Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 23-04-10, 17:14   #1
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default e36 325i regulator de presiune benzina

azi ma apucai sa-mi dau rampa de injectoare jos. tot treaba, rost, o dadui, scosei injectoarele (stock, verzi) cu gandul sa le inlocuiesc cu cele de 328/evo (roz). daca tot eram cu rampa in mana, aruncai o privire si la regulator. vazui ca scrie pe el 3.5bar. in prima faza, ma bucurai, zisei ca e "tuning"! ) dupa aia ma mai uitai pe google (my friend) si vazui ca toate 325i-urile au 3.5bar. totusi, eu parca tineam minte de 3.0 bari. in fine, ideea e urmatoarea: bani de alt regulator nu am, si vreau o data cu injectoarele roz sa cresc si presiunea in rampa putin. ma gandeam sa indoi o idee capacul ala de la regulator, sa mai intaresc arcul din interior. deja are 16 ani, si ma gandesc ca nu mai e el chiar in mintile lui. voi ce ziceti? afara de clasicul "ia-ti bah altul!". a mai incercat careva sa-l indoaie, asa, romaneste, sau inventez eu apa calda acu si mersul pe jos? mersi!
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 21:00   #2
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: e36 325i regulator de presiune benzina

ia-ti bah altul ! =))=))
myky99 is offline   Reply With Quote
Old 26-04-10, 19:42   #3
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: e36 325i regulator de presiune benzina

azi venira si injectoarele, le-am si montat. pe scurt: masina pare sa traga mai bine, desi nu bag mana in foc, poate snt pareri. partea proasta este ca relantiul intrerupe (finut) - dar la asta ma asteptam, oricum. partea si mai proasta, e ca oscileaza ca dreaq cand revine in relanti. cred ca urca si coboara (pn aproape sa se opreasca) de 7-8 ori pana sa se stabilizeze la 600. si clar merge prea bogat, ca evacuarea se facu neagra bocna in 1000m de probe. cred ca de acum imi trebuie un soft custom. incerc sa pun si un kit de admisie (filtru conic si scut de caldura) si sa vad daca se mai imbunatateste treaba. daca aveti sugestii... snt deschis.
mistreku is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -