Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 08-05-11, 16:29   #1
Florian328

Stage 5
 
Florian328's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 1,071
Default probleme montare volan e36

am si eu o problema cu montarea unui volan e36...am pe masina pe cel in 4 spite si are 2 fire la mufa de airbag iar cel pe care vreau sal pun e in 3 spite tot cu airbag si are mufa cu 4 fire.cine ma poate ajuta si pe mn.astept pareri
Florian328 is offline   Reply With Quote
Old 08-05-11, 22:10   #2
D-I-U

Stage 4
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 254
Member of:
[VW]
Default Re: probleme montare volan e36

parerea mea e ca il poti pune sus dar nefunctional,,treaba cu firele e complicata si nu cred ca ai sa reusesti sa legi toate firele unde trebuie pt ca
1-sunt 2 in plus
2-ar trebuii trase alte 2 fire din comanda pt airbaguri si nu vad cine face treaba asta


sau ia intereseazate tu daca 2 fire de acolo nu sunt pt clakson,cine stie.....eu la o mazda am avut pe o mufa de 5 fire 2 erau pt clakson
bafta
D-I-U is offline   Reply With Quote
Old 10-05-11, 16:31   #3
Florian328

Stage 5
 
Florian328's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 1,071
Default Re: probleme montare volan e36

chiar nu se pricepe nimeni
Florian328 is offline   Reply With Quote
Old 10-05-11, 21:52   #4
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: probleme montare volan e36

Quote:
Originally Posted by Florian328 View Post
chiar nu se pricepe nimeni
asta e o intrebare sau o afirmatie?

Volanul in 4 spite are claxonul pe inel, probabil cel pe care l-ai cumparat are clacsonul pe mufa, de aici firele in plus. Atat timp cat e tot Single Stage Airbag se poate adapta. Trebuie doar sa identifici firele, care merg la claxon, care la airbag.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 13-05-11, 07:12   #5
Florian328

Stage 5
 
Florian328's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 1,071
Default Re: probleme montare volan e36

pai dak miai spune unde gasesc firele de la claz\xon ar fi ok,nu il am decat pe cel de air bag
Florian328 is offline   Reply With Quote
Old 20-05-11, 17:10   #6
Florian328

Stage 5
 
Florian328's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 1,071
Default Re: probleme montare volan e36

uppppp
Florian328 is offline   Reply With Quote
Old 20-05-11, 18:30   #7
thunderbeast1

Stage 2
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 74
Default Re: probleme montare volan e36

Salutare.
NU stiu daca e vorba despre acelasi lucru insa recent am schimbat si eu volan de 4 spite clasic ('92) cu unul de dupa '94.Aceasi problema cu mufele am avut si eu chiar mai mult.
Aici e un link cum trebuie legate firele.
Din cele 4 practic 2 sunt pt airbag si 2 claxon.Insa de la claxon cele 2 are unu pe masa , masa care e de fapt legata toata carcasa volanului.Deci pe cel vechi e nevoie doar de plus, minus fiind metalul volanului iar la cel nou ai un minus in plus.
Aici e un link mai precis:
http://www.frankies-bmw.com/3series/...ring_wheel.php
Sper sa fie de ajutor.
Eu nu am schimbat butoanele de semnalizare sau ceva insa a trebuit sa bag pinul alb in locasul sau si sa il blochez acolo ca altfel scartaie volanul
Deasemenea am facut un mic artificiu (neavand spitul care sa blocheze ringul pe loc am lipit un plastic in forma de U pe partea de jos a buton semnalizare (plasticul lipit cu superglue mai bun e de fapt un plastic folosit la prins cabluri electrice de pereti )
AI grija inainte de procedura sa scoti bateria (masa) si sa o lasi asa cam 10 min, altfel ramai cu eroare in bord de airbag cum am eu acum (la mine era rupt ringul vechi -deci cam acelasi lucru).
Si surubul la volan e self locking deci destul de greu de scos asa ca probabil ai nevoie de ajutor.
Surubul e de 16 daca ajuta.
thunderbeast1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -