Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 07-05-07, 00:24   #1
T@zMania

Stage 5
 
T@zMania's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 3,341
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[RENAULT]
[4Rally]
Default se poate monta turbo pe un e 36 1.8is?

de putzin timp sunt posesor de bmw,pisicutza fabricatzie 97 coupe.motor mic de 1.8 is.....am vazut ceva filmuletze cu aceeasi motorizare dar cu turbo....
intrebare ptr cei care se pricep in ale mecanicii,se merita sa incerc sa fac asa ceva si daca se gaseste cineva sa ma indrume intr-un fel sau sa-mi dea o adresa de la un service care s-ar baga la o asemenea''operatzie''.
multzumesc anticipat si astept cu nerabdare sfaturile voastre
respect
__________________
T@zMania is offline   Reply With Quote
Old 07-05-07, 12:35   #2
Alex-Rahova

Stage 5
 
Alex-Rahova's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 874
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: se poate monta turbo pe un e 36 1.8is?

de montat se poate monta . de ce nu incerci un compresor? din cate stiu eu, MasterTuner a pus un compresor pe motorizarea asta..
totusi, eu unul nu prea as opta pentru asa ceva...de ce nu te gandesti la un Swap? un transplant cu ceva mai puternic, un 2.5 ceva? ...pe care,apoi,sa te apuci sa "construiesti" ?
__________________
2011 Bayerische Motoren Werke AG E92

Last edited by Alex-Rahova; 07-05-07 at 12:38.
Alex-Rahova is offline   Reply With Quote
Old 09-05-07, 00:44   #3
MARI_NSL

Stage 5
 
MARI_NSL's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 5,097
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[BMW]
[VW]
Default Re: se poate monta turbo pe un e 36 1.8is?

ii dau dreptate lui alex-rahova ..decat sa te complici cu turbo ...poti sa ii bagi un 2.5 24v.....la care mai adaugi niste serpii..cu o evacuare ...cat de cat buna ... si poate si un cip tuning ...si cred ca te-ai aranjat de 200si ceva de cp
MARI_NSL is offline   Reply With Quote
Old 10-05-07, 23:41   #4
T@zMania

Stage 5
 
T@zMania's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 3,341
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: se poate monta turbo pe un e 36 1.8is?

aveam in plan un ''transplant'' de 2.5......dar ma intrebam daca nu cumva e mai bun un turbo...acum se pune si problema fiabilitatzii.....unde deja imi da de gandit.....sunt curios catzi cai se scoate cu un compresor....
multzumesc ptr sfaturi....astept in continuare ceva sugestii
respect
T@zMania is offline   Reply With Quote
Old 18-05-07, 02:14   #5
T@zMania

Stage 5
 
T@zMania's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 3,341
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: se poate monta turbo pe un e 36 1.8is?

alex rahova imi otzi spune mai multe despre tipul care are pe masina compresor pe 1.8is?ai cumva nr lui de tel?
merci....
T@zMania is offline   Reply With Quote
Old 18-05-07, 10:02   #6
Alex-Rahova

Stage 5
 
Alex-Rahova's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 874
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: se poate monta turbo pe un e 36 1.8is?

nu am numarul lui de telefon, doar cunosc masina.. am vazut-o pe strada, am vazut-o anul trecut la 4tuning day la prisma si am vorbit putin cu baietii de la master tuner despre ea. in plus , din cate stiu, in sectiunea Sisteme Turbo si NOS are un topic https://forum.4tuning.ro/15-sisteme-turbo-nos/18907-kompresor-bmw-316-made-by-mastertuner.html
greseala mea este ca, am confundat, de fapt nu mai tineam minte motorizarea, e 1.6 ...
uita-te acolo... si pentru alte informatii daca te hotarasti , da-le un telefon celor de la mastertuner,sau ia legatura cu userul Zbuciumus..
totusi de admirat ceea ce au facut baietii de la MT, un plus de putere de 60% .. cu un kompresor , acum..odata cu cresterea capacitatii cilindrice, nu stiu cat se mai pastreaza acest raport.. dar totusi e ceva de admirat

dar..acum intra alte lucuri in discutie, de ce sa arunci banii pentru un kompresor + restul de modificari , care crede-ma sar de cateva mii de euro ..cand cu aceiasi bani poti achizitiona un motor M-power
eu ti-am spus, macar ia-ti un 2.5 24 valve..fara vanos... si ai sa vezi diferenta..

Last edited by Alex-Rahova; 18-05-07 at 10:08.
Alex-Rahova is offline   Reply With Quote
Old 18-05-07, 10:57   #7
T@zMania

Stage 5
 
T@zMania's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 3,341
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: se poate monta turbo pe un e 36 1.8is?

atat de mult ar duce punerea unui compresor?cateva mii de euro?pai la banii astia imi iau motorizarea de pe m!!hm......chiar o sa ma interesez mai mult,sincer nu aveam timp sa caut fiind foarte ocupat....merci ptr ''adresa''......daca auzi ceva de un 2.5 complet da-mi si mie te rog de stire....
merci mult....respect
T@zMania is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -