Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Zona tehnica Audi

Zona tehnica Audi Zona tehnica, secrete, tips&tricks Audi

Reply
 
Thread Tools
Old 28-01-07, 11:50   #1
Ady_R_001

Stage 3
 
Ady_R_001's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 112
Question Audi A3 1.6 benzina cu probleme la relanti.

Salut..vreau sa mi cumpar un Audi A3 1.6 benzina 101 cai...Spuneti mi va rog cam ce consum are. Masina are ceva probleme la relantii...adica nu are o turatie fixa ci fluctueaza...de la 750 la 850 ture. Niste sfaturi va rog. Multumesc
Ady_R_001 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-07, 15:28   #2
AdyA3

Stock
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1
Default Re: Audi A3 1.6 benzina cu probleme la relanti.

Mi-am luat si eu un A3 de vreo 2 luni...masina e impecabila (e din 2003 si are doar 50.000 km, care sunt reali)...problema cu fluctuatiile tine mai mult de benzina si mai putin de masina. Si la mine se mai intampla dar destul de rar si asta, din cate stiu e din cauza ca e benzina proasta (desi bag doar Top Premium 99+). Eu am avut un Peugeot 206 (cumparat nou din reprezentanta) inainte si aveam aceeasi problema cu fluctuatiile doar ca se intampla mult mai des pentru ca la aia bagam doar fara plumb de 95.

Cat despre consum, daca esti cumva obisnuit cu diesel atunci s-ar putea sa ai un soc . La drum lung scoti un consum rezonabil de vreo 7-8% daca esti genu care conduce mai agresiv (adica o duci in ture peste 3.500-4.000). Dar in oras, in functie de aglomeratie si de felul in care conduci poate consuma de la 12% pana la 16 poate chiar 17%. Oricum, mai putin de 12% nu cred ca poate consuma in oras...decat daca ies la o plimbare linistita la 3 noaptea cand nu e nici o masina pe drum si nu merg semafoarele . Al meu are in oras un consum mediu de vreo 13%, dar mi s-a intamplat si sa consume 11 litri de benzina in doar 60 km!!!
AdyA3 is offline   Reply With Quote
Old 25-06-07, 20:30   #3
Partizan

Stock
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2
Default Re: Audi A3 1.6 benzina cu probleme la relanti.

Salut,

Referitor
Partizan is offline   Reply With Quote
Old 25-06-07, 20:35   #4
Partizan

Stock
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2
Default Re: Audi A3 1.6 benzina cu probleme la relanti.

Salut,

Referitor la consumul in oras e corect ce s-a zis ca e in jur de 11-12 % cu climatronic prin oras.

La partea cu oscilatiile la relanti e mai dubioasa si sa iti zic si de ce..

Exista doua situatii:

1 cand il simti ca are un mers usor neregulat dar acul turmetrului nu se misca
2 acul turometrului oscileaza..

la mine e vorba de prima (am un a3 1.6 benzina 2005) si nici pana in ziua de azi nu am rezolvat dupa ce mi-am prins urechile pe la mecanici..am schimbat sonda labda am schimbat toate consumabilele si cam tot la fel face..
explicatia data de mecanic este ca oscilatia e normala posibil de la benzina si ca nu afecteaza performantele motorului...acu sa-i crezi sa nu...
Partizan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -