Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 17-01-11, 02:26   #16
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Bmw 328 vs 325

Quote:
Originally Posted by exploitu View Post
Pai mergi incet cu ea? Eu la 318is aveam 15.9 mediu pt ca mergeam tare. Dupa ce a intrat pe alte maini masina are 9.8 fara sa fi schimbat ceva la ea.
Daca mergi incet si ai consumul ala SIGUR e ceva neinregula.
Curata admisia, clapetele, schimba bujiile/fisele, verifica sonda lambda in mai multe locuri, fa teste cu masina sa vezi daca trage cat un alt 320, verifica debitmetrul. Sa stii ca nu orice tester de 500 mii e ok, ia du-te undeva la bavaria si vezi ce pergament cu probleme iti da
nu, nu prea merg incet. nu prea imi iese schema. de fiecare data can imi zic "gata, de acum merg incet sa vad ce consum iese", merg incet 1 km-2, dupa care uit planul si iar ma trezesc cu piciorul adanc infipt in acceleratie. cred ca e un virus...
dar faza e ca nu am mers nicodata incet cu ea. nici pe vremea cand avea un consum mai decent. de asta nu inteleg ce a patit.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 00:03   #17
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Bmw 328 vs 325

Si daca ii pui un cip la 2.5 nu ajungi la performantele unui 2.8 si consum mai mic ? Cuplul nu va fi poate acelasi oricum. Intreb si eu...........
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 02:31   #18
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Bmw 328 vs 325

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
Si daca ii pui un cip la 2.5 nu ajungi la performantele unui 2.8 si consum mai mic ? Cuplul nu va fi poate acelasi oricum. Intreb si eu...........
aia 300 cmc o sa se simta intotdeauna... consum mai mic... nu prea cred.
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 10:51   #19
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Bmw 328 vs 325

Quote:
Originally Posted by sprinter View Post
aia 300 cmc o sa se simta intotdeauna... consum mai mic... nu prea cred.
+1. Nu va fi consum mai mic, din contra, cred ca 328i consuma mai putin decat 325i datorita cuplului.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 11:39   #20
monstruln

Stage 5
 
monstruln's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 524
Default Re: Bmw 328 vs 325

clar consuma mai putin
monstruln is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 17:27   #21
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Bmw 328 vs 325

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
+1. Nu va fi consum mai mic, din contra, cred ca 328i consuma mai putin decat 325i datorita cuplului.
Consumul e mai mic datorita diferentialului nu datorita cuplului...
E ca si cand spui ca M5 consuma mai mult pt ca are rezervorul mai mare...
E mai greu cu logica...

Last edited by the_rifle; 12-05-11 at 17:35.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 19:43   #22
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Bmw 328 vs 325

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Consumul e mai mic datorita diferentialului nu datorita cuplului...
E ca si cand spui ca M5 consuma mai mult pt ca are rezervorul mai mare...
E mai greu cu logica...
un dif lung iti da consum mic pe autostrada, iar majoritatea de aici folosesc masina in mediul urban. de ce insisti sa dai cu mucii in fasole pe tot?

legat de cuplu, ia 2 motoare asemanatoare, unu, cu cuplu 300nm@2000rpm si unu cu cuplu 150nm@5000rpm. ala cu cuplu mare si jos o sa consume mult mai putin decat celalalt, chiar daca au cilindree identica, doar pt ca cel cu cuplu nu trebuie accelerat la fel de mult ca cel fara. mna, nush de ce plm imi mai bat capu cu tine.. ignore-ul cred ca e cea mai buna varianta! ceaules.
__________________
From WTF to DIY to OMG

Last edited by mistreku; 12-05-11 at 19:47.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 21:25   #23
JustinCase

Stage 5
 
JustinCase's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 726
Member of:
[BMW]
Default Re: Bmw 328 vs 325

asta inseamna ca un diff scurt consuma mai putin in oras sau reciproca nu este valabila?

ca un studiu personal, am remarcat ca pe autostrada consumul este mai degraba influentat de viteza de deplasare decat de RPM, altfel spus in doua runde la aceeasi viteza masina consuma la fel chiar daca la a doua runda motorul mergea mai turat cu 400 de rotatii in plus. Deci nu stiu cat de valabila este treaba cu diferentialul lung si cu consumul in afara, poate daca diferenta este mai mare de 400 RPM cat am testat eu
JustinCase is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 21:44   #24
monstruln

Stage 5
 
monstruln's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 524
Default Re: Bmw 328 vs 325

depinde de mers,dar oricum 2800 consuma mai putin ca un 2500,de 2500nonvanos nici nul putem aduce in vb,acum mai depinde si de starea motorului cat de obosit e
monstruln is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 22:53   #25
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Bmw 328 vs 325

Quote:
Originally Posted by JustinCase View Post
asta inseamna ca un diff scurt consuma mai putin in oras sau reciproca nu este valabila?

ca un studiu personal, am remarcat ca pe autostrada consumul este mai degraba influentat de viteza de deplasare decat de RPM, altfel spus in doua runde la aceeasi viteza masina consuma la fel chiar daca la a doua runda motorul mergea mai turat cu 400 de rotatii in plus. Deci nu stiu cat de valabila este treaba cu diferentialul lung si cu consumul in afara, poate daca diferenta este mai mare de 400 RPM cat am testat eu
e valabila pana la un punct. diful lung ajuta la consum pt autostrada in sensul ca daca cu cel scurt mergi sa zicem la 4000rpm iar cu cel lung la 3000, cred ca scoti consum mai bun la 3000. desi inteleg ce zici si tu, a mea de ex consuma mai bine la 3500 decat la 2500.

oricum, ca idee, a montat un prieten un dif scurt pe un 530i, i-a scazut consumul in oras cu 1L. deci cred ca functioneaza, dar pana la un punct, la modul ca va accelera mai lejer, deci nu va fi nevoie sa apesi acc la fel de mult, nici ca durata nici ca deschidere a clapetei.

e cam de "spatele blocului" explicatia, si nici nu stiu daca chiar asta e explicatia, e mai mult o parere a mea. mie asa mi s-a parut, ca la masinile cu cuplu mai mare si mai de jos e consum mai mic.

Quote:
Originally Posted by monstruln View Post
depinde de mers,dar oricum 2800 consuma mai putin ca un 2500,de 2500nonvanos nici nul putem aduce in vb,acum mai depinde si de starea motorului cat de obosit e
da, pai si asta tot de cuplu s-ar lega, nu? ca non vanos are cuplu max mai sus considerabil decat vanos.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 13-05-11, 02:50   #26
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Bmw 328 vs 325

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
e valabila pana la un punct.
Nu te fortza prea mult cu explicatiile ca-ti da sangele pe nas.... Am dedus ce vrei sa ne explici . Cred ca n-are sens sa ma insisti... Sau daca tii neaparat poate ne explici pana la ce punct e valabila teoria ta... Pana la punctul G pana la punctul Zero pana la ce punct vrei tu dar defineste punctul...

Pana la urma cred ca mai important pt tine e sa ai tu dreptate... Asa e ! E ca tine... Diferentialul scurt iti micsoreaza consumul . Pupa-te !

Last edited by the_rifle; 13-05-11 at 03:00.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 13-05-11, 03:54   #27
JustinCase

Stage 5
 
JustinCase's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 726
Member of:
[BMW]
Default Re: Bmw 328 vs 325

modificand astfel raportul castigi cuplu si masina va accelera mai usor dar totusi trebuie sa apesi mai tare pedala deoarece pentru aceeasi viteza acum vor trebui mai multe rotatii, nu?

ce raport initial avea la diferential pe 530 si la cat l-a crescut? pe de alta parte castigand cuplu nu a fost tentat sa o calce mai tare pentru noua senzatie? sau de ce si-a facut modificarea aceasta?
JustinCase is offline   Reply With Quote
Old 13-05-11, 04:29   #28
JustinCase

Stage 5
 
JustinCase's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 726
Member of:
[BMW]
Default Re: Bmw 328 vs 325

am gasit un articol interesant pe net, redau cateva fragmente pentru cine este interesat de schimbarea raportului in diferential:

"We love differentials, especially BMW differentials with their wide variety of ratios and broad interchangeability. Why? Because while many cars live their entire lives without ever having the "pumpkin" removed, a differential gearset change or a swap to a diff with a lower (numerically higher) ring and pinion gearset remains the single most effective way to increase acceleration.
This is a modification that has nothing to do with the engine, has no effect on vehicle emissions, and doesn't run afoul of any governmental regulations. Its genesis stems from the fact that many modern cars-U.S. specification BMWs in particular-are intentionally undergeared in an effort to squeeze out a few more average miles per gallon so that government corporate average fuel economy (CAFE) requirements may be appeased. The strategy works on EPA fuel economy tests, but in the real world the fuel savings is often illusory: The lack of gearing requires harder acceleration and more shifting to attain the desired level of performance.
Will a lower ring and pinion gearset make your engine run faster? Absolutely. You'll be turning more engine revs at any given road speed. How much more depends upon how low you go with a gearset, but the difference may be slight and well worth the increase in acceleration.
Similarly, top speed is often unaffected by a lower gearset because few cars have sufficient high-end torque to attain maximum rpm in an overdriven fifth gear anyway. You run out of pulling power against wind resistance, and wherever you are on the speedo when that happens is your actual top speed. A lower gearset will certainly reduce your theoretical top speed, but it may well increase your actual top speed capability by providing more pulling power against the wind drag. "
JustinCase is offline   Reply With Quote
Old 13-05-11, 11:25   #29
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Bmw 328 vs 325

Quote:
Originally Posted by JustinCase View Post
modificand astfel raportul castigi cuplu si masina va accelera mai usor dar totusi trebuie sa apesi mai tare pedala deoarece pentru aceeasi viteza acum vor trebui mai multe rotatii, nu?

ce raport initial avea la diferential pe 530 si la cat l-a crescut? pe de alta parte castigand cuplu nu a fost tentat sa o calce mai tare pentru noua senzatie? sau de ce si-a facut modificarea aceasta?
avea ceva sub 3, nu mai stiu exact, cred ca 2.93, sau ceva de genu. a schimbat cu 3.46, daca imi aduc aminte bine.

p.s. multumim de articol, interesant.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 15-05-11, 21:38   #30
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Bmw 328 vs 325

In orice caz daca nu e de cuplu si consum am vazut ca impozitul la 2.8 e dublu fata de 2.5 si nu la toti le este tot una 900 lei sau 1800 lei. Sper sa nu gresesc http://senzational.net/diverse/calcu...auto-2011.html

Last edited by Maniak22; 15-05-11 at 21:54.
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -