Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > MAZDA > Zona tehnica Mazda

Zona tehnica Mazda Zona tehnica, secrete, tips&tricks Mazda

Reply
 
Thread Tools
Old 21-06-09, 07:41   #1
is-21-wdy

Stock
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2
Default ajutor la o mazda 323

recent am achizitionat o mazda 323f ba din 97, si am o problema tehnica cu ea, mai exact imi curge ulei de la motor nu stiu exact de unde si imi ajunge pana la filtru de aer, ma gandeam la garnitura de chiuloasa sau pompa de benzina este murdara si trebuie schimbata, nu se accelereaza mai tare de 4000 si nici nu are forta in ea nu are compresia buna, cand merg prin oras de ex mers normal ma smuceste din cand in cand parca sar ineca stie cineva ce se intampla ce am de schimbat,
is-21-wdy is offline   Reply With Quote
Old 26-08-09, 22:02   #2
tl-03wsz

Stage 2
 
tl-03wsz's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 36
Default Re: ajutor la o mazda 323

salut!spala si tu motorul si vei vedea de unde ai scurgerea iar uleiul de pe filtru este din cauza aerului care circula pe sub capota,pompa de benzina este an rezervor nu e in compartimentul motor
tl-03wsz is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 07:56   #3
cmzcs

Stage 4
 
cmzcs's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 254
Default Re: ajutor la o mazda 323

semeringul de la delcou daca-ti ajunge ulei la filtru aer sau verifica filtru ulei daca e strins bine sau capac culbutori
cmzcs is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 23:27   #4
D-I-U

Stage 4
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 254
Member of:
[VW]
Default Re: ajutor la o mazda 323

Problema asta o am si eu de cateva zile,am fost pe la mecanici si fiecare mia spus versiunea lui deci parerea mea ca nu sunt mecanici pt japoneze.sa-ti dau cateva exempleompa de vacuum prinde aer fals pe la burduful(garnitura)de la pompa de servofrana;tot felul de senzori care sau defectat;bujiile sau fisele bujiilor(bujiile au 2 lunii si sunt NGk de care ii trebuie)pete de ulei miau cur si mie pe la garnitura de chiuloasa e drept ca am bagat cam mult ulei cand iam facut schimbu dar nu mananca un gram de ulei,nu stiu ce sa zic daca se stie cineva cu astea astept si eu raspunsuri.multumesc
D-I-U is offline   Reply With Quote
Old 24-05-10, 18:54   #5
yoyo1

Stage 3
 
yoyo1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 108
Default Re: ajutor la o mazda 323

Quote:
Originally Posted by D-I-U View Post
Problema asta o am si eu de cateva zile,am fost pe la mecanici si fiecare mia spus versiunea lui deci parerea mea ca nu sunt mecanici pt japoneze.sa-ti dau cateva exempleompa de vacuum prinde aer fals pe la burduful(garnitura)de la pompa de servofrana;tot felul de senzori care sau defectat;bujiile sau fisele bujiilor(bujiile au 2 lunii si sunt NGk de care ii trebuie)pete de ulei miau cur si mie pe la garnitura de chiuloasa e drept ca am bagat cam mult ulei cand iam facut schimbu dar nu mananca un gram de ulei,nu stiu ce sa zic daca se stie cineva cu astea astept si eu raspunsuri.multumesc
la garnitura de chiuloasa toate modelele se umezesc in partea dreapta a masini adikn in partea cu distributia ,ar mai putea fi si simeringul de la axul cu came ....
la filtru ajunge ulei de la furtunul care iese din capacul de culbutori acolo pe el trebuie sa fie o supapa de sens dal jos si curatal poate o sa scapi ....sau hai pana la baia mare sa vedem ce are ....
__________________
evacuari -sport-standard -filtre sport k&n - discuri si placute sport - instalatii xenon
yoyo1 is offline   Reply With Quote
Old 24-05-10, 21:06   #6
cmzcs

Stage 4
 
cmzcs's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 254
Thumbs up Re: ajutor la o mazda 323

Quote:
Originally Posted by yoyo1 View Post
la garnitura de chiuloasa toate modelele se umezesc in partea dreapta a masini adikn in partea cu distributia ,ar mai putea fi si simeringul de la axul cu came ....
la filtru ajunge ulei de la furtunul care iese din capacul de culbutori acolo pe el trebuie sa fie o supapa de sens dal jos si curatal poate o sa scapi ....sau hai pana la baia mare sa vedem ce are ....
of mama ei de distributie .... MAI FRATE YOYO ... LASATE DE .... SI MAI STUDIAZA .... cat despre UMEZIT ... doar daca are ... vre-un orgazm
cmzcs is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 11:52   #7
yoyo1

Stage 3
 
yoyo1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 108
Default Re: ajutor la o mazda 323

Quote:
Originally Posted by cmzcs View Post
of mama ei de distributie .... MAI FRATE YOYO ... LASATE DE .... SI MAI STUDIAZA .... cat despre UMEZIT ... doar daca are ... vre-un orgazm
ce ai ma copile?ce anume nu iti convine?ai vreo pb cu mine hai sa o rezolvam....
yoyo1 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 13:00   #8
cmzcs

Stage 4
 
cmzcs's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 254
Talking Re: ajutor la o mazda 323

copile la 23-25 de ani .... mai ai de crescut.... de mancat paine.... cat de rezolvat ... nu-ti doresc sa ma cunosti ... daca o ei cu .............. o sa regreti
cmzcs is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 13:03   #9
cmzcs

Stage 4
 
cmzcs's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 254
Default Re: ajutor la o mazda 323

mai invata si tu mecanica ... special mazda ... cat si altele ... uite ... studiaza...invata..:
http://mazda323club.myforum.ro/manua...8f5f77b914255a
cmzcs is offline   Reply With Quote
Old 31-05-10, 23:14   #10
yoyo1

Stage 3
 
yoyo1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 108
Default Re: ajutor la o mazda 323

Quote:
Originally Posted by cmzcs View Post
semeringul de la delcou daca-ti ajunge ulei la filtru aer sau verifica filtru ulei daca e strins bine sau capac culbutori
ma tu te auzi ce vb ce a intrebat el si ce ai raspuns tu....cum sa ajunga ulei in filtrul de aer de la filtrul de ulei de la simeringul (asa se scrie)de la delcou sau de la capacul de culbutori.....ce sa faca cu el sa il mai stranga k si la dacie??
tu sti unde e filtrul de aer ?(mai bine zis sti ce e ala?)
papagal de bucuresti asta esti...
yoyo1 is offline   Reply With Quote
Old 01-06-10, 08:34   #11
cmzcs

Stage 4
 
cmzcs's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 254
Default Re: ajutor la o mazda 323

Mai mecanicul lui peste .. PTR. wdy tine ... asa voi Rog pe ... SA-TI posteze here .. cine si cum ia rezolvat pb. La Masina .... si inca ceva ... Nu stii daca te pricepi si Nu .. Stai la Banca ta ... Voi sunteti asa, toti mecanici ASI Doar la luat bani .. restul sunteti zero Barat ... Apropo ... pb. O sunt rezolvata de 5-6 LUNI ... Nu te agita Mai si pui Intrebari si raspunsuri prostesti.
__________________
.......... マツダ ...........
"Masina ta este o copie ! Fa-o sa moara Unikat"
cmzcs is offline   Reply With Quote
Old 05-06-10, 21:25   #12
yoyo1

Stage 3
 
yoyo1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 108
Default Re: ajutor la o mazda 323

Quote:
Originally Posted by cmzcs View Post
Mai mecanicul lui peste .. PTR. wdy tine ... asa voi Rog pe ... SA-TI posteze here .. cine si cum ia rezolvat pb. La Masina .... si inca ceva ... Nu stii daca te pricepi si Nu .. Stai la Banca ta ... Voi sunteti asa, toti mecanici ASI Doar la luat bani .. restul sunteti zero Barat ... Apropo ... pb. O sunt rezolvata de 5-6 LUNI ... Nu te agita Mai si pui Intrebari si raspunsuri prostesti.
sti sa pui pe foaie si altceva inafara de puncte?
sti sa desenezi o masina k vad k mecanica te depaseste.....o seara faina acesta a fost ultimul post....
yoyo1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -