Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Zona tehnica Renault

Zona tehnica Renault Zona tehnica, secrete, tips&tricks Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 04-08-07, 21:59   #1
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default chiulasa fisurata intre supape

asta s-a intamplat la o liniutza, dupa ce mi s-a rupt cureaua de la pompa de apa/alternator shi ca boul n-am observat! credetzi ca s-a mai dus shi altceva afara de kiulasa? fisurile sunt exact intre supape, la 1 shi 2 parca, sau 3 shi 4, nu mai shtiu exact..la ce sa ma mai uit/ashtept? multzumesc!
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 05-08-07, 15:16   #2
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: chiulasa fisurata intre supape

nu shtie nimeni nika aici vad..shi care shtie, le tzine pt el..
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 08-08-07, 14:58   #3
wrstefan

Stage 3
 
wrstefan's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 106
Default Re: chiulasa fisurata intre supape

problema e destul de grava , nu prea se gasesc chiulase second hand , sunt f. rare , ai putea comanda de la k-tech racing una reconditionata dar este 600euro +transport din anglia, si sa stii ca nu se potriveste de la altceva seamana dar nu rasare , bafta in continuare.
__________________
fan renault
wrstefan is offline   Reply With Quote
Old 08-08-07, 15:55   #4
andy_x3m

Stage 5
 
andy_x3m's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 356
Default Re: chiulasa fisurata intre supape

ce mashina ai?
eu am patit ceva de genul pe un passat 1,6 disel din 89. am cautat pe la zeci de "meseriashi" idei dar nimic viabil. chiuloasa noua... extrem de scumpa. cauta un motor SH (dar nu am idee ce mashina ai, daca gaseshti).
on-topic: daca se duce pompa de apa se incinge motorul. poti buli arbole cu came, supape, chiuloasa and so on. daca ai desfacut motorul (altfel nu vad cum sa shti de fisuri) vezi daca mai alteceva crapat. dai jos shi baia de ulei shi vezi tot motorul (biele, cuzineti etc)
numai de bine
__________________
Viteza poate fi limitata electronic, prostia nu! |#|#| Logan 1,4 MPI in curs de modificare vizuala
andy_x3m is offline   Reply With Quote
Old 09-08-07, 21:57   #5
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: chiulasa fisurata intre supape

R5 GTT e mashina..asta planuiesc acu, sa dau motorul jos..merge greu treaba ca nu am desfacut nici un R5 pana acum..oricum, zilele astea cred ca-l dau jos cu totul. mi-e frica doar de bloc, in rest..se schimba, da-le-n colo! kiulasa am gasit deja, chiar 3 buc! bine, ca se mai duce un ban da'..asta e! in rest ce sa zic? i-am scos bujiile inainte sa-l desfac shi i-amd at la automat sa scot apa din pistoane..asha, rece se invartea bine! adica nu era vreun semn sa se fi gripat ceva pe acolo. dar pana nu dau jos vilbrokenu' sa vad totul acolo..nu o sa shtiu! va tzin la curent! ms!
mistreku is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -