Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 11-05-12, 08:30   #61
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: 1993 E36 325i - raspuns la acceleratie

de ce nu verifici si senzorul de la volanta? eu am schimbat bobinele, senzorul de la axul cu came, fisele, bujiile, sondele lambda si abia dupa ce am schimbat senzorul de volanta a inceput sa traga de jos. problema a fost ca pe tester nu mi-a dat eroare decat o singura data (probabil fiind intrerupt facea contact ocazional) la un nea gigi cu un tester slab si nu am avut incredere in el, m-am luat dupa restul si am schimbat la piese pana mi s-a acrit
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 11-05-12, 17:11   #62
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: 1993 E36 325i - raspuns la acceleratie

Quote:
Originally Posted by Arthas48 View Post
Salut,nu sunt mecanic dar sunt pasionat de bmw,Am un 320ci e46 cu putere/cuplu similar cu al tau si eu zic sa nu mai incerci sa cauti o problema acolo unde nu e,sa cheltui banii aiurea si sa schimbi piese care poate nu au nimic.Masina ta nu are nimic,trage normal,cum motorul tau are cuplu maxim la 4200 rpm,la bmw,daca ai de unde sa iei un dyno graph pe un 325 stock,ai sa vezi k pana in 2000 de tura nu ai mai deloc cuplu,dupa care incepe sa urce agresiv si t baga in scaun pe la 3000,practic asa e facuta masina,sa fie condusa mai agresiv daca vrei putere de la ea,nu e diesel sa ai putere mare jos in ture.

Numai bine
Pai o problema era sigur, ca acum merge bine, sunt multumit de ea. Si imi dadeam seama ca e o problema, pt ca uneori raspundea/tragea bine, alteori era moarta. Deci sigur a fost o prob, fie cu bobinele, fie cu senzorul de la vilbrochen.

Stiu ca nu au cuplu ele in general jos, dar a mea era moarta. Si cand zic "moarta", chiar moarta era. Nu tragea absolut deloc, doar crestea in ture usor.

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
de ce nu verifici si senzorul de la volanta? eu am schimbat bobinele, senzorul de la axul cu came, fisele, bujiile, sondele lambda si abia dupa ce am schimbat senzorul de volanta a inceput sa traga de jos. problema a fost ca pe tester nu mi-a dat eroare decat o singura data (probabil fiind intrerupt facea contact ocazional) la un nea gigi cu un tester slab si nu am avut incredere in el, m-am luat dupa restul si am schimbat la piese pana mi s-a acrit
Nu stiu de care senzor vorbesti, nu cred ca am nici un senzor la volanta. Poate e vb de cel de la vilbrochen, si tu ai alt motor? Ma gandesc ca poate la 4 pistoane e pozitionat la volanta, altfel nu-mi imaginez de care senzor zici.


Oricum, una peste alta, sunt multumit de ea acum, trage cum trebuie, iar de la 3500 in sus, e dracoasa rau.


O sa schimb preventiv si senzorul de la axa cu came, ca sa fiu eu impacat, dar nu cred ca o sa se mai imbunatateasca mersul, sau cel putin, nu considerabil. Nu o sa-l schimb curand insa, strang bani pt cauciucuri pt dragele astea, ca stau in casa de 2 luni degeaba:

__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 11-05-12, 17:22   #63
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: 1993 E36 325i - raspuns la acceleratie

eu am m52b20
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 11-05-12, 18:28   #64
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: 1993 E36 325i - raspuns la acceleratie

Pai si de care senzor zici la volanta? Ca nu imi dau seama.. Sau zii-mi ce face, ce rol are. Daca e ala care da scanteia la bobine, la mine e la vilbrochen si vbm de acelasi senzor.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 11-05-12, 20:45   #65
bebe no1

Stage 5
 
bebe no1's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,402
Default Re: 1993 E36 325i - raspuns la acceleratie

nu are nici un senzor la volanta m50 doar cel din fata de pe vibrochen, este adevarat ca la alte motoare se gasesc pe volanta ex m62 sau la m54 de ex il are pe bloc undeva pe langa electromotor la fel si unele m52 dupa 96 parca si exista doar unul singur oriunde s ar afla el. bafta
__________________

Last edited by bebe no1; 11-05-12 at 20:50.
bebe no1 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-12, 21:31   #66
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: 1993 E36 325i - raspuns la acceleratie

Quote:
Originally Posted by bebe no1 View Post
nu are nici un senzor la volanta m50 doar cel din fata de pe vibrochen, este adevarat ca la alte motoare se gasesc pe volanta ex m62 sau la m54 de ex il are pe bloc undeva pe langa electromotor la fel si unele m52 dupa 96 parca si exista doar unul singur oriunde s ar afla el. bafta
Avem a multumi pt lamuriri, boss!
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 11-05-12, 22:46   #67
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: 1993 E36 325i - raspuns la acceleratie

Quote:
Originally Posted by Arthas48 View Post
Salut,nu sunt mecanic dar sunt pasionat de bmw,Am un 320ci e46 cu putere/cuplu similar cu al tau si eu zic sa nu mai incerci sa cauti o problema acolo unde nu e,sa cheltui banii aiurea si sa schimbi piese care poate nu au nimic.Masina ta nu are nimic,trage normal,cum motorul tau are cuplu maxim la 4200 rpm,la bmw,daca ai de unde sa iei un dyno graph pe un 325 stock,ai sa vezi k pana in 2000 de tura nu ai mai deloc cuplu,dupa care incepe sa urce agresiv si t baga in scaun pe la 3000,practic asa e facuta masina,sa fie condusa mai agresiv daca vrei putere de la ea,nu e diesel sa ai putere mare jos in ture.

Numai bine
Vezi ca o dai grav in bara!!! Cand va fi 2.0 similar cu 2,5 eu sunt popa!!
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 12-05-12, 07:12   #68
bebe no1

Stage 5
 
bebe no1's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,402
Default Re: 1993 E36 325i - raspuns la acceleratie

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
Avem a multumi pt lamuriri, boss!
cu plăcere oricānd pentru băieţi cu caracter.
bebe no1 is offline   Reply With Quote
Old 13-05-12, 04:22   #69
Arthas48

Stage 1
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 10
Default Re: 1993 E36 325i - raspuns la acceleratie

Quote:
Originally Posted by florineluspr View Post
Vezi ca o dai grav in bara!!! Cand va fi 2.0 similar cu 2,5 eu sunt popa!!
ca performante sunt apropiate,cel de e46 fiind de generatie mai noua,la asta m-am referit
Arthas48 is offline   Reply With Quote
Old 13-05-12, 22:38   #70
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: 1993 E36 325i - raspuns la acceleratie

Quote:
Originally Posted by Arthas48 View Post
ca performante sunt apropiate,cel de e46 fiind de generatie mai noua,la asta m-am referit
crezi tu!!
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 14-05-12, 17:23   #71
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: 1993 E36 325i - raspuns la acceleratie

Quote:
Originally Posted by florineluspr View Post
crezi tu!!
Quote:
Originally Posted by Arthas48 View Post
(...)Am un 320ci e46 cu putere/cuplu similar cu al tau(...)
Cred ca se refera la performantele motorului, nu ale masinii. Si din punctul asta de vedere, cred ca snt similare.

Oricum, cred ca putem sa ingropam threadul asta, problema s-a rezolvat acum si sunt in sfarsit multumit de masina.

Ca bonus, a scazut si consumul cu 0.5L si evacuarea e mai putin zgomotoasa (nu diferenta majora, dar oricum ma bucur).

Pacat ca nu putem trage o concluzie exacta, sa stim cauza exact - bobine sau senzorul de la vilbrochen, insa in cel mai rau caz, cine mai are problema asta, poate sa schimbe senzorul, si daca nu se rezolva, bobinele.

Last edited by mistreku; 14-05-12 at 17:26.
mistreku is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -