Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Alte discutii Audi

Reply
 
Thread Tools
Old 31-03-07, 22:45   #1
80 b4 FBK

Stock
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 2
Default audi b4 '94 66kw(90cp) ce-i fac la motor / nu conteaza cat costa

sal
yo-s cam nou p-aci, nu ma pricep la mecanica mai deloc,sau cel putin nu ca voi..
am un audi 80b4 din 94..p-afara l am aranjat putinel..(jante antera alu'17.bodykit rieger.proiectoare.xenonetc.
intrebarea mea este ce-i faC la motor . il schimb sau il pot modifica..in vre-o 2-3 mii de euro vb.. (in acelasi timp nu vreau nici sa-l omor prea repede...) PLZZZ HELP ME !!
80 b4 FBK is offline   Reply With Quote
Old 10-05-07, 15:01   #2
mmihai82

Stage 3
 
mmihai82's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 153
Default Re: audi b4 '94 66kw(90cp) ce-i fac la motor / nu conteaza cat costa

motorul e diesel sau benzina?daca e tdi nu te sfatuiesc sa umbli la el,e prima varianta de tdi cu injectie directa si nu prea e recomandat sa-i faci modificari,cel cu pompe duse se modifica mult mai usor.daca e benzina cred ca se poate si nu cred ca e foarte complicat
__________________
No links allowed !
mmihai82 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-07, 14:19   #3
Korne

Stage 5
 
Korne's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,045
Member of:
[VW]
Default Re: audi b4 '94 66kw(90cp) ce-i fac la motor / nu conteaza cat costa

si eu sunt cu B4 TDI...chestia care e... am citit, complet intamplator undeva ceva despre chip pt b4 tdi...nu stiu ce sa cred, nu recomand sa umbli prea mult la el, in schimb filtru de aer si o toba poti pune linistit(in ce priveste mici schimbari la pretz rezonabil)...nu cred ca ar merita sa schimbi turbo, debitmetru, ax cu came si asa mai departe... daca vrei sa ai putin putere da jos capacu de la filtru de aer insa nu pt mult timp... te vei mira de faza... numai vezi cum faci sa iti prinzi debitmetrul, sa nu ai probleme
Korne is offline   Reply With Quote
Old 05-06-07, 10:15   #4
g-audi

Stage 1
 
Join Date: May 2007
Posts: 12
Default Re: audi b4 '94 66kw(90cp) ce-i fac la motor / nu conteaza cat costa

Quote:
Originally Posted by 80 b4 FBK View Post
sal
yo-s cam nou p-aci, nu ma pricep la mecanica mai deloc,sau cel putin nu ca voi..
am un audi 80b4 din 94..p-afara l am aranjat putinel..(jante antera alu'17.bodykit rieger.proiectoare.xenonetc.
intrebarea mea este ce-i faC la motor . il schimb sau il pot modifica..in vre-o 2-3 mii de euro vb.. (in acelasi timp nu vreau nici sa-l omor prea repede...) PLZZZ HELP ME !!
am acelasi an si acelasi motor!poate ai mai reusit ceva cu 80-ul?
g-audi is offline   Reply With Quote
Old 07-06-07, 23:13   #5
rufusdesign

Stage 2
 
rufusdesign's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 37
Default Re: audi b4 '94 66kw(90cp) ce-i fac la motor / nu conteaza cat costa

nu are sens sa te bagi prea mult in motor baga-i un modul adjunctiv si folosesti numai cand ai nevoie, daca vrei sa castigi ceva hp, bagi un filtru mai competitiv, scoti toba intermediara si reusesti sa scoti vreo 30 si cheltui mult mai putin, depinde si cati km ai in bord
rufusdesign is offline   Reply With Quote
Old 10-06-07, 01:55   #6
theabsolutesound

Stage 5
 
theabsolutesound's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 581
Member of:
[AUDI]
Default Re: audi b4 '94 66kw(90cp) ce-i fac la motor / nu conteaza cat costa

Quote:
Originally Posted by rufusdesign View Post
nu are sens sa te bagi prea mult in motor baga-i un modul adjunctiv si folosesti numai cand ai nevoie, daca vrei sa castigi ceva hp, bagi un filtru mai competitiv, scoti toba intermediara si reusesti sa scoti vreo 30 si cheltui mult mai putin, depinde si cati km ai in bord
prietene ..asa vb de 30 cp de parca ar fii pe garduri ...deci eu am avut un audi 100 cu mot de 2.3 benzina si am facut ce ai zis tu ...am pus un filtru sport si am facut evacuare 100% iox calculata pentru motorul ala si nu cred ca am scos mai mult de 15 cai ......asa ca nu e chiar asa de simplu sa scotzi caii dintr-un motor aspirat ...
__________________

Instalatii
theabsolutesound is offline   Reply With Quote
Old 10-06-07, 01:58   #7
theabsolutesound

Stage 5
 
theabsolutesound's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 581
Member of:
[AUDI]
Default Re: audi b4 '94 66kw(90cp) ce-i fac la motor / nu conteaza cat costa

Quote:
Originally Posted by 80 b4 FBK View Post
sal
yo-s cam nou p-aci, nu ma pricep la mecanica mai deloc,sau cel putin nu ca voi..
am un audi 80b4 din 94..p-afara l am aranjat putinel..(jante antera alu'17.bodykit rieger.proiectoare.xenonetc.
intrebarea mea este ce-i faC la motor . il schimb sau il pot modifica..in vre-o 2-3 mii de euro vb.. (in acelasi timp nu vreau nici sa-l omor prea repede...) PLZZZ HELP ME !!
sal ....pe mode)lul tau de masina s-a pus si motaore mai mari ..adica cele de 2.3 ...eu sincer te-as sfatui sa incerci sa itzi pui unu din ala ....ai cuplu bun chiar dac puterea nu e f mare ...dar trage de nebun ....multa bafta in continuare ...
theabsolutesound is offline   Reply With Quote
Old 12-06-07, 16:20   #8
Speed Fly

Stage 3
 
Speed Fly's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 168
Default Re: audi b4 '94 66kw(90cp) ce-i fac la motor / nu conteaza cat costa

eu zik k cel mai simplu e sa pui un filtru sport, cu performantze marite .. o evacuare sport completa... e cea mais impla metoda de a pastra motoru in limitele bunei functzionari si cu un plus de putere, cam mik, dar asta e !
Speed Fly is offline   Reply With Quote
Old 13-07-07, 16:21   #9
CatalinStanciuAlin

Stock
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 4
Default Re: audi b4 '94 66kw(90cp) ce-i fac la motor / nu conteaza cat costa

am un B4 din 95, avant, TDI 90cp.
nu am modificat nimic la motor datorita celor mentionate de catre Speed Fly.
in schimb, am legat o cutiutza de mufa principala a pompei de injectie, cutiutza special creata pentru tipul de motor 1Z. Are un plus de aprox 20cp care chiar se simt! a crescut cuplul *am schimbat un set de ambreiaj pe treaba asta) si turatia ajunge lejer la 4500. ce e fain la ea: are un comutator de on/off. astfel ca daca ai nevoie, folosesti calutii in plus daca nu, nu. daca vrei detalii: 0723272325
CatalinStanciuAlin is offline   Reply With Quote
Old 13-07-07, 16:29   #10
CatalinStanciuAlin

Stock
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 4
Default Re: audi b4 '94 66kw(90cp) ce-i fac la motor / nu conteaza cat costa

am uitat sa spun ca modificarea mi-a facut-o unul Atty din Ludus (MURES) la service-ul lui. gagiul chiar stie ce face... numai masini de masini cu probleme supeeer ciudate rezolvate de individul asta!
CatalinStanciuAlin is offline   Reply With Quote
Old 13-07-07, 16:35   #11
CatalinStanciuAlin

Stock
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 4
Default Re: audi b4 '94 66kw(90cp) ce-i fac la motor / nu conteaza cat costa

Quote:
Originally Posted by theabsolutesound View Post
prietene ..asa vb de 30 cp de parca ar fii pe garduri ...deci eu am avut un audi 100 cu mot de 2.3 benzina si am facut ce ai zis tu ...am pus un filtru sport si am facut evacuare 100% iox calculata pentru motorul ala si nu cred ca am scos mai mult de 15 cai ......asa ca nu e chiar asa de simplu sa scotzi caii dintr-un motor aspirat ...
cred ca la admisia si evacuarea modificata se adauga si modulul... si atunci da, ajungi la 30cp. intradevar este greu de scos cai din motor aspirat.
CatalinStanciuAlin is offline   Reply With Quote
Old 18-07-07, 19:35   #12
Speed Fly

Stage 3
 
Speed Fly's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 168
Default Re: audi b4 '94 66kw(90cp) ce-i fac la motor / nu conteaza cat costa

hm.. un plus de putere pe langa filtru si toba mai potzi obtine si dintr`un chip tuning Catalin.
Speed Fly is offline   Reply With Quote
Old 24-10-07, 19:24   #13
pana_cosmin

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1
Default Re:dc te intereseaza

am un audi b 4 din 95 motor 2000cmc 16 valve 103 kw,quattro cu nr de italia masina arata si merge impecabil,am si acte la ea,este modificata la exterior si interior.jenti ,scaune sport,volan piele,eleron al..etc(s line)
pana_cosmin is offline   Reply With Quote
Old 24-01-10, 06:24   #14
alehandro69

Stock
 
alehandro69's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 3
Default Re: audi b4 '94 66kw(90cp) ce-i fac la motor / nu conteaza cat costa

Quote:
Originally Posted by CatalinStanciuAlin View Post
am un B4 din 95, avant, TDI 90cp.
nu am modificat nimic la motor datorita celor mentionate de catre Speed Fly.
in schimb, am legat o cutiutza de mufa principala a pompei de injectie, cutiutza special creata pentru tipul de motor 1Z. Are un plus de aprox 20cp care chiar se simt! a crescut cuplul *am schimbat un set de ambreiaj pe treaba asta) si turatia ajunge lejer la 4500. ce e fain la ea: are un comutator de on/off. astfel ca daca ai nevoie, folosesti calutii in plus daca nu, nu. daca vrei detalii: 0723272325


Te rog foarte mult,sa imi zici si mie,ce tunningbox ai la pompa de injectie si pe unde se gaseste..Am acelasi motor,1Z,si as fi interesat..
alehandro69 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -