Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 03-12-13, 21:08   #1
TheBear

Stage 2
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 30
Default Sfaturi !!!

Salut , detin un e46 318d sedan cu un mic soft .
As vrea niste sfaturi in privinta mariri considerabile a puterii motorului . Masina are acum 150 cai cu aproximatie , as vrea la peste 200 cp sa o duc . Are schimbat intercooler si urmeaza o evacuare cap coada din inox.
Se merita sa investesc? daca da , ce mai am de schimbat ? Turbina noua sau sa o fac pe a ei hibrida? injectoare de 330d si pompa de injectie modificata sau una tot de pe un 330d? Sfaturi va rog , multumesc.
TheBear is offline   Reply With Quote
Old 03-12-13, 21:18   #2
dany2good4u

Stage 5
 
dany2good4u's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 904
Member of:
[BMW]
Default Re: Sfaturi !!!

Quote:
Originally Posted by TheBear View Post
Salut , detin un e46 318d sedan cu un mic soft .
As vrea niste sfaturi in privinta mariri considerabile a puterii motorului . Masina are acum 150 cai cu aproximatie , as vrea la peste 200 cp sa o duc . Are schimbat intercooler si urmeaza o evacuare cap coada din inox.
Se merita sa investesc? daca da , ce mai am de schimbat ? Turbina noua sau sa o fac pe a ei hibrida? injectoare de 330d si pompa de injectie modificata sau una tot de pe un 330d? Sfaturi va rog , multumesc.
marie debit combustibil+marire debit aer+soft =putere....la care se recomanda niste frane mai bune si eventual o suspensie mai potenta.
nu cred ca se poate face chiar asa usor(plug&play),trebuie calculat debitul de aer apoi sa iti scrie cineva un soft pt un amestec optim...
__________________


O masina te duce dintr-un loc in altul,o masina buna te duce dintr-una intr-alta
dany2good4u is offline   Reply With Quote
Old 03-12-13, 22:48   #3
TheBear

Stage 2
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 30
Default Re: Sfaturi !!!

Quote:
Originally Posted by dany2good4u View Post
marie debit combustibil+marire debit aer+soft =putere....la care se recomanda niste frane mai bune si eventual o suspensie mai potenta.
nu cred ca se poate face chiar asa usor(plug&play),trebuie calculat debitul de aer apoi sa iti scrie cineva un soft pt un amestec optim...

Cum se face marirea de debit aer?
TheBear is offline   Reply With Quote
Old 12-12-13, 09:13   #4
bobocel

Stage 5
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 320
Default Re: Sfaturi !!!

Prostii.... schimba motorul sau masina
Numai te legi la cap si ma gandesc ca nu te doare
bobocel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -