Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 23-03-04, 12:36   #1
steph

Stage 5
 
steph's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 510
Default solenza sigurantza 0

acum vreo juma de ora cand veneam spre casa ( pe jos pt. k peste vreo 3 luni o sa imi iau si io carnet) un cielo oprit la o trecere si un papagal cu o solenza s-a infipt sub ochi mei fix in fundu lui; ideea e k la o viteza de .... maxim 10 km pe ora... capota facuta acordeon faruri sparte faruri saprte spoiler si grila radiator adunate de pe jos.... ma intreb ce potzi sa patzesti intr-o ``masina`` ca asta dak te manank putzin pedala si dai cu ea in ceva?
steph is offline   Reply With Quote
Old 23-03-04, 14:53   #2
florin83
BMW Driver

Stage 5
 
florin83's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 959
Default

HeHe.. mi s-a intamplat si mie o faza asemanatoare... doar ca am avut norocul sa fiu eu cel cu cielo.
Am oprit la un stop si imi vine mie sa ma uit in oglinda retrovizoare si vad pe unu cu o supernova ca venea spre mine din spate fara nici o intentie de a opri. Am calcat frana, din instinct.. aud un scart mare si poc. A intrat ala ca animalu (avea mai mult de 10km/h)ca m-a impins cam 1m in fata cu frana apasata. Ma dau jos si ce vad.. ala era facut muci.. bara indoita, faruri sparte, buza capotei indoita...eu aveam decat urme de la vopseaua lui pe bara si toba indoita..
florin83 is offline   Reply With Quote
Old 23-03-04, 16:23   #3
steph

Stage 5
 
steph's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 510
Default

da ma exact asa se intampla ala cu cielo cred k s-a dus acasa si a inceput sa frece la vopseua aluia rosie sa o dea jos de pe spoleru spate k in rest nik.... asa k in aviz celor ce vor sa baga bani in tuning de solnitze..... >>> best tuning alta caroserie
steph is offline   Reply With Quote
Old 23-03-04, 17:12   #4
TYE

Stage 4
 
TYE's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 297
Default

aveti dreptate .. . dar ia incercati voi invers ... dati cu cielo intr-o solnita sa vedeti ce se intampla !

O sa se intample exact la fel. Adica spatele solnitei n-o sa aibe mai nimic ... .iar cielo dezastru ! Parerea mea !
__________________
I didn\'t fight my way to the top of the food chain to be a vegetarian.
------------
Dacia Solenza Scala
TYE is offline   Reply With Quote
Old 23-03-04, 18:12   #5
steph

Stage 5
 
steph's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 510
Default

TYE pai ... din cate shtiu spoilerele de cielo sunt totusi cofragate pe dinauntru pe cand ... solentza are vestitu spoler de dacie din ce *** de plastic o fi facut .... si nujtiu daka ai vazut cum arata pe dinauntru solnitza aka in portbagaj .... daca un cielo se face varza ... inseamna ca a franat pe undeva prin scaunele din fatza ale solnitzei Nu ridic acuma in slavi cielou da in fine ma refer la cei ce vor sa faca pacatu sa bage bani in tuning solenza .... mi se pare de o mie de ori mai cool sa te apuci sa bagi banii in dacia 1100 sau in fietzeluri dalea mici decat solnitze ( toata stima pt. cei care au inceput sa faca asa ceva)
steph is offline   Reply With Quote
Old 23-03-04, 21:16   #6
Stuey

Stage 5
 
Stuey's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 647
Default

Fratilor...eu stiu pe cineva care a intrat cu o supernova ,la vreo 100 km in alta masina shi sa facut supernova (fata) praf...shi motor si tot...dar soferul nu a avut nimik...nici traume ...trebuie specificat ca soferul NU a avut nici centura...
__________________
My Love!!! Skoda Octavia 1---1.6---102 cp

https://forum.4tuning.ro/229-masina-mea-skoda/58549-my-love-octavia-1-a.html (stare actuala : Stock)
Stuey is offline   Reply With Quote
Old 23-03-04, 22:41   #7
steph

Stage 5
 
steph's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 510
Default

pai sunt mai multe alternative... ori pushtiu ala avea brand tzapan si s-a tzinut bine de covrig.... sau a intrat cu 100 in vreun care merge in fatza lui ... cu 105 ) sau a intrat in vreun trabant dara sasiu ) oricum bafta lui cu o floare nu se face dacia mai siguura.
steph is offline   Reply With Quote
Old 24-03-04, 11:09   #8
mihutz_b

Stage 5
 
mihutz_b's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,283
Default

Frate, fara suparare, dar sa intri la 100 in ceva fara centura si sa nu zbori prin parbriz mi se pare aproape imposibil. Cat brand tre sa ai sa te poti tine? Cei care stiu fizica bine ar putea sa calculeze usor forta care actioneaza asupra soferului in mom. in care se loveste cu masina de ceva.
Din cate imi aduc aminte, vehicula pe undeva vorba undeva intre 40-60 (nu mai stiu exact) daca te lovesti de un stalp/zid suporti undeva in jur de 2 tone! Ceea ce e mult rau.
Si am si eu un prieten care, mergand in dreapta cuiva intr-o SuperNova cu 70-80 Km\\h,vazand ca soferul se indreapta spre fundul altei masini din fata (ce-i cam luase fata) fara sa franeze nici un pic A PUS AMBELE PICIOARE IN BORD SI S-A TINUT CAT A PUTUT DE MANERE SI DE CE O MAI FI APUCAT si tot a luat bordul in brate, un picior l-a pus in ghips. Iar omul face sala de 5-6 ani....

Parerea mea.
__________________
Poze facute cu tel. mobil: http://www.price.ro/forum/showthread.php?t=13063
mihutz_b is offline   Reply With Quote
Old 24-03-04, 12:41   #9
steph

Stage 5
 
steph's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 510
Default

lasa ma mihautz_b ca poate o fi vorba de supaer man in nova aia la suta )
steph is offline   Reply With Quote
Old 30-06-04, 22:38   #10
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Respekt pt dacie

Adevaru e ca Dacia are tabla cam moale, cati din voi v-ati asezat cu fundul pe capota masini voastre (nu dacie) si ati stat bine mersii iar pe dacie (mai ales astea noi, 1310 parca erau mai solide) se infuda tabla imediat, la solnitza farurile sunt prinse in 2 urechi de plastic care se rup la primul impact.
Spre rusinea mea am infundat de la cap la coada o dacie brek cu aripile de la VW, mie mi-a sarit pe 2 cmp vopseaua de pe laterala aripii din spate aia din fatza nu avea decat urme de vopsea de la cealalta masina , iar la saraca dacie i-a cazut si bara din fatza (am agatat-o usor cu aripa la final), concluzia mea a fost mereu ca dacia este o masina nesigura,
sa vedem ce o fi si cu \"Lunganul\" asta pe care il lauda toata lumea
200SX is offline   Reply With Quote
Old 30-06-04, 23:45   #11
disco3

Stage 5
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 347
Default

bai baieti nu mai bagati frica in oameni ca eu chiar vroiam sa imi iau o solentza. Ideea este ca intotdeauna cind se lovesc doua masini bot in cur, cea care a intrat in curul celei dea doua este mai grav avariata, este clar si de ce banuiesc ca toata lumea sti e nu?
__________________
DON`T DRIVE FASTER, THAN YOUR GUARDIAN ANGEL CAN FLY...
E 30....
W 210...
Honda NX 650..
disco3 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-04, 23:56   #12
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default

I-a bagatzi 2 shine de tren din fata si pana in spate , indoite la 90 grade in sus pana la capota si la fel la portbagaj , sudate de podeaua masinii si duse pe langa lonjeroane sa vedeti atunci daca se mai indoaie dacia ...
Cel mult o sa ii zboare parbrizul , soferul prin geam , bancheta o sa ajunga in fata la un impact frontal .. dar caroseria nu pateste nimik
Asta e parerea mea ...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	project.jpg
Views:	525
Size:	19.6 KB
ID:	7089  
__________________
2.0 @ Opel Astra F
3.0 @@ BMW E92 335i
https://www.youtube.com/user/Andrei77WRC
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 01-07-04, 08:02   #13
mara

Stage 4
 
mara's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 214
Default

mms. Cu Solnita a intrat cu botul in lateral la o dacie berlina cam 50Km/h avea ,nu sa spart nici macar un far ,bara putin crapata ala avea praf usi,prag, stilp.Intradevar sau rupt suporti la ambele faruri deci tot au trebuit schimbate.
mara is offline   Reply With Quote
Old 01-07-04, 09:21   #14
mihutz_b

Stage 5
 
mihutz_b's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,283
Default

N-a vazut nimeni Solenza de la SIAB, aia decupata? Or face si barile alea ceva treaba, nu?
Si cum zicea cineva mai devreme, au fost f. multe cazuri cand masini belea au intrat in fundul altei masini si existau diferente majore de avarii...
Probabil cel din spate, intrand in coliziune cu piciorul pe frana, are botul masinii f. aplecat si loveste cu partea superioara a barii din fata, unde probabil rezistenta la soc e scazuta....

Parerea mea...
mihutz_b is offline   Reply With Quote
Old 01-07-04, 13:38   #15
COObra

Stage 5
 
COObra's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,460
Default

e interesanta chestia cu sinele de tren dar 2 probleme
1 de unde iei sine de tren
2 triplezi greutatea daciei si atunci mai bine mergi cu roaba
COObra is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -