Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Zona tehnica Audi

Zona tehnica Audi Zona tehnica, secrete, tips&tricks Audi

Reply
 
Thread Tools
Old 17-10-07, 20:47   #1
badboy4life

Stage 3
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 99
Default cine stie regla injectia K-Jetronic

Salutare am si eu un audi 100 2.2 turbo an 1990 de 165CP Toate bune si frumoase dar ma cam enerveaza tipul acesta de injectie. Dupa cum stiti injectia are un cap distribuitor iar sub el este clapeta de aer din care se poate regla. Cu un imbus de 5 poti regla cantarul intre aer-benzina. Greseala mea a fost ca am umblat la ea cand am avut o problema la supapa de refulare la turbo iar acum nu stiu cum sa o fac la loc. Daca invarti de imbus in partea stanga cursa clapetei e mai mare deci are mia mult aer si mai putina benzina. In acest moment masina se tureaza ffbine din pozitia de relanti dar la relanti tremura si nu merge rotund iar dimineata trebuie sa o tin putin accelerata pana sa stea de buna voie la relanti. Daca invart in partea dreapta ii fac cursa mai mica = mai putin aer si mai multa benzina. La relanti sta super bine dar nu se tureaza, are ezitari pana la 2000rpm dupaia isi da drumul, iar dimineata sta super boboc la relanti. Mentionez ca am buji, fise, capac delco, calculator ASR, pompa benzina, injectoare noi, filtru aer KN nou si filtru de benzina nou, senzori apa pt relanti soc la rece si multifunctional toate noi. Distributia e verificata e ok pt ca am schimbat totul nou la ea (curea, pompa apa, rola). Poate e cineva expert in injectia asta si ajuta cu info.
badboy4life is offline   Reply With Quote
Old 25-10-07, 13:30   #2
laurentiu_tim

Stage 5
 
laurentiu_tim's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,043
Member of:
[SKODA]
Default Re: cine stie regla injectia K-Jetronic

eu nus expert da stiu pe cineva ce a avut cam aceasi problema,cu un cantar o facut gresala si lo dereglat de acol din capu distribuitor so jucat akol si pan lo pus la punc o durat,im primu rand stiu ca trebe incalzit f bine motoru si apoi da trebe umblat cu imbusu foarte usor ca is foarte sensibile,bafta
__________________
TRACTARI AUTO 24/7

https://forum.4tuning.ro/208-zona-com...ml#post5788074
laurentiu_tim is offline   Reply With Quote
Old 26-11-07, 16:25   #3
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: cine stie regla injectia K-Jetronic

Imi spuneti si mie va rog ce tip de injectie au motoarele de pe audi A4 diesel din 2005(single frame)?Sunt tot pompe duse sau au tehnologie common rail?
Scuze ca am intervenit aici.
__________________
merg ca melcul cu casa dupa mine
HOT is offline   Reply With Quote
Old 04-12-07, 20:25   #4
andrei_suciu_mobile

Stage 1
 
andrei_suciu_mobile's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 14
Default Re: cine stie regla injectia K-Jetronic

Quote:
Originally Posted by badboy4life View Post
Salutare am si eu un audi 100 2.2 turbo an 1990 de 165CP Toate bune si frumoase dar ma cam enerveaza tipul acesta de injectie. Dupa cum stiti injectia are un cap distribuitor iar sub el este clapeta de aer din care se poate regla. Cu un imbus de 5 poti regla cantarul intre aer-benzina. Greseala mea a fost ca am umblat la ea cand am avut o problema la supapa de refulare la turbo iar acum nu stiu cum sa o fac la loc. Daca invarti de imbus in partea stanga cursa clapetei e mai mare deci are mia mult aer si mai putina benzina. In acest moment masina se tureaza ffbine din pozitia de relanti dar la relanti tremura si nu merge rotund iar dimineata trebuie sa o tin putin accelerata pana sa stea de buna voie la relanti. Daca invart in partea dreapta ii fac cursa mai mica = mai putin aer si mai multa benzina. La relanti sta super bine dar nu se tureaza, are ezitari pana la 2000rpm dupaia isi da drumul, iar dimineata sta super boboc la relanti. Mentionez ca am buji, fise, capac delco, calculator ASR, pompa benzina, injectoare noi, filtru aer KN nou si filtru de benzina nou, senzori apa pt relanti soc la rece si multifunctional toate noi. Distributia e verificata e ok pt ca am schimbat totul nou la ea (curea, pompa apa, rola). Poate e cineva expert in injectia asta si ajuta cu info.
Salutare, daca nu ti-ai rezolvat problema cu k-jetronic poate te pot eu ajuta.Am un cupe din 86 2,3 l care avea aceeasi problema.Am cautat poe net, am gasit documentatie si dupa o saptamana l-am facut racheta.Te ajut cu cea mai mare placere. andrei_suciu_mobile@yahoo.com 0766361569.Apropo masina trebuie sa o vand
andrei_suciu_mobile is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -