Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 01-03-13, 23:48   #1
alextdi

Stage 2
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 64
Default ajutor bmw 318 is

salut,am un bmw 318is coupe si de la o vreme imi oscileaza relantiu cateodata chiar se opreste sau imi pune masina in nas,de la ce sa fie?
alextdi is offline   Reply With Quote
Old 25-03-13, 07:54   #2
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: ajutor bmw 318 is

Quote:
Originally Posted by alextdi View Post
salut,am un bmw 318is coupe si de la o vreme imi oscileaza relantiu cateodata chiar se opreste sau imi pune masina in nas,de la ce sa fie?
Prima data uita-te la furtune sa fie bagate bine,sa nu fie crepate,dupa care te bagi sub masina si desfaci mufa de la sonda lambda,e rotunda ca la debitmetru.Masina va merge bijuterie,in cazul asta schimbi sonda sau circuli asa cu mufa desfacuta pana iti iei alta.Am patit-o si eu cu datul in nas.
__________________
TurboMania
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 25-03-13, 08:00   #3
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: ajutor bmw 318 is

Quote:
Originally Posted by exploitu View Post
Au mai fost deschise 500 de topicuri pe tema asta. Foloseste search-ul!
Oscilatia poate sa apara de la burduful dintre debitmetru si admisie daca este fisurat sau de la regulatorul de relanti.
Daca spui ca iti da in nas cel mai probabil este debitmetrul.
Dar sa ai bmw, fie el e30 sau e36 si sa n-ai 50 ron pentru un tester e chiar culmea...
Cand am patit eu sa imi dea in nas si oscila la relanti am pus-o pe tester si a dat "reglare amestec" atat,a trebuit sa ghicesc eu ce are,ca mecanicul ma punea sa schimb pompa de benzina,debitmetru,filtru benzina si aer,ultimele 3 chiar le-am schimbat si tot asa mergea.Pana m-am gandit eu sa scot mufa de la lambda ca doar lambda exact asta face,regleaza amestecul,era logic.Sfatul meu sa incerce sa scoata lambda dupaia daca nu merge sa o bage pe tester,dar fac pariu ca e sonda.
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 25-03-13, 08:04   #4
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: ajutor bmw 318 is

alextdi daca ii gasesti rezolvarea te rog sa postezi aici,chiar sunt curios si daca e sonda lambda trimiti o bere (prin bluetooth ) ca te-am scapat de tester.Bafta.
BaiatBun is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -