Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 09-04-08, 15:41   #1
gigcutzu

Stage 5
 
gigcutzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 602
Default Parca nu trage cum trebuie

salut, dupa cum am mai spus in alte posturi, am un bmw e30 cu motor 2,5 24v din 96. omica bealea....nu trage ca un 2,5 nici pe departe...am pe ea debitmetru de 2,0...asta sa fie problema...2,0 are vreo 130 de cai...si cam asa trage...ca un 2.0....o sa simt diferentza daca imi pun debitmetru de 2,5?
astept raspunsul unui cunoscator! va mutzumesc anticipat!!
gigcutzu is offline   Reply With Quote
Old 11-04-08, 13:08   #2
dixxi

Stage 3
 
dixxi's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 156
Member of:
[VW]
Default Re: Parca nu trage cum trebuie

Quote:
Originally Posted by gigcutzu View Post
salut, dupa cum am mai spus in alte posturi, am un bmw e30 cu motor 2,5 24v din 96. omica bealea....nu trage ca un 2,5 nici pe departe...am pe ea debitmetru de 2,0...asta sa fie problema...2,0 are vreo 130 de cai...si cam asa trage...ca un 2.0....o sa simt diferentza daca imi pun debitmetru de 2,5?
astept raspunsul unui cunoscator! va mutzumesc anticipat!!
se poate sa fie si din debimetru dar se poate sa fie si din discu de ambreiaj
dixxi is offline   Reply With Quote
Old 11-04-08, 21:14   #3
gigcutzu

Stage 5
 
gigcutzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 602
Default Re: Parca nu trage cum trebuie

Debitmetru e de mototr de 2.0...deci asta scade o leaca din putere....o leaca mai mult...., si cate o data cand ii dau talpa in a 2-a pierde spatele aderentza...si cand se incalzeste nu mai pierde aderentza si scade turatzia, cand schimb mai brusc viteza...asta cred ca e de la discu' de ambreaj....si din astea 2 probleme nu trage cum trebuie....Merci de raspunsuri
gigcutzu is offline   Reply With Quote
Old 21-04-08, 17:31   #4
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Parca nu trage cum trebuie

daca trage cu motorul rece, si dupa ce se incalzeste nu mai trage, verifica si termostatul.. aceeasi prob a avut cineva cu un E60. nu mai tragea cand se incalzea. mergea cam incins, insa compensa cu un consum de ulei.
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 21-04-08, 22:11   #5
Maroo

Stage 5
 
Maroo's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 915
Default Re: Parca nu trage cum trebuie

incearca sa pui o poza cu galeria de admisie si cu debitmetrul ala de 2.0....este logic sa nu traga din moment ce are traseul de aer obturat si nu poate sa-si traga cat are nevoie...mai bine o lasi fara debitmetru o sa consume mai mult si o sa se balbaie la relkanti dar de urcat o sa urce mai bine poza am cerut ca vreau sa vad daca ai si gura la admisie de 2.0
__________________
cucu!!!
Maroo is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 02:18   #6
WPP

Stage 5
 
WPP's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 657
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: Parca nu trage cum trebuie

Problema nu este ca are traseul obturat, ecu tine cont foarte mult de voltajul debitmetrului si el fiind mai mic in diametru prin senzor trece mai mult aer si rezulta un voltaj mai mare decat ar scoate cel de 2,5 la aceasi incarcare/turatie moment in care ecu da mai departe benzina si avans aiurea fata de ce ii trebuie motorului in momentul respectiv.
Mai poate fi senzorul de temperatura apei care influenteaza benzina si s-ar explica si diferenta cald/rece

Sper ca te-ai lamurit
__________________
Chiptuning, dealer standalone VEMS, tuning motor...

WPP Tuning
Tel.: 0768 417 627
Email: contact@wpp.ro
Web: www.wpp.ro
YM: catalin_wpp
WPP is offline   Reply With Quote
Old 25-04-08, 23:28   #7
boti

Stage 4
 
boti's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 216
Default Re: Parca nu trage cum trebuie

Buna. Eu am un E46 320i. Nici eu nu sunt multumit cum trage. Nu zic ca nu are demaraj, dar asa simt ca ar putea sa traga si mai bine. De exemplu cam accelerez in viteza a 2a, are un moment de "gandire'. Dupa aceea merge ca din pusca. Am incercat si altfel: cand accelerez , la 3500-4500 turatii, las pedala de acceleratie , turatia scade pana 2000-2500 RPM si dupa brusc apas pana la "blana". Asa mai merge! Dar....... nu-mi place ca nu trage "de jos". Ce poate sa fie? Sau asa e normal?? Nu prea cred.
__________________
... go hard, or go home ...
boti is offline   Reply With Quote
Old 29-04-08, 12:34   #8
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Parca nu trage cum trebuie

asa face si al meu..nu cred ca e o prob, mai degraba porcaria aia de vanos, care intra in functie de turatie.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 30-04-08, 21:32   #9
boti

Stage 4
 
boti's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 216
Default Re: Parca nu trage cum trebuie

va rog sa ma lamuriti si pe mine, ce este "VANOS"-ul? ?
boti is offline   Reply With Quote
Old 25-05-08, 01:02   #10
sacal19

Stage 3
 
sacal19's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 115
Default Re: Parca nu trage cum trebuie

Quote:
Originally Posted by boti View Post
Buna. Eu am un E46 320i. Nici eu nu sunt multumit cum trage. Nu zic ca nu are demaraj, dar asa simt ca ar putea sa traga si mai bine. De exemplu cam accelerez in viteza a 2a, are un moment de "gandire'. Dupa aceea merge ca din pusca. Am incercat si altfel: cand accelerez , la 3500-4500 turatii, las pedala de acceleratie , turatia scade pana 2000-2500 RPM si dupa brusc apas pana la "blana". Asa mai merge! Dar....... nu-mi place ca nu trage "de jos". Ce poate sa fie? Sau asa e normal?? Nu prea cred.

e discu de ambreaj sigur.. aceiasi problema am avut la un e36 316 .. nu tragea si nu mergea delok bine ... dupa ce l am schimbat avea demaraj super ... nu credeam ca poate asa ceva un bmw de 1600
sacal19 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -