Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 24-07-12, 13:30   #1
Wilgax

Stage 5
 
Wilgax's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,155
Default Motoras usita buson benzina BMW E36!

Problema sta in felul urmator....masina a venit cu portiera sofer schimbata.Am la masina doar o cheie, cea gri.Nu pot sa descui si sa incui masina de la portiera sofer ca desteptul care a schimbat-o in germania nu a inlocuit butucul inapoi cu cel de la portiera originala.Motorasul de la usita unde este busonul rezervor benzina nu functioneaza sau cel putin pe jumatate.....trebuie tras manual bratul care impinge acel cui sa inchida usita.Daca ma duc si trag siguranta de la portiera sofer ca, cu cheia nu pot, si o trag in jos, usile se inchid si cuiul ala ramane tras.Cand deschid, il trage inapoi si daca inchid inapoi centralizata nu isi revine la pozitie sa inchida usita.Stiti cumva de la ce poate fi?Din cauza ca nu am cheia originala de la masina?Help pls.


L.E-Motorasul este cel din poza(Filler Flap Actuator)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1998 BMW 328I E36 - Filler Flap Actuator.jpg
Views:	55
Size:	37.9 KB
ID:	2504313  
__________________

E36 318i BMW sport package.

Last edited by Wilgax; 24-07-12 at 13:32.
Wilgax is offline   Reply With Quote
Old 29-07-12, 21:38   #2
rghost

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 150
Default Re: Motoras usita buson benzina BMW E36!

Quote:
Originally Posted by Wilgax View Post
Problema sta in felul urmator....masina a venit cu portiera sofer schimbata.Am la masina doar o cheie, cea gri.Nu pot sa descui si sa incui masina de la portiera sofer ca desteptul care a schimbat-o in germania nu a inlocuit butucul inapoi cu cel de la portiera originala.Motorasul de la usita unde este busonul rezervor benzina nu functioneaza sau cel putin pe jumatate.....trebuie tras manual bratul care impinge acel cui sa inchida usita.Daca ma duc si trag siguranta de la portiera sofer ca, cu cheia nu pot, si o trag in jos, usile se inchid si cuiul ala ramane tras.Cand deschid, il trage inapoi si daca inchid inapoi centralizata nu isi revine la pozitie sa inchida usita.Stiti cumva de la ce poate fi?Din cauza ca nu am cheia originala de la masina?Help pls.


L.E-Motorasul este cel din poza(Filler Flap Actuator)
Nu cred ca are nici o treaba cheia cu acel motoras.
Sfatul meu, fa o proba la motoras (leaga-l cu 2 fire pe baterie) si vezi daca se inchide, deschide complet.

Daca nu se deschide complet, schimba-l (e ieftin pe la colegii care dezmembreaza).
Daca functioneaza corect, ai o problema electrica(fire).

Eu am avut problema de fire, si i-am tras altele de la motorasul de la portbagaj(el oricum e legat in serie cu cel de pe portbagaj).

Spor!
rghost is offline   Reply With Quote
Old 29-07-12, 22:21   #3
Wilgax

Stage 5
 
Wilgax's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,155
Default Re: Motoras usita buson benzina BMW E36!

Multumesc pentru info.Cand voi dispune de timp liber voi face operatiunea!
Wilgax is offline   Reply With Quote
Old 30-07-12, 10:04   #4
mike_4tuning

Stage 5
 
mike_4tuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 439
Default Re: Motoras usita buson benzina BMW E36!

La mine daca inchid masina doar din sigurantele de la usi la fel ramane usita de la benzina deschisa, daca o inchid din incuietoarea de la portbagaj se incuie si usita...
__________________
most beautiful sound is more RPM:X:X
mike_4tuning is offline   Reply With Quote
Old 30-07-12, 12:25   #5
Wilgax

Stage 5
 
Wilgax's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,155
Default Re: Motoras usita buson benzina BMW E36!

Quote:
Originally Posted by mike_4tuning View Post
La mine daca inchid masina doar din sigurantele de la usi la fel ramane usita de la benzina deschisa, daca o inchid din incuietoarea de la portbagaj se incuie si usita...
Da pai chestia e ce la asta ma gandeam si eu.Cheia iti este cea originala sau e vreuna din cele de rezerva?Am incercat chiar astazi cu cheia gri de rezerva de o am si nu merge.Nu intra.
Wilgax is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -