Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Zona tehnica Audi

Zona tehnica Audi Zona tehnica, secrete, tips&tricks Audi

Reply
 
Thread Tools
Old 19-03-07, 16:02   #1
lalala00

Stage 1
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 13
Default Probleme La Turbo Audi A4 131 Cp

Am si io un a4 din 2002 de 131 cp si de cateva zile incoace a inceput sa scoata un sunet f ciudat.La inceput am crezut ca sunetul e din role sau intinzatoare dar dupa ce am trecut cu masina pe la vreo 2 mecanici ca sa aflu mai multe pareri m`am cam convins ca sunetul e din turbo.In sfarsit...sunt din craiova si astept sa ma ajunga randul la Serpico ca sa aflu si parerea lor.Sunetul e f ciudat si cel mai bine iti dai seama daca turezi pana in jur de 3000 si o lasi sa revina la 900-1000 cat sta normal....Din filtrul de aer nu are cum sa fie dar are un sunet care te sperie iar te tras nu trage deloc ca altele de 131 de cai!


Problema e ca nu prea stiu ce sa cred...si din cati am intrebat nu prea stie nimeni ce sa`mi zica...cat mai tine...am inteles ca dupa un timp se da pe ulei si poate sa te mai tina si 5 ani sau poate sa pice oricand.Sa fie vb de presiunea din turbo,a mai avut cineva prob de genul asta ?Stiti pe cineva in craiova care ar putea sa se uite si eventual sa o readuca la normal?Astept pareri....
lalala00 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-07, 19:23   #2
siminelsimi

Stage 5
 
siminelsimi's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 655
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Probleme La Turbo Audi A4 131 Cp

asa am patit si eu, de la 2000 de ture se accelera nasol, nu tragea deloc si scotea un zgomot ciudat .. mie imi sarise un furtun de la turbina, sper sa fie si la tine la fel k e simplu de facut
siminelsimi is offline   Reply With Quote
Old 25-04-07, 20:26   #3
audi coupe

Stage 1
 
audi coupe's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 14
Default Re: Probleme La Turbo Audi A4 131 Cp

Quote:
Originally Posted by lalala00 View Post
Am si io un a4 din 2002 de 131 cp si de cateva zile incoace a inceput sa scoata un sunet f ciudat.La inceput am crezut ca sunetul e din role sau intinzatoare dar dupa ce am trecut cu masina pe la vreo 2 mecanici ca sa aflu mai multe pareri m`am cam convins ca sunetul e din turbo.In sfarsit...sunt din craiova si astept sa ma ajunga randul la Serpico ca sa aflu si parerea lor.Sunetul e f ciudat si cel mai bine iti dai seama daca turezi pana in jur de 3000 si o lasi sa revina la 900-1000 cat sta normal....Din filtrul de aer nu are cum sa fie dar are un sunet care te sperie iar te tras nu trage deloc ca altele de 131 de cai!


Problema e ca nu prea stiu ce sa cred...si din cati am intrebat nu prea stie nimeni ce sa`mi zica...cat mai tine...am inteles ca dupa un timp se da pe ulei si poate sa te mai tina si 5 ani sau poate sa pice oricand.Sa fie vb de presiunea din turbo,a mai avut cineva prob de genul asta ?Stiti pe cineva in craiova care ar putea sa se uite si eventual sa o readuca la normal?Astept pareri....
poate un furtun de la intercooler fisurat
audi coupe is offline   Reply With Quote
Old 04-05-07, 15:11   #4
Cupra ll

Stage 1
 
Cupra ll's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 16
Cool Re: Probleme La Turbo Audi A4 131 Cp

In primul rand te anunt ca toate masinile Audi Seat Skoda VW au probleme cu turbinele.La tine poate fi furtunul sarit cum ti-au zis si baietii,poate cuzinetii pe care se invarte axul turbinei s-au ***ut si a prins joc(asta e cea mai plauzibila)caz in care trebuie sa schimbi turbina,poate iti intra in link mode(trebuie curatata turbina).
Cupra ll is offline   Reply With Quote
Old 09-05-07, 02:53   #5
Fer_pistol

Stock
 
Fer_pistol's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 5
Exclamation Re: Probleme La Turbo Audi A4 131 Cp

Am un audi A4 din 2000 si mi s-a ars turbina in TUrcia (Bursa) si in 4-5 Km mi-a mancat tot uleiu si vreau sa zic ca scotea un Fum albicios si mirosea a artificii m-a costat 800 de E. Dai o fuga la audi vw eu stiu poate te lamuresc ei .... Sper sa o faci
Fer_pistol is offline   Reply With Quote
Old 12-05-07, 21:31   #6
Georgekey

Stage 3
 
Georgekey's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 95
Default Re: Probleme La Turbo Audi A4 131 Cp

olteneeee
Trebuie sa verifici cu VAG-com presiunea ta in turbo in casul care nu ai boost meter in cabina(vag comul este un cablu usb care i conectezi in masina si ti da iformati, FAULT CODS) in casul care presiunea nu creste si arde ulei este problema turbo,scoate un fum alb-bleu si miroase
-In casul care este fisura intra in safe mode si apare un bec galben
,
__________________
AudiTT TQ 300hp 42kg (BAM) stage II 1,6 bar overboost 1.4 fix
stage III is coming

Georgekey is offline   Reply With Quote
Old 02-12-07, 13:42   #7
gelutzu

Stage 2
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 28
Default Re: Probleme La Turbo Audi A4 131 Cp

Wait For Me! Am Si Eu Un A4 Pe Motorina Tot De 131 De Cai Si Nu Mai Trage Ca La Inceput.la 130-140 Se Plafoneaza Si Deabia Mai Urca In Ture.nu Scoate Fum Si Nici Zgomote Deosebite .daca Cineva Stie Sa Mi Spuna Si Mie Ca Au Ajuns Daciile Sa Ma Depaseasca!!!
gelutzu is offline   Reply With Quote
Old 02-12-07, 13:43   #8
gelutzu

Stage 2
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 28
Default Re: Probleme La Turbo Audi A4 131 Cp

Need Answers!!!
gelutzu is offline   Reply With Quote
Old 02-12-07, 19:00   #9
audi coupe

Stage 1
 
audi coupe's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 14
Default Re: Probleme La Turbo Audi A4 131 Cp

Quote:
Originally Posted by gelutzu View Post
Wait For Me! Am Si Eu Un A4 Pe Motorina Tot De 131 De Cai Si Nu Mai Trage Ca La Inceput.la 130-140 Se Plafoneaza Si Deabia Mai Urca In Ture.nu Scoate Fum Si Nici Zgomote Deosebite .daca Cineva Stie Sa Mi Spuna Si Mie Ca Au Ajuns Daciile Sa Ma Depaseasca!!!
sal schimba debitmetrul de aer si ai sa vezi ca se schimba datele problemei
audi coupe is offline   Reply With Quote
Old 08-01-08, 17:54   #10
gelutzu

Stage 2
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 28
Default Re: Probleme La Turbo Audi A4 131 Cp

Problema e ca am bagat masina pe vag-com si nu da eroare de nimic,dar nu se mai infige si se plafoneaza la 120 km/h.un prieten mecanic a zis ca e un senzor la aer,nu debitmetrul si ca ma rezolva.acum e foarte ocupat si sincer cu zapada de [pe drum nici n-o pot fugari.revin cu mai multe informatii dupa ce mi-o face
gelutzu is offline   Reply With Quote
Old 13-01-08, 23:12   #11
trasnea

Stage 2
 
trasnea's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 48
Member of:
[AUDI]
Default Re: Probleme La Turbo Audi A4 131 Cp

Quote:
Originally Posted by gelutzu View Post
Wait For Me! Am Si Eu Un A4 Pe Motorina Tot De 131 De Cai Si Nu Mai Trage Ca La Inceput.la 130-140 Se Plafoneaza Si Deabia Mai Urca In Ture.nu Scoate Fum Si Nici Zgomote Deosebite .daca Cineva Stie Sa Mi Spuna Si Mie Ca Au Ajuns Daciile Sa Ma Depaseasca!!!
debitmetru de aer ....saschimbi si filtru de aer mai des si o sa fie ok
trasnea is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 19:59   #12
sebilica455
Audi Driver

Stage 5
 
sebilica455's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 384
Member of:
[AUDI]
Default Re: Probleme La Turbo Audi A4 131 Cp

mai si eu am un audi si nu am nici o problema cu ea fratele meu are un ausi dinasta nou si a lui are probleme cu turbo masina este la pozele mele ai albastrea
sebilica455 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -