asteptam sa mi se raspunda ... ><
FREEMANVeSel is offline   Reply With Quote
Old 31-05-09, 17:30   #6
dangrig
Dacia Driver

Stage 4
 
dangrig's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 254
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[VW]
Default Re: mercedes e 190 need help

Uite aici Haynes-ul pentru w201

http://www.dump.ro/fisiere/manual-ta...yA32fWkcCZNFuN

Bafta
dangrig is offline   Reply With Quote
Old 31-05-09, 18:17   #7
FREEMANVeSel

Stage 2
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 64
Default Re: mercedes e 190 need help

acum ma uit prin el, multumesc foarte mult
FREEMANVeSel is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 18:08   #8
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: mercedes e 190 need help

in manualul asta este numai motorul american , 2.3L, m-ar interesa un manual pt 2.0l benzina.. cred ca saptamana asta o sa imi cumpar unul si vreau sa il reconditionez candva.
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -