Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Zona tehnica Renault

Zona tehnica Renault Zona tehnica, secrete, tips&tricks Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 28-07-07, 17:40   #1
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default fluiera ceva pe la turbo r5 gtt

se aude ceva prin zona turbinei, nu ash putea sa zic exact ce..sunetul seamana destul de mult cu cel pe care il face cureaua cand nu e stransa. se aude mai mult la ralanti. cand o mai turez, se mai diminueaza. plus, cand e rece nu se aude. mai tace shi cand iau curbe mai stranse. ce-o fi?
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 29-07-07, 11:09   #2
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: fluiera ceva pe la turbo r5 gtt

nu shtie nimeni? hai mah fratzilor ca doar ce-am luat-o shi habar n-am de mashinile astea..io m-am gandit ca o fi din cauza ca nu am decat apa in ea, faar antigel. am intzeles ca ala mai are shi rol de ungere..o fi de aci? turbina la ele cu e racita? e standard, T2..e pe apa sau ulei?
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 30-07-07, 12:29   #3
NightDevil

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,141
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: fluiera ceva pe la turbo r5 gtt

ai bow ?asa se auzea si la mine si aveam membrana fisurata la el....daca ai scoatei vacumul si vezi dac ase mai aude...
NightDevil is offline   Reply With Quote
Old 31-07-07, 22:08   #4
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: fluiera ceva pe la turbo r5 gtt

nu am bov, insa vad ca shi-a revenit, nu mai zice nika..barem acum, k mi s-a rupt cureaua la pompa ed apa shi am copt motoru' kiar ca nu mai zice nika! da' absolut nika! da' asta e alta poveste..P.S. bine macar ca nu mai fluiera aia! =))
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 09-08-07, 10:54   #5
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: fluiera ceva pe la turbo r5 gtt

poate chiar o fi fost cureaua care ti s-a rupt
valib is offline   Reply With Quote
Old 09-08-07, 14:07   #6
Paul RR
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 522
Member of:
[Honda]
Default Re: fluiera ceva pe la turbo r5 gtt

Ar putea fi faptul ca scapa gaze pe la imbinarea dintre galerie si motor sau intre galerie si turbo.
Paul RR is offline   Reply With Quote
Old 09-08-07, 21:48   #7
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: fluiera ceva pe la turbo r5 gtt

pai shi sa fluiere gazele asha? exact ca o curea nestransa se auzea..dar nu era cureaua, am, dat-o jos shi se auzea la fel..plus ca nu era constanta treaba..o turam un pic, mai tacea..sau cand luam curbe, iar tacea..in fine, orice a fost, nu se mai aude. ms oricum!
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 10-08-07, 13:46   #8
Paul RR
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 522
Member of:
[Honda]
Default Re: fluiera ceva pe la turbo r5 gtt

Stiu cum se auzea ca am mers cu masina si am si fost acolo cand ai cumparat-o (eu am dus atunci bujiile sa le arda). Oricum am vazut ca vrei sa dai jos motorul, sper sa iasa totul bine si sa scapi de probleme. Bafta
Paul RR is offline   Reply With Quote
Old 12-08-07, 22:16   #9
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: fluiera ceva pe la turbo r5 gtt

mah, sincer nu am remarcat sunetul ala atunci..in craiova mi-am dat seama de el? zici ca facea shi atunci? acum, culmea!, nu se mai aude.. ? cine shtie..motorul nu am apucat inca sa-l dau jos..imi cam ia job-ul tot timpu'.. in fine, va tzin la curent cand l-oi desface..sper sa nu mai gasesc nimik in neregula! p.s. nu cred ca am apucat sa-tzi zic mersi pt bujii! so..10x!
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 13-08-07, 19:04   #10
Paul RR
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 522
Member of:
[Honda]
Default Re: fluiera ceva pe la turbo r5 gtt

Cu placere. Bafta de acum incolo cu masina
Paul RR is offline   Reply With Quote
Old 14-08-07, 12:07   #11
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: fluiera ceva pe la turbo r5 gtt

sa fie! ashtept aucm sa vad ce-o fi in motorul ala..ma enerveaza ca nu am loc deloc, ash fi vrut sa nu mai dau motorul jos, sa desfac doar baia. se pare insa ca nu ma loc s-o scot de acolo, ori nu shtiu eu exact care e procedeul. de desfacut, am desfacut-o, insa nu am loc s-o trag jos! pana la urma , cred ca va trebui sa dau motorul cu totul jos.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 22-08-07, 12:48   #12
miliady
Renault Driver

Stage 5
 
miliady's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,266
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: fluiera ceva pe la turbo r5 gtt

se poate da baia jos dar tre sa desfaci mai multe chestii - printre care si capacul de la volanta si nu mai stiu ce dar iti recomand sa scoti motoru ca sa vezi exact ce ai acolo. am scris la club r5 ce trebuie sa ai grija cand il reasamblezi si de unde sa iti iei piese
miliady is offline   Reply With Quote
Old 23-08-07, 19:32   #13
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: fluiera ceva pe la turbo r5 gtt

am reshit..gata! e desfacut tot! acum tre sa ma invart de piese! segmentzi, cuzinetzi (biela/palier), garnituri la cilindrii, simeringuri distributzie/volanta shi..ce-o mai fi..
mistreku is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -