Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 14-06-13, 11:57   #1
Skyll3x

Stage 4
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 298
Default Schimbare Placute Frana

Vreau sa imi schimb placutele de frana, toate 8. Problema e ca pe site-uri am gasit dimensiuni diferite pentru franele de fata si cele de spate. Adica un model de placute pentru puntea spate are grosimea de 17 mm iar alt model de 17,3 mm, valabil si la restul dimensiunilor.

Conteaza si acel 0.3mm ? Ma gandesc sa nu frece pe disc. Masina este un 320i coupe din '93.

Ceva sfaturi daca se poate, eventual de unde sa le cumpar sau daca aveti voi.

Merci !
Skyll3x is offline   Reply With Quote
Old 14-06-13, 20:57   #2
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Schimbare Placute Frana

Placutele de frana sunt impinse in disc de etrier, care seteaza distanta dintre plavcuta si disc la prima apasare a franei - deci 0.3 mm chiar nu conteaza. Plus ca - oricum placuta se uzeaza in timp asa ca poti considera acei 0.3mm chiar un avantaj.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 15-06-13, 05:11   #3
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: Schimbare Placute Frana

mergi cu talonul masinii la un magazin de piese si iti arata ala ce gaseste pe net.Ia ceva bun textar,ate,brembo daca ai bani
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 16-06-13, 11:15   #4
Skyll3x

Stage 4
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 298
Default Re: Schimbare Placute Frana

@rdy4ever: Am inteles, merci !

@BaiatBun: Nu am magazine ok si prefer sa comand de pe net. Ca sa intelegi ce vreau sa spun, am cumparat termostat, bielete de directie, capeti de bara, curele etc la un pret aproape dublu. Si pe site-uri gasesc de la aceeasi producatori la preturi mult mai bune.
Skyll3x is offline   Reply With Quote
Old 16-06-13, 16:33   #5
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: Schimbare Placute Frana

Quote:
Originally Posted by Skyll3x View Post
@rdy4ever: Am inteles, merci !

@BaiatBun: Nu am magazine ok si prefer sa comand de pe net. Ca sa intelegi ce vreau sa spun, am cumparat termostat, bielete de directie, capeti de bara, curele etc la un pret aproape dublu. Si pe site-uri gasesc de la aceeasi producatori la preturi mult mai bune.
Asa e,magazinele isi pun adaos
BaiatBun is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -