Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 20-02-08, 11:55   #1
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default e30 - 2.5 12v - probleme

1- sta la relanti ... dar dupa 15 minute ... incepe si sare in ture apoi moare usor usor
2- se incalzeste...
3- nu trage, din 6 pistoane functioneaza 4. .

cu ce sa incep ?
__________________
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 20-02-08, 12:39   #2
Alex-Rahova

Stage 5
 
Alex-Rahova's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 874
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: e30 - 2.5 12v - probleme

pai ia-le si tu usor
se incalzeste - iti functioneaza termostatul? vascocuplajul ?
nu stiu dar tind sa cred ca pe problema de electrica .. ca dupa 15 minute se incalzeste motorul cat de cat si incepe calculatorul sa o ia razna
iti uda bujiile alea doua? sau nu are scanteie deloc?
stiu ca si maroo msk s-a chinuit cu un 2.5 12v cu aceleasi simptome
mergea putin pana se incalzea OK.. dupa care incepea cu fluctuatii de relantiu, uda bujii .. etc etc...
ia sa incerci cu alt calculator
__________________
2011 Bayerische Motoren Werke AG E92
Alex-Rahova is offline   Reply With Quote
Old 21-02-08, 00:33   #3
MARI_NSL

Stage 5
 
MARI_NSL's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 5,097
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[BMW]
[VW]
Default Re: e30 - 2.5 12v - probleme

incearca sa schimbi regulatorul de relantii . si poate nu iti mai oscileaza si nu mai moare ....

cu incalzirea ...se poate sa nu fie facuta calumea aerisirea la apa ... stiu ca este sus pe radiator un surubel il desfaci si pe akolo se face ...

treaba ca nu merge in 6 cil . verifica si tu fisele . poate nu or fi bune . sau oridinea la aprindere ..nu or fi puse bine ..

sunt niste pareri . bafta
MARI_NSL is offline   Reply With Quote
Old 21-02-08, 00:46   #4
Alex-Rahova

Stage 5
 
Alex-Rahova's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 874
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: e30 - 2.5 12v - probleme

vezi ma ! si ma intrebi ce am cu tine ca mereu ma iau de tine..
tu nu vezi ca esti in pom cu sfaturile tale?
unde e aerisitorul ? pe radiator? tu crezi ca se incalzeste de la aerul din instalatie pe cancerul asta si ca santos atat de berbec ar fi incat sa nu faca o aerisire... ? cum sa nu fie puse bine fisele si sa nu fie bune ele daca 15 minute merge ok motorul ...??

trist .. foarte trist..


edit : gata stiu ce e .. pari si tu mai " baiat " ca ai dat un sfat de care nici nu stii nimic... si ai mai facut un post in plus

si alt edit : nu vreau nici un mesaj privat de la tine in care sa te plangi ca ce am cu tine !?

edit no`3 : santos am stat si m-am gandit .. poate sa fie si sonda de temperatura, dar ti-am zis incearca pe partea de electrica cu alt calculator si vezi ce zice.. iar faza cu incalzitul e discutabila

altceva->se incalzeste el in draci ? radiatorul cum e? cald-rece? e cald pe toata suprafata? vezi pune mana pe furtunele de apa cel care duce apa la radiator ( normal o sa fie cald) (daca e rece e termostatul blocat inchis) / si cel care iese din radiator in partea de jos ( tre` sa fie de o temp. mai scazuta dar nu rece bocna ) la fel si radiatorul vezi unde e cald unde e rece.. ( ma gandesc sa nu cumva sa fie infundat )
nu stiu pot fi o gramda de cauze dar ia-le incetul cu incetul
edit numarul 4 : stii cea mai proasta varianta care e nu? chiuloasa si implicit garnitura belita

Last edited by Alex-Rahova; 21-02-08 at 01:06.
Alex-Rahova is offline   Reply With Quote
Old 21-02-08, 01:36   #5
MARI_NSL

Stage 5
 
MARI_NSL's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 5,097
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[BMW]
[VW]
Default Re: e30 - 2.5 12v - probleme

stai linistit nu o sa mai primesti nici un pm . ti-am dat atunci ca am vrut sa vb . sa imi explici si mie dc tot vorbesti asa de sus .....

da . ce vrei sa arati la lume pe forum ca esti tu mai tare .... gata frate tu esti nr 1 .

mai suntem si noi dastia incepatori care mai invatam din greseli .... dar nai cum ca vin astia care s-au nascut invatati

@santos . am vrut sa dau si io un mik ajutor ....bun rau ...poate se lega ceva de akolo ...

@alex . gata frate .PUNCT . nu vreau sa mai avem nici o discutie .....

hai ca io ma bag la somn . noapte buna daca vrei sterge si tu posturile mele . editeaza-l si pe al tau . sa ramana tot on topic aici .....

Last edited by MARI_NSL; 21-02-08 at 01:46.
MARI_NSL is offline   Reply With Quote
Old 21-02-08, 01:55   #6
Alex-Rahova

Stage 5
 
Alex-Rahova's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 874
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: e30 - 2.5 12v - probleme

lasa ca vorbim noi fata-n fata la 4t days

Last edited by Alex-Rahova; 21-02-08 at 02:10.
Alex-Rahova is offline   Reply With Quote
Old 21-02-08, 08:01   #7
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: e30 - 2.5 12v - probleme

Quote:
Originally Posted by Alex-Rahova View Post
vezi ma ! si ma intrebi ce am cu tine ca mereu ma iau de tine..
tu nu vezi ca esti in pom cu sfaturile tale?
unde e aerisitorul ? pe radiator? tu crezi ca se incalzeste de la aerul din instalatie pe cancerul asta si ca santos atat de berbec ar fi incat sa nu faca o aerisire... ? cum sa nu fie puse bine fisele si sa nu fie bune ele daca 15 minute merge ok motorul ...??

trist .. foarte trist..


edit : gata stiu ce e .. pari si tu mai " baiat " ca ai dat un sfat de care nici nu stii nimic... si ai mai facut un post in plus

si alt edit : nu vreau nici un mesaj privat de la tine in care sa te plangi ca ce am cu tine !?

edit no`3 : santos am stat si m-am gandit .. poate sa fie si sonda de temperatura, dar ti-am zis incearca pe partea de electrica cu alt calculator si vezi ce zice.. iar faza cu incalzitul e discutabila

altceva->se incalzeste el in draci ? radiatorul cum e? cald-rece? e cald pe toata suprafata? vezi pune mana pe furtunele de apa cel care duce apa la radiator ( normal o sa fie cald) (daca e rece e termostatul blocat inchis) / si cel care iese din radiator in partea de jos ( tre` sa fie de o temp. mai scazuta dar nu rece bocna ) la fel si radiatorul vezi unde e cald unde e rece.. ( ma gandesc sa nu cumva sa fie infundat )
nu stiu pot fi o gramda de cauze dar ia-le incetul cu incetul
edit numarul 4 : stii cea mai proasta varianta care e nu? chiuloasa si implicit garnitura belita
furtunele care duc la radiator ,alea mari negre,sunt fierbinti ..
eu sper sa fie din calculator. . s-o dea pe toata peste cap,sa faca ca toti dracii ..
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 21-02-08, 10:47   #8
colegutu_2005
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
colegutu_2005's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,658
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: e30 - 2.5 12v - probleme

dar ai verificat si tu apa sa vezi la cat sta??
1 la mana poate fi din cauza ca nu e bine aerisita ,
2 la mana este vb ca nu iti mai vine bine benzina dupa cirk 15 minute si deaia nu mai merge in 6 pistoane nu are treaba cu calculatorul sau cu instalatia sau cu sondele...nici un fel de legatura ...singurul lucru care ar mai putea fi este releul de la pompa de benzina ....se paote sa se incinga si sa nu mai dea randament,
colegutu_2005 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-08, 10:53   #9
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: e30 - 2.5 12v - probleme

si la relanti de ce nu-mi sta ?
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 21-02-08, 11:20   #10
NOS`u

Stage 2
 
NOS`u's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 54
Default Re: e30 - 2.5 12v - probleme

Quote:
Originally Posted by MARI_NSL View Post
... stiu ca este sus pe radiator un surubel il desfaci si pe akolo se face ...
nu stii bine...aerisirea se face "din " termostat..pe termostat are un surubel cu cheie de 8 sau patent ..il desfaci de tot..pana incepe sa dea apa pe acolo... dupa care il pui inapoi (surubelul)dar nu il strangi de tot..sa lasi loc sa iasa aerul...o sa iti faca bolboroase asa..nici nu stiu cum sa le numesc..iar apoi..dupa ce o sa curga numai apa il strangi..dupa care dai caldura la maxim...si continui sa completezi in vasul de expansiune cu apa (antigel)...
verifica furtune si radiator...vb pe mess daca e...
__________________

Power is nothing without beauty
NOS`u is offline   Reply With Quote
Old 21-02-08, 11:26   #11
NOS`u

Stage 2
 
NOS`u's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 54
Default Re: e30 - 2.5 12v - probleme

Quote:
Originally Posted by EvLSant0S View Post
si la relanti de ce nu-mi sta ?
sunt multe chestii care ar duce la simtomele astea..trebuie vazut si verificat pe loc..acum poa' sa zica lumea una-alta..doar nu o sa fugi la masina..vezi..vii inapoi.."nu e aia"..si tot asa...un dute/vino...trebuie verificat..
NOS`u is offline   Reply With Quote
Old 24-02-08, 10:12   #12
flo28

Stage 1
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 13
Default Re: e30 - 2.5 12v - probleme

mecanic auto din 95`sfatul meu e ca ar trebui sa verifici bujiile alea doua care nu merg (daca toate bujiile sunt bosch W6LRC sau de la CHAMPION N9YCC)schimba bujiile daca ati face probleme in continuare am reparat un 323i care avea aceasi problema si am rezovato schimband semeringurile de pe supape deoarece umezea bujiile cu ulei si ar trebui sa dupa 15 min ati scoate fum pe tobe si ce culoare dami detalii mai multe te rog.
flo28 is offline   Reply With Quote
Old 24-02-08, 10:17   #13
flo28

Stage 1
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 13
Default Re: e30 - 2.5 12v - probleme

problema care o ai tu se poate rezolva usor dar sistemul de aprindere si cel electronic tre verificat daca vrei sa ati dau detalii ati dau yd de mess komiati_florin@yahoo.com e si mail
flo28 is offline   Reply With Quote
Old 24-02-08, 20:35   #14
hanneman

Stage 5
 
hanneman's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,019
Default Re: e30 - 2.5 12v - probleme

Campionule toti se dau destepti dar lasa ca ti-o fac eu!Sonda de temperatura!
hanneman is offline   Reply With Quote
Old 25-02-08, 13:07   #15
Maroo

Stage 5
 
Maroo's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 915
Default Re: e30 - 2.5 12v - probleme

Quote:
Originally Posted by hanneman View Post
Campionule toti se dau destepti dar lasa ca ti-o fac eu!Sonda de temperatura!
eu cred ca e tps-ul vecine adu unu )
Maroo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -