Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 19-05-14, 13:11   #1
Unique.Custom

Stock
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 5
Default Procedura acte

Salut, tot apar auto inmatriculate anglia, italia, etc, la preturi f mici, 1000, 2000euro, insa problema este ca cei care vand aceste masini nu au nici un drept in acte.
Intamplator vreau sa achizitionez una, s-o inmatrigulez bg si totusi sa n-o donez la granita, sa aflu ca e furata.
Cum imi pot da seama daca este teapa sau nu?
Care este procedura de vanzare si inmatriculare in astfel de cazuri ("masina este inmatriculata in ..anglia, am acte, am cumparat-o de la un roman si ti-o dau tie cu un contract vanzare-cumparare in care trecem proprietarul ..") ??
Unique.Custom is offline   Reply With Quote
Old 19-05-14, 21:17   #2
Skyll3x

Stage 4
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 298
Default Re: Procedura acte

Din cate stiu eu, doar daca mergi cu ea la RAR iti poti da seama daca e furata.

Unele masini furate le poti gasi aici: http://www.politiaromana.ro/furtauto/furtauto.aspx dar sunt cele din Romania, cred...
__________________
BMW 320i E36 Coupe
Skyll3x is offline   Reply With Quote
Old 20-05-14, 11:48   #3
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: Procedura acte

Quote:
Originally Posted by Unique.Custom View Post
Salut, tot apar auto inmatriculate anglia, italia, etc, la preturi f mici, 1000, 2000euro, insa problema este ca cei care vand aceste masini nu au nici un drept in acte.
Intamplator vreau sa achizitionez una, s-o inmatrigulez bg si totusi sa n-o donez la granita, sa aflu ca e furata.
Cum imi pot da seama daca este teapa sau nu?
Care este procedura de vanzare si inmatriculare in astfel de cazuri ("masina este inmatriculata in ..anglia, am acte, am cumparat-o de la un roman si ti-o dau tie cu un contract vanzare-cumparare in care trecem proprietarul ..") ??
95% din masinile inscrise pe tari precum : germania,spania,italia,franta,belgia,anglia..etc.A U ACTELE FALSE,SI SUNT RADIATE. LA PRIMUL CONTROL MAI "SERIOS" ,o sa ramai fara numere,acte...si permis.
Iar pe BG...daca nu ai procura pe numele tau de la ala care e in talon...o iei degeaba,te opreste politia si ramai fara acte.

SFAT : NU LUA MASINI CU ACTE STRAINE,mai bine una cu numere rosii..si o bagi tu pe BG.
__________________


~ Haters make me Famous ~
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 21-05-14, 17:17   #4
Unique.Custom

Stock
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 5
Default Re: Procedura acte

Quote:
Originally Posted by Budy_ View Post
95% din masinile inscrise pe tari precum : germania,spania,italia,franta,belgia,anglia..etc.A U ACTELE FALSE,SI SUNT RADIATE. LA PRIMUL CONTROL MAI "SERIOS" ,o sa ramai fara numere,acte...si permis.
Iar pe BG...daca nu ai procura pe numele tau de la ala care e in talon...o iei degeaba,te opreste politia si ramai fara acte.

SFAT : NU LUA MASINI CU ACTE STRAINE,mai bine una cu numere rosii..si o bagi tu pe BG.
Ms de sfaturi, in principiu oricum ar fi masina as vrea sa o inmatriculez pe bg, nu imi e teama ca sunt actele false, cat ma tem sa nu mi-o confiste la granita cum ca ar fi furata.
Daca este pe anglia si ii scot numere rosii presupun ca nu as avea probleme sa ajung si sa o inmatriculez in bulgaria, insa daca este furata e posibil sa o confiste la inmatriculare..
Sunt eu prea speriat ca e posibil sa iau masina furata? Pot verifica asta?
Unique.Custom is offline   Reply With Quote
Old 21-05-14, 22:00   #5
RisTiN_srb

Stage 4
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 282
Member of:
[BMW]
Default Re: Procedura acte

Quote:
Originally Posted by exploitu View Post
Numai la noi se poate sa circuli cu o masina inmatriculata in tara gresita cu un volan pe partea gresita.
De ce nu iti cumperi tu o masina pe care ti-o permiti, inscrisa si cu volanul pe stanga?
Vrei bmw dar ai bani de bicicleta....
bine punctat dar tin sa te contrazic...eu de exemplu vreau motor 4.4!de ce as plati niste taxe aberante???cum te omor eu,asa te omoara si ala ce ii cumpara masa golf 4.....
__________________
Un barbat matur in toate privintele,
Face ce vrea si isi asuma toate consecintele!
RisTiN_srb is offline   Reply With Quote
Old 22-05-14, 01:47   #6
Unique.Custom

Stock
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 5
Default Re: Procedura acte

Quote:
Originally Posted by exploitu View Post
Numai la noi se poate sa circuli cu o masina inmatriculata in tara gresita cu un volan pe partea gresita.
De ce nu iti cumperi tu o masina pe care ti-o permiti, inscrisa si cu volanul pe stanga?
Vrei bmw dar ai bani de bicicleta....
numai la noi se poate intampla sa ai taxa mai scumpa decat masina!
nu conteaza ce buget ai alocat, conteaza alternativa prin care poti inmatricula o masina din 2002 la pretul uneia din 94.
Unique.Custom is offline   Reply With Quote
Old 23-05-14, 11:15   #7
Unique.Custom

Stock
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 5
Default Re: Procedura acte

si totusi, ma poate ajuta cineva cu procedura de inmatriculare bg a unei masini uk? ce am nevoie, care sunt pasii? stie cineva?
Unique.Custom is offline   Reply With Quote
Old 23-05-14, 19:39   #8
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Procedura acte

Quote:
Originally Posted by Budy_ View Post
95% din masinile inscrise pe tari precum : germania,spania,italia,franta,belgia,anglia..etc.A U ACTELE FALSE,SI SUNT RADIATE. LA PRIMUL CONTROL MAI "SERIOS" ,o sa ramai fara numere,acte...si permis.
Iar pe BG...daca nu ai procura pe numele tau de la ala care e in talon...o iei degeaba,te opreste politia si ramai fara acte.

SFAT : NU LUA MASINI CU ACTE STRAINE,mai bine una cu numere rosii..si o bagi tu pe BG.
95%? Pe bune? Asa negru sa fie dracu?)

1. Daca masina are acte false, 95% este furata, nu radiata. Pentru a radia o masina din circulatie ai nevoie de acte.
2. Masinile cu numere rosii nu sunt inmatriculate. Au tot acte de germania, spania si ce zici tu acolo.
3. Daca ai cartea masinii si talonul, contractul de vanzare cumparare este cel putin neimportant. Vanzarile de autovehicule intre persoane fizice se fac sub semnatura privata, deci orice contract, chiar si scris de mana, este valabil. Eu cand mi-am luat prima masina am primit un contracat de vanzare cumparare scris de mana. Putea de la posta ca e facut de romanasul nostru dar, cum avea breiful si cartea, am refacut eu frumos contractul pe un tipizat de germania cu numele din talon si cu numele intermediarului (i-am cerut copie dupa buletin). Nu am avut nici o problema la inmatriculare.
4. Chair si o masina inmatriculata pe RO, cu acte in regula si rulata poate chiar 2-3 ani in tara se poate dovedi la un moment dat furata din cine stie ce tara si confiscata.

Concluzie: daca ai talonul, cartea si un contract de vanzare cumparare... cam asta e tot ce poti sa ceri. Nu cumperi nicodata o masina fara talon sau carte, dar contractul de vanzare-cumparare de multe ori este superficial.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 24-05-14, 14:27   #9
Unique.Custom

Stock
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 5
Default Re: Procedura acte

Concluzie: daca ai talonul, cartea si un contract de vanzare cumparare... cam asta e tot ce poti sa ceri. Nu cumperi nicodata o masina fara talon sau carte, dar contractul de vanzare-cumparare de multe ori este superficial.[/QUOTE]

buna perspectiva.. inteleg ca e suficient sa primesc acea carte de anglia, si un contract inutil sau fals. totusi nu imi par suficiente probele pt a sti ca nu iau tzeapa.
Cartea poate fi falsa!? Ce-mi poate oferi siguranta ca nu voi avea probleme la inmatriculare, o pot verifica?
Unique.Custom is offline   Reply With Quote
Old 10-06-14, 12:26   #10
adibenny2005

Stage 2
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 36
Default Re: Procedura acte

De multe ori nu actele in sine (talon, carte, brief...sau mai stiu eu ce)sunt false ci verificarile respectiv asigurarile (de astea din urma nu mai vorbim). Cum spunea un coleg mai sus doar la R.A.R. poti verifica daca masina respectiva a fost furata (dar cand ajungi la R.A.R. e tarziu, tu ai dat banii pe masina deja) sau daca stii pe cineva care lucreaza in politie il rogi sa verifice pentru ca sigur poate. Acum depinde si ce masina vrei pentru ca cine dracu se pune sa fure un fier...mai nou se dau tunuri cu 20.000 in sus.
adibenny2005 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -