Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 07-04-12, 18:12   #1
tintome

Stage 5
 
tintome's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,585
Default portiera vazuta mereu deschisa [centralizata se inchide apoi se deschide]

inchid portiera sofer din cheie, coboara toate 4 taspicurile de la portiera , portabagajul se inchide .... si in secunda urmatoare se deschid toate.
presupun ca imi sesizeaza o portiera mereu deschisa.
cum imi dau seama care si ce as putea sa fac cu ea?
__________________
ID mess : tintome numar telefon: 0745933337
tintome is offline   Reply With Quote
Old 07-04-12, 18:35   #2
mike_4tuning

Stage 5
 
mike_4tuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 439
Default Re: portiera vazuta mereu deschisa [centralizata se inchide apoi se deschide]

Quote:
Originally Posted by tintome View Post
inchid portiera sofer din cheie, coboara toate 4 taspicurile de la portiera , portabagajul se inchide .... si in secunda urmatoare se deschid toate.
presupun ca imi sesizeaza o portiera mereu deschisa.
cum imi dau seama care si ce as putea sa fac cu ea?
incearca mai intai contactele de la usa...desfale curatale sau manunchiu de fire de la portbagaj sa nu fie vre-un fir rupt sau impuscat...daca nici asa modulul din usa....mai asculta si alte pareri.
__________________
most beautiful sound is more RPM:X:X
mike_4tuning is offline   Reply With Quote
Old 07-04-12, 19:55   #3
mihayruncanu

Stage 5
 
mihayruncanu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 609
Default Re: portiera vazuta mereu deschisa [centralizata se inchide apoi se deschide]

Quote:
Originally Posted by mike_4tuning View Post
incearca mai intai contactele de la usa...desfale curatale sau manunchiu de fire de la portbagaj sa nu fie vre-un fir rupt sau impuscat...daca nici asa modulul din usa....mai asculta si alte pareri.
Incerca sa verifici contactele , si eu am patito sa rupt si nu mai facea contact aprizanduse plafonierele tot timpul Bafta!
mihayruncanu is offline   Reply With Quote
Old 07-04-12, 21:46   #4
tintome

Stage 5
 
tintome's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,585
Default Re: portiera vazuta mereu deschisa [centralizata se inchide apoi se deschide]

care contacte?
tintome is offline   Reply With Quote
Old 10-04-12, 22:31   #5
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: portiera vazuta mereu deschisa [centralizata se inchide apoi se deschide]

Verifica-le la usa soferului,la mine cel putin poate sa fie orice usa deschisa in afara de cea a soferului,si se incuie,daca e cea de la sofer deschisa nu se incuie,face ca la tine,contactele de la usa soferului,sunt acolo pe stalp,unde se inchide usa,e si butonul tot acolo,daca te uiti atent o sa vezi,daca cumva te apuci sa desfaci "balamaua" aia,ai grija ca partea dinauntru ,daca desfaci ambele suruburi o sa cada in prag si adios.eu o tineam cu partea indoita de la himbus.bafat,ne anunti ce rezolvi.Eu unu le-am schimbat ambele,si stanga fata si dreapta fata.in mers la gropi sai denivelari mari,imi "blitzuia" plafoniera ,din aceeasi cauza!
__________________
All the way up..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 20-04-12, 21:08   #6
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: portiera vazuta mereu deschisa [centralizata se inchide apoi se deschide]

Si eu am aceeasi problema.De mult inchid masina se deschide in secunda urmatoare, iar daca dau iara sa o inchid ramane inchisa.
Partea ciudata e ca si atunci cand o deschis face acelasi lucru se deschid toate usile, iar in secunda urmatoare se inchis la loc, si trebuie sa mai dau odata ori pe buton ori din cheie.
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 21-04-12, 00:02   #7
tintome

Stage 5
 
tintome's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,585
Default Re: portiera vazuta mereu deschisa [centralizata se inchide apoi se deschide]

am desfacut la iala, am scos senzorii de acolo , i am taiat si am izolat firele separat. vede ambele portiere pe fata mereu inchise, dar tot trebuie sa inchid de 2 ori de fiecare data.
vreo solutie?
tintome is offline   Reply With Quote
Old 21-04-12, 08:19   #8
Sir 10

Stage 5
 
Sir 10's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 719
Default Re: portiera vazuta mereu deschisa [centralizata se inchide apoi se deschide]

Quote:
Originally Posted by tintome View Post
am desfacut la iala, am scos senzorii de acolo , i am taiat si am izolat firele separat. vede ambele portiere pe fata mereu inchise, dar tot trebuie sa inchid de 2 ori de fiecare data.
vreo solutie?
Incearca sa verifici si firele de la portbagaj,acelea din tubul care iese din caroserie si intra in "capacul" portbagajului,in cele mai multe cazuri acelea au fost intrerupte.
Sir 10 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-12, 13:35   #9
ziemenz

Stage 5
 
ziemenz's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 701
Member of:
[BMW]
Default Re: portiera vazuta mereu deschisa [centralizata se inchide apoi se deschide]

Daca ai e36 sunt doi senzori:

1 pe fata sunt in stalpi la cuiul de inchidere(un contact f mic) si pe spate le vezi pur si simplu, care iti spune daca usa e inchisa/deschisa, de acolo se leaga alarma pentru declansare.
2. senzori in motorasele de inchidere din butuci, care da semnal care modulul de inchidere si comunica care e starea lor, daca s-au inchis toti, sau daca s-au deschis, etc.

1. Daca apesi pe inchidere si ele usile se deschid de fiercare data inapoi, inseamna ca modulul iti detecteaza o usa deschisa. Lasi lumina plafoniera pe mijloc, si te joci la fiecare in parte sa vezi daca sunt buni, ar trebui sa aprinda/stinga lumina din habitaclu.
2. Daca apesi pe inchidere, se inchid si dupa jumatate de secunda sar inapoi, iar la a doua inchidere raman inchise toate, te atentioneaza ca un motoras de inchidere ori nu merge, ori a sarit o sina din el si desi el isi face treaba si inchide usa nu comunica cu senzorul care trebuie sa citeaza pozitia motorasului inchis/deschis. motorasul de inchidere are senzorul inclus in modul, e o chestie neagra cam cat un pachet de tigari care vine prinsa in butucul fiecarei usi.

Problema 1 se rezolva usor. La problema 2 se desface fiecare motoras de inchidere in parte si se verifica legatura cu senzorul de citire inchis/deschis. sunt 2 senzori in fiecare modul (usa) (microcontacte f mici) o sa-i vezi cand deschizi motorasele.
2 ani de zile m-a chinuit problema 2 pana i-am dat de cap.

Sper ca am fost destul de explicit.

Last edited by ziemenz; 25-04-12 at 13:40.
ziemenz is offline   Reply With Quote
Old 25-04-12, 14:08   #10
tintome

Stage 5
 
tintome's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,585
Default Re: portiera vazuta mereu deschisa [centralizata se inchide apoi se deschide]

la mine e cazul 2, insa ma voi multumi sa inchid de 2 ori pentru moment.
prea mult timp pierdut pentru o problema destul de minora.

ciudat e ca lumina din interior e mereu stinsa (am anulat ambii senzori din portierele fata, iar pe spate nu am)
tintome is offline   Reply With Quote
Old 25-04-12, 14:30   #11
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: portiera vazuta mereu deschisa [centralizata se inchide apoi se deschide]

Quote:
Originally Posted by ziemenz View Post
Daca ai e36 sunt doi senzori:

1 pe fata sunt in stalpi la cuiul de inchidere(un contact f mic) si pe spate le vezi pur si simplu, care iti spune daca usa e inchisa/deschisa, de acolo se leaga alarma pentru declansare.
2. senzori in motorasele de inchidere din butuci, care da semnal care modulul de inchidere si comunica care e starea lor, daca s-au inchis toti, sau daca s-au deschis, etc.

1. Daca apesi pe inchidere si ele usile se deschid de fiercare data inapoi, inseamna ca modulul iti detecteaza o usa deschisa. Lasi lumina plafoniera pe mijloc, si te joci la fiecare in parte sa vezi daca sunt buni, ar trebui sa aprinda/stinga lumina din habitaclu.
2. Daca apesi pe inchidere, se inchid si dupa jumatate de secunda sar inapoi, iar la a doua inchidere raman inchise toate, te atentioneaza ca un motoras de inchidere ori nu merge, ori a sarit o sina din el si desi el isi face treaba si inchide usa nu comunica cu senzorul care trebuie sa citeaza pozitia motorasului inchis/deschis. motorasul de inchidere are senzorul inclus in modul, e o chestie neagra cam cat un pachet de tigari care vine prinsa in butucul fiecarei usi.

Problema 1 se rezolva usor. La problema 2 se desface fiecare motoras de inchidere in parte si se verifica legatura cu senzorul de citire inchis/deschis. sunt 2 senzori in fiecare modul (usa) (microcontacte f mici) o sa-i vezi cand deschizi motorasele.
2 ani de zile m-a chinuit problema 2 pana i-am dat de cap.

Sper ca am fost destul de explicit.
sarumana'!
La mine e tot problema 2.Voi schimba motorasele din usi rand pe rand pana nu mai face.
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 25-04-12, 20:11   #12
cristy_dre2003

Stage 4
 
cristy_dre2003's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 173
Default Re: portiera vazuta mereu deschisa [centralizata se inchide apoi se deschide]

Quote:
Originally Posted by tintome View Post
la mine e cazul 2, insa ma voi multumi sa inchid de 2 ori pentru moment.
prea mult timp pierdut pentru o problema destul de minora.

ciudat e ca lumina din interior e mereu stinsa (am anulat ambii senzori din portierele fata, iar pe spate nu am)
incearca cu motorasul de la portbagaj prima oara. acolo e un sistem mai complex si posibil sa nu faca toata cursa. la mine de acolo a fost.
iar la contactele de la usi le-am schimbat de pe stanga pe dreapta si invers. spor la munca
cristy_dre2003 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -