Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 23-05-12, 15:51   #1
ikaria

Stage 2
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 66
Default bmw 330xi ajutor

Salut tuturor.Am o problema cu masina decand am cumbarato.Are un fel de zmucit cu un zgomot ca o pocnitura,la schimbarea vitezelor de cum las ambraiajul.ZMUCITURA ESTE FOARTE MICA ,DAR POCNITURA ESTE MAI MARE .Bineinteles se aude sub masina.zgomotul pocnitura seamana ca o lovitura la un perete cu pumnul.Face si la marsalier.dar masina pleaca apoi frumos fara tremurate,si merge perfect nu patineaza,schimba bine vitezele dar cu zmucitura zgomotoasa.Am fost la 2 service.Nu au stiut si spuneau ca poate este grupul,sau flansa cardan,sau cutia viteze,sau bucsele de la bascula sau trebuie schimbat ulei la cutie si la diferential,.Nu stiu incotro so apuc ca pe la urma este o problema,si trebuie reparat.Dar sa nu dau chiar zeci de milioane la ceva care poate nu este mare lucru Poate ati mai intilnit asa ceva.Varog un ajutor.Sau unde as putea sa merg pt o constatare,de meserias.Masina mea este bmw 330xi din 2000,180000km.mersi mult
ikaria is offline   Reply With Quote
Old 23-05-12, 20:48   #2
Xelo

Stage 5
 
Xelo's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,167
Default Re: bmw 330xi ajutor

E diferentialul, n-ai ce sa-i faci. Poti sa mergi asa cu el pana pica de tot (ceea ce inseamna o perioada maaaaaaare de timp)...
Xelo is offline   Reply With Quote
Old 23-05-12, 22:25   #3
ikaria

Stage 2
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 66
Default Re: bmw 330xi ajutor

Quote:
Originally Posted by Xelo View Post
E diferentialul, n-ai ce sa-i faci. Poti sa mergi asa cu el pana pica de tot (ceea ce inseamna o perioada maaaaaaare de timp)...
Salut din nou.Cum ai dat seama?ca nu huruie la mers nu se aude nimic.Exista posibilitate sa fie si de la bascula cu buxe ca trebuie sa le schimb partea dreapta.Daca este de la diferential de care ?te referi la grupul?Nu prea ma pricep de aceia intreb.Ca asta care am eu are tractiune integrala.Si daca este de la diferential cat timp mergi pina cade?Si cand cade nu mai merge masina ?ca sa nu fac vreun accident,si bag si copilul in ea.Astea de la service nu au stiut auzi si tu si am dat si bani,la 3 service pina acum.Am zis sa merg la bmw direct dar mam gandit de manopera scumpa.Cam cat vine unu nou ai idea?mersi
ikaria is offline   Reply With Quote
Old 24-05-12, 11:45   #4
ikaria

Stage 2
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 66
Default Re: bmw 330xi ajutor

Quote:
Originally Posted by ikaria View Post
Salut din nou.Cum ai dat seama?ca nu huruie la mers nu se aude nimic.Exista posibilitate sa fie si de la bascula cu buxe ca trebuie sa le schimb partea dreapta.Daca este de la diferential de care ?te referi la grupul?Nu prea ma pricep de aceia intreb.Ca asta care am eu are tractiune integrala.Si daca este de la diferential cat timp mergi pina cade?Si cand cade nu mai merge masina ?ca sa nu fac vreun accident,si bag si copilul in ea.Astea de la service nu au stiut auzi si tu si am dat si bani,la 3 service pina acum.Am zis sa merg la bmw direct dar mam gandit de manopera scumpa.Cam cat vine unu nou ai idea?mersi
Am fost azi la alt service si mi au zis ca sar putea sa fie garnitura sau buxa de la grup spate.Stiti ceva de astea se pot schimba?
ikaria is offline   Reply With Quote
Old 25-05-12, 00:07   #5
xxxxx

Stage 5
 
xxxxx's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 474
Default Re: bmw 330xi ajutor

De cutia de transfer nu a zis nimeni nimic?
xxxxx is offline   Reply With Quote
Old 25-05-12, 00:22   #6
brandex

Stage 5
 
brandex's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,564
Default Re: bmw 330xi ajutor

Este de la bucsa mare de la diferential. Se schimba, mai greu, dar se schimba
brandex is offline   Reply With Quote
Old 25-05-12, 11:27   #7
Xelo

Stage 5
 
Xelo's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,167
Default Re: bmw 330xi ajutor

Rulmentul dinspre cardan isi creeaza joc si face zgomot la cuplarea vitezelor si la schimbarea lor pana la a 3-a (cand din cauza inertiei si rotatiei mai mari nu mai are timp).

Daca ai noroc, poate fi si bucsa mare care tine diferentialul in spate, insa banuiala mea ramane diferentialul (grupul, cum zici tu).

Uite exemple:
https://www.youtube.com/watch?v=XAcb1Ml9yF0
https://www.youtube.com/watch?v=OhsDaSA0ZFk
https://www.youtube.com/watch?v=1osDfJBGFZU
Xelo is offline   Reply With Quote
Old 26-05-12, 12:56   #8
ikaria

Stage 2
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 66
Default Re: bmw 330xi ajutor

Quote:
Originally Posted by Xelo View Post
Rulmentul dinspre cardan isi creeaza joc si face zgomot la cuplarea vitezelor si la schimbarea lor pana la a 3-a (cand din cauza inertiei si rotatiei mai mari nu mai are timp).

Daca ai noroc, poate fi si bucsa mare care tine diferentialul in spate, insa banuiala mea ramane diferentialul (grupul, cum zici tu).

Uite exemple:
https://www.youtube.com/watch?v=XAcb1Ml9yF0
https://www.youtube.com/watch?v=OhsDaSA0ZFk
https://www.youtube.com/watch?v=1osDfJBGFZU
Ai ca mam zapacit de tot.Am fost la alt service si nenea de acolo a zis acum ca ar fi grupul din mijloc.O misca asa si avea joc,Cica grupul din mijloc.CATE GRUPURI ARE MASINA ASTA.Stiam ca are 2 daca e 4x4,In fine si am intrebat daca se poate face ceva si a zis trebuie sa vedem.Ce sa vada nu stiu.Azis sa ma duc miercuri.Dar cum a vazut asa repede nici scuturi nu a dat jos.Ce stiti de grup mijlocie?
ikaria is offline   Reply With Quote
Old 27-05-12, 11:23   #9
Xelo

Stage 5
 
Xelo's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,167
Default Re: bmw 330xi ajutor

S-a referit la cutia de transfer.
Xelo is offline   Reply With Quote
Old 27-05-12, 15:22   #10
ikaria

Stage 2
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 66
Default Re: bmw 330xi ajutor

Quote:
Originally Posted by Xelo View Post
S-a referit la cutia de transfer.
Salut din nou.Mersi pt raspunsuri.Nu stiu la ce sa referit nenea de la service,dar cutia mea de viteze merge perfect.Adevarul este ca a pus mana la o teava in mijloc sub masina si o invirtea dreapta stinga,si a zis ca are joc grupul mijlocie.De aceia este foarte important sa inteleg despre ce piesa este vorba,si daca se REPARA.Si daca nu se face so caut cu totul.Deci am fost la 4 service pina acum si fiecare zice alt ceva.Mi aduce aminte de doctori intrun fel.10 doctori daca te duci 10 pareri diferite.Stie careva vreun meserias, dar sa cunoasca bmwuri,in afara de reprezentanta.si daca stie cineva SA MI ARATA VREUN PLAN CU CE SE PETRECE CU TOT SISTEMUL DE TRACTIUNILE ASTEA SUB MASINA MEA BMW 330 XI,DIN 2000 DECEMBRIE,DAR CU DENUMIRILE.MERSI
ikaria is offline   Reply With Quote
Old 27-05-12, 19:28   #11
vlady_sl

Stage 4
 
vlady_sl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 281
Member of:
[Fiat]
Default Re: bmw 330xi ajutor

Cutia de viteze nu are nici o legatura cu functionarea diferentialului central, ar trebui sa fie unite doar cu niste suruburi.
Teava de care a invartit sub masina e cardanul, ai deja diagnosticul, nu mai cauta "doctori" care sa iti dea un raspuns care ti-ar place.

Asta e, o sa coste daca trebuie schimbat si nu merge reparat, se mai intampla, nu uita ca ai o masina premium, nu low-cost...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	BMW-330xi-AWD.JPG
Views:	111
Size:	59.8 KB
ID:	2446456  
vlady_sl is offline   Reply With Quote
Old 28-05-12, 23:13   #12
ikaria

Stage 2
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 66
Default Re: bmw 330xi ajutor

Salut.Eu vreau sa stiu ce are, ca sa vad daca se face sau caut ceva.dar nu au aceiasi parere mecanici care am fost.maine ma duc la ultimul sa se mai uite inca o data.Deci dupa planul tau si iti multumesc tare mult ca ai gasit asa ceva,trebuie sa fie cutia de transfer.Care el a numito diferential mijlociu.Ma duc maine,si daca nu inteleg merg la bmw,Este 150 ron constatarea.Va multumesc si va tin la curent.
ikaria is offline   Reply With Quote
Old 29-05-12, 20:40   #13
Xelo

Stage 5
 
Xelo's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,167
Default Re: bmw 330xi ajutor

In caz ca o sa ai nevoie...
http://piese-auto.anunturi-auto.4tun...-11125476.html
Xelo is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 16:04   #14
ikaria

Stage 2
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 66
Default Re: bmw 330xi ajutor

vineri merg la bmw am programare.Dar cum am zis este cutia de transmisie,are joc mare,si mai are probleme cardanul.Trebuie cruce,siculisanta.Am inteles ca culisanta este 400 euro.Si cutia transfer inca 400.De aceia mam gindit sa fac alt ceva.De fapt mecanicul mi a zis dece nu renunt la cutia viteze cu cutia de transfer si la planetare fata si la grup fata.Asa am cautat si am gasit cutia viteze ,cu cardan si cu grup spate cu volanta si ambraiaj pentru 330i.Asa renunt la 330xi,si o fac cu tractiune spate.Niste pareri ce ziceti ar merge?si ma costa mult mai ieftin,si scap de niste belele cum ar fi grup fata, planetare,cutie transfer.Acum problema ar fi daca marfa de la dezmebrari ar fi in stare buna?Daca si astea sint cu probleme?niste pareri va rog
ikaria is offline   Reply With Quote
Old 02-06-12, 22:29   #15
ikaria

Stage 2
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 66
Default Re: bmw 330xi ajutor

Am fost la bmw constatare.Rezultate ca nu are nimic si ca masina e mai batrina,si se cam aude,dar sa nu modific nimic ca merge bine.Deci nu stiu ce sa fac.Acum chiar ca nu stiu incotro.So las asa si daca pica ceva o sa stiu ce este.Apropo am intrebat de grup fata 4400r,grup spate la fel,cutia transmisie 8400r.Vam spus ca fiecare spune alt ceva.Sigur este ceva ca se aude sunetul sub masina dar ce este?mersi
ikaria is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -