Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 02-02-13, 17:45   #1
robert_bobik

Stage 5
 
robert_bobik's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 515
Default Problema cu Aburirea parbrizului E46 Ci

cine ma poate ajuta cu aceasta problema.se abureste foarte rau parbrizul la un e46 ci.ori este o coincidenta ori de acolo vine problema,dupa ce am spalat masina si un ''profesionist''mi a sters geamurile +parbrizul cred k cu o carpa murdara de ulei siliconic.de atunci am observat k se abureste,il sterg foart foarte bine degeabaa.se observa si murcar cum ar fi grasime.sterg degeaba se curata apoi dupa ce se abureste se vede lafel de murdar.cineva mi a sp k poate fi blocata clapeta de recirculare si sa imi ''invarta''doar aerul din masina si d'aia sa se abureasca.sper sa ma ajute cineva cu ceva sfaturi.multumesc
__________________
Cum ar veni
robert_bobik is offline   Reply With Quote
Old 02-02-13, 17:50   #2
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: Problema cu Aburirea parbrizului E46 Ci

Quote:
Originally Posted by robert_bobik View Post
cine ma poate ajuta cu aceasta problema.se abureste foarte rau parbrizul la un e46 ci.ori este o coincidenta ori de acolo vine problema,dupa ce am spalat masina si un ''profesionist''mi a sters geamurile +parbrizul cred k cu o carpa murdara de ulei siliconic.de atunci am observat k se abureste,il sterg foart foarte bine degeabaa.se observa si murcar cum ar fi grasime.sterg degeaba se curata apoi dupa ce se abureste se vede lafel de murdar.cineva mi a sp k poate fi blocata clapeta de recirculare si sa imi ''invarta''doar aerul din masina si d'aia sa se abureasca.sper sa ma ajute cineva cu ceva sfaturi.multumesc
Eu la e36 am patit asa,dar nu la parbriz,ci la laterale.Am schimbat filtru de polen si s1a rezolvat in mare problema,nu 100% dar aproape.
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 02-02-13, 18:03   #3
robert_bobik

Stage 5
 
robert_bobik's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 515
Default Re: Problema cu Aburirea parbrizului E46 Ci

Quote:
Originally Posted by BaiatBun View Post
Eu la e36 am patit asa,dar nu la parbriz,ci la laterale.Am schimbat filtru de polen si s1a rezolvat in mare problema,nu 100% dar aproape.
Poate sa fie si de la filtru dar nu cred k atat de rau.plus k nici daca tin geamul putin deschis nu se dezabureste....ast si alte pareri.multumesc
robert_bobik is offline   Reply With Quote
Old 02-02-13, 20:23   #4
Guwy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,809
Default Re: Problema cu Aburirea parbrizului E46 Ci

Quote:
Originally Posted by robert_bobik View Post
cine ma poate ajuta cu aceasta problema.se abureste foarte rau parbrizul la un e46 ci.ori este o coincidenta ori de acolo vine problema,dupa ce am spalat masina si un ''profesionist''mi a sters geamurile +parbrizul cred k cu o carpa murdara de ulei siliconic.de atunci am observat k se abureste,il sterg foart foarte bine degeabaa.se observa si murcar cum ar fi grasime.sterg degeaba se curata apoi dupa ce se abureste se vede lafel de murdar.cineva mi a sp k poate fi blocata clapeta de recirculare si sa imi ''invarta''doar aerul din masina si d'aia sa se abureasca.sper sa ma ajute cineva cu ceva sfaturi.multumesc
Asa vei patii mereu daca a sters cu o carpa murdara de silicon , ulei etc. ... nu exista remediu sau cel putin nu am reusit eu , asa am patit si eu la o masina si nu am scapat de problema asta am incercat sa sterg cu spirt , degresanti etc. ... nimic din pacate nu l-a "readus" la normal .

Last edited by Guwy; 02-02-13 at 20:25.
Guwy is offline   Reply With Quote
Old 02-02-13, 20:37   #5
nxtaz
Old School Cars

Stage 5
 
nxtaz's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,568
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Problema cu Aburirea parbrizului E46 Ci

Pierzi cumva si antigel?
S-ar putea sa iti curga caloriferul de incalzire pe undeva si sa se faca condens.
nxtaz is offline   Reply With Quote
Old 02-02-13, 20:55   #6
mike_4tuning

Stage 5
 
mike_4tuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 439
Default Re: Problema cu Aburirea parbrizului E46 Ci

Am patit si eu problema asta dupa ce am dat pe bord cu silicon si sa incalzit sau ridicat vapori pe geam si se aburea foarte rau..
Ca remediu iei o carpa diluant dar sa nu fie nitro diluant....diluant simplu si le stergii bine cu, carpa inmuiata si apasat.....le lasi sa se usuce si le stergi cu detergent de geamuri clin sau ce folosesti si cu ziar sau servetele sau cu o carpa care nu lasa scame. Salut si spor la treaba.
__________________
most beautiful sound is more RPM:X:X
mike_4tuning is offline   Reply With Quote
Old 03-02-13, 11:30   #7
robert_bobik

Stage 5
 
robert_bobik's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 515
Default Re: Problema cu Aburirea parbrizului E46 Ci

Quote:
Originally Posted by nxtaz View Post
Pierzi cumva si antigel?
S-ar putea sa iti curga caloriferul de incalzire pe undeva si sa se faca condens.
Am observat pe langa vasul de expansiune sau pe acolo pe undeva k nu vad exact k pierd foarte putin antigel.ce se poate face??stiu ca exista niste GRANULE sau ceva de genul asta care acopera fisurile .stie cineva???
robert_bobik is offline   Reply With Quote
Old 04-02-13, 17:50   #8
alynex
Colectionar Machete

Stage 5
 
alynex's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,064
Member of:
[Colectionar Machete]
[BMW]
Default Re: Problema cu Aburirea parbrizului E46 Ci

Verifica pe unde are scurgeri.Poate sa fie si de la dopurile de aerisire a conductei, eu asa am patit.Si daca e vreun furtunas, nu sunt chiar asa scumpe de inlocuit.
Iar de aburire, schimba filtrul de polen, iti recomand cu, carbon activ, daca nu l-ai schimbat inca si incearca sa cureti parbrizul cu alcool industrial, sau cauta o solutie foarte buna de geamuri.
__________________
alynex is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -