Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 20-07-12, 14:15   #1
CATA73

Stage 4
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 205
Default Probleme,turatie motor

Salut.Un motor 1895 benzina pe un Compact face probleme cu turatia motorului care nu depaseste 3000 de turatii.Am pus-o la tester si arata probleme la sonda lambda,pompa de benzina,si injectoare.Sa pice toate dintr-o data?Va rog solutii si daca as putea sa schimb numai sonda si sa curat injectoarele si cum sa le curat .Va multumesc anticipat.
CATA73 is offline   Reply With Quote
Old 20-07-12, 15:25   #2
JustinCase

Stage 5
 
JustinCase's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 726
Member of:
[BMW]
Default Re: Probleme,turatie motor

poate fi si catalizatorul infundat, nu strica sa verifici inainte
JustinCase is offline   Reply With Quote
Old 20-07-12, 15:35   #3
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Probleme,turatie motor

Injectoarele se curata pe un banc special care simuleaza conditiile de functionare ale motorului. Se curata si se calibreaza injectoarele pe acel aparat.
Degeaba incerci tu sa le cureti cu nu stiu ce solutii pt ca oricum nu se vor curata in mod egal .Conteaza foarte mult ca injectoarele sa dea aceeasi cantitate de benzina. Deci calibrarea e marea jmecherie nu neaparat curatarea. Costa 40-50 de ron de injector . Nu trebuie sa dai tu jos rampa de injectoare. Tu te duci cu masina la service-ul respectiv si ei se ocupa de tot...

Exista si varianta de a curata injectoarele direct pe masina si varianta de a fi curatate pe acel banc de testare. Cauta un service care iti demonteaza rampa de injectoare si le curata pe bancul de testare. Schimba si oringurile de la injectoare cand faci aceasta operatiune.

Last edited by the_rifle; 20-07-12 at 15:39.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 20-07-12, 18:17   #4
CATA73

Stage 4
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 205
Default Re: Probleme,turatie motor

Va multumesc pt sfaturi si este posibil sa nu fie nici o defectiune(sonda, pompa)?
CATA73 is offline   Reply With Quote
Old 21-07-12, 00:24   #5
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Probleme,turatie motor

De la sonda lambda ai consum mare. Motorul poate functiona si fara sonda lambda. Pompa de benzina in prag de defectare iti face figuri de genul ba merge ba se opreste motorul in trafic dar n-are treaba cu limitarea turatiilor...
Mai probabil e senzorul de la vibrochen sau de la volanta ...

Din ce vad ca iti da diagnoza rezulta ca nu-ti baga suficienta benzina ( lambda injectoare pompa )... Ar putea fi un banal filtru de benzina infundat... Scoate filtru de benzina si sufla in el... DAca nu poti sa sufli in el e clar ca e infundat. Ala e facut din hartie iar daca e chinezesc se nasuleste urgent hartia aia din el... cauta un filtru mann si fii atent la montaj sa nu-l pui invers ca iar se infunda...

Last edited by the_rifle; 21-07-12 at 00:28.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 21-07-12, 14:45   #6
dutzurel

Stage 4
 
dutzurel's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 261
Default Re: Probleme,turatie motor

Decat sa dai 50 lei pe curatat un injector, care mi se pare o solutie temporara, mai bine cumperi alte injectoare care nu sunt mai multe de 50 lei, dar sa fie de la cineva de incredere.
Sunt mai multi pe forum trebuie sa stii sa ii cauti, eventual ai topic pentru asa ceva(Sticky: Feedback @ vanzatori/cumparatori)
Cel mai bine cauta sa imprumuti o pompa de benzina de la cineva, sonda lambda o scoti de tot si eventul cauta o rampa de injectoare de pe un motor ca al tau si vezi daca mai face.
Din curiozitate consumabilele le-ai schimbat la timp ?
dutzurel is offline   Reply With Quote
Old 22-07-12, 00:57   #7
Roby_m

Stage 5
 
Roby_m's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 927
Default Re: Probleme,turatie motor

asta da logica! in loc sa cureti un injector cu 50lei, mai bine dai 50 pe altul la fel de nevoias ca al tau. bravo!
Roby_m is offline   Reply With Quote
Old 22-07-12, 08:10   #8
CATA73

Stage 4
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 205
Default Re: Probleme,turatie motor

Salut.Am schimbat tot si chiar cu 2000km inainte si au fost de calitate.Filtrul de benzina Mann ,ulei Castrol .Am avut-o imprumutata 2 saptamani la cineva si o fi scapat-o fara benzina?STIMA
CATA73 is offline   Reply With Quote
Old 22-07-12, 09:20   #9
Roby_m

Stage 5
 
Roby_m's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 927
Default Re: Probleme,turatie motor

erorile vezi ca sunt compuse de obicei, adica cauza poate sa fie alta decat ce iti arata testerul ca nu merge corect pe masina. du-o undeva la cineva care se pricepe sa verifice injectoarele, debitmetrul, pompa si toate cele.

Last edited by Roby_m; 22-07-12 at 09:26.
Roby_m is offline   Reply With Quote
Old 22-07-12, 10:34   #10
dutzurel

Stage 4
 
dutzurel's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 261
Default Re: Probleme,turatie motor

Cum am spus si mai sus
Daca stii de unde si la de la cine sa cumperi, nu o sa ai probleme. Eu cumparat 2 injectoare de aici si am mers cu ele pe putin 6-7k km, o murit motorul si injectoarele tot merg )

Quote:
Originally Posted by Roby_m View Post
asta da logica! in loc sa cureti un injector cu 50lei, mai bine dai 50 pe altul la fel de nevoias ca al tau. bravo!
dutzurel is offline   Reply With Quote
Old 22-07-12, 17:23   #11
CATA73

Stage 4
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 205
Default Re: Probleme,turatie motor

Inca o intrebare si nu va m-ai stresez.Piesele(sonda;pompa benzina) sa fie BOSCH s-au merge si alceva?
CATA73 is offline   Reply With Quote
Old 23-07-12, 00:35   #12
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Probleme,turatie motor

Pompele bosch sunt facute in china mai nou. Ia-ti Pierburg. E cam cu 100 de lei mai scumpa. Echipeaza M3 din fabrica. Sonda lambda o cumperi bosch daca vrei sa fie ca la carte dar vezi ca sonda e vreo 500-700 si pompa tot vreo 500-600... Eu mi-as lua sonda Febi-Bilstein care are aceeasi calitate ca si bosch si costa 320 de lei... In schimb nu as cumpara Denso la 200 de lei dar oricum si denso e mai buna decat o sonda uzata...

Inca un sfat... Daca-ti permiti mergi cu rezervorul pe jumatate plin. Pompa din rezervor se raceste in benzina asa ca daca mergi cu rezervorul gol pompa nu se va mai raci corespunzator...

Last edited by the_rifle; 23-07-12 at 00:39.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 23-07-12, 09:15   #13
Roby_m

Stage 5
 
Roby_m's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 927
Default Re: Probleme,turatie motor

de ce nu ai lua Denso la 200?
eu am si merge perfect.
Roby_m is offline   Reply With Quote
Old 23-07-12, 14:58   #14
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Probleme,turatie motor

nu stiu...N-am luat niciodata un produs denso si numele nu-mi inspira incredere. Deci e o chestie subiectiva...
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 24-07-12, 14:11   #15
djrooney

Stage 5
 
djrooney's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 605
Default Re: Probleme,turatie motor

Eu am folosit piese de la denso si nu am avut probleme.
djrooney is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -