Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 02-10-07, 23:56   #1
alexescu

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1
Default Incident la un viraj

Hello!

Am avut si eu parte de un incident in seara asta si as dori sa va cer sfatul.

Am luat un viraj mai strans si am atins un papuc parcat f. aproape de coltul strazii. Mi-am indoit un pic portiera dreapta, se vede clar ca am atins ceva, dar vopseaua nu e luata. Papucul n-a patit nimic, in afara ca s-a crapat un pic stopul, dar nu atat incat sa se sparga, sa pice si sa se vada becul. Pur si simplu doar am atins-o, nu are nimic strambat, rupt, picat etc.

Faza ciudata este ca imediat s-a bagat in seama un tip care a zis initial ca-i proprietarul masinii. "Vrei sa mergem la politie?" Eu i-am zis ca nu, e vina mea, m-am uitat la stop... m-am gandit ca-i dau maxim 2-300.000 lei (vechi si scap de gura lui. Insa nu aveam decat 1 milion si am mers sa schimbam. Tipul insa mi-a cerut 500.000 (!!!); pe drum spre un magazin am inceput sa am tot mai multe indicii ca tipul e de fapt un semi-vagabond, ca masina nu e a lui si ca ma trage pe sfoara. (MULTE INDICII in genul asta, n-are rost sa insir.) Asa ca am schimbat banii si in ciuda protestelor lui l-am adus din nou langa masini si l-am rugat ca inainte sa-i dau banii (intre timp dorea numai 200.000 de lei) sa intre in masina, sa-mi arate ca e a lui. N-a mai avut incotro si m-a luat acum ca e masina sefului, care acum e sus cu "femeia lui" etc...

Ce am facut in acest context mai mult decat imbecil? Am intors si am plecat.

E posibil sa mi se intample ceva? Tipul ala parea si semi-ametit de bautura, dar chiar daca mi-ar fi retinut numarul masinii... s-ar putea intampla ceva? Papucul nici nu se vede ca ar fi fost "pupat"; era si un harb destul de vechi. Mai mult la a mea se vede zgarietura... pe tija aia de plastic a portierei, care e si indoita un pic inaintru.

In legislatie scrie ca in 48 de ora tb. sa raportezi, ca e motiv de retinut carnet. Stiu ca poate e copilareasca problema mea, dar am masina doar de cateva zile si nu stiu cum e cel mai bine sa procedez. Personal am vazut cu ochii mei oameni busind bine alte masini in parcari si plecand fluierand... dar e faza cu tipul ala care a facut atat tevatura. Initial l-am crezut, dar apoi mi-am dat seama ca nici macar nu e proprietarul masinii... Ma gandesc sa nu sparga el masina aluia si apoi sa ii dea numarul masinii mele zicand ca a fost martor... doar de oftica.

...

Multumesc. Sunt un pic speriat.
alexescu is offline   Reply With Quote
Old 03-10-07, 00:00   #2
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Incident la un viraj

eu zic sa stai linistit..
topser is offline   Reply With Quote
Old 03-11-07, 16:05   #3
Speed Fly

Stage 3
 
Speed Fly's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 168
Default Re: Incident la un viraj

normal si legal e sa te prezinzti la polizte sa declari incidentu .. si fi primit o amenda de 160 RON ( 80 RON in 24 h ) si 3 puncte penalizare.. dar dk zici k nu era nimeni pe acolo decat individul ala .. ce sa zik, stai acasa si vezi cum faci sa`tzi repari masina. dar s`ar putea sa ai o prob k dk e grav avariata a ta.. mai greu pe la service`uri fara dovada de la politzie ..
Speed Fly is offline   Reply With Quote
Old 08-11-07, 15:42   #4
adisoruc
Seat Driver

Stage 5
 
adisoruc's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,883
Member of:
[SEAT]
Default Re: Incident la un viraj

sunt destule service-uri care repara si fara dovada!!!
adisoruc is offline   Reply With Quote
Old 08-11-07, 16:31   #5
Speed Fly

Stage 3
 
Speed Fly's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 168
Default Re: Incident la un viraj

sunt .. dar dk e rau nu se baga .. dk e usor sau ceva mai simplutz care nu ar bate prea mult la ochi atunci se face si fara !
Speed Fly is offline   Reply With Quote
Old 09-11-07, 12:09   #6
NT33EXE

Stage 5
 
NT33EXE's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 960
Default Re: Incident la un viraj

eu zic sa nu te agiti.
daca nu gasesti un service sa iti faca reparatia du-te la politie si spui ca ai gasit-o in parcare avariata si gata. iti da autorizatie si rezolvi problema cat de cat legal.
faza cu aurolacu' ala da se dadea proprietar ti-ai cam luat-o...bine ca nu ai pus botu' la final!
pentru chestii din astea minore, chiar sa fi fost posesorul masinii acolo nu avea ce sa faca...RCA nu despagubeste decat de la o anumita suma in sus (parca era 100 ron? nu mai stiu). asa ca ramane ala cu buza umflata. iar treaba cu mersul la politie...ai doar de pierdut daca spui ce s-a intamplat.
deci...
NT33EXE is offline   Reply With Quote
Old 09-11-07, 19:21   #7
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Incident la un viraj

mai nasol despre amshina ta ... dar eu zic k nu-i bai ... dar faza cu bagabondu e tare .. eu ii dadeam una dupa ceafa ptr banii aia
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 09-11-07, 20:38   #8
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: Incident la un viraj

Si mie mi s-a intamplat mai rau dar asemanator..! eram pe o strada foarte strimta, masini parcate pe dreapta, 2 in spatele meu si vreo 3 care veneau din sens opus. Circulam foarte usor deoarece cum am spus mai sus era foarte strimt (spatiu mai strimt decat o banda normala)..la un moment dat nu mai puteam sa dau in spate pentru ca erau aia...sa dau inainte mai pe stanga erau aia care veneau...in dreapta mea era o amarata de dacie de cine stie cand era acolo (rosie), si dupa ea era un pic de spatiu liber...a trebuit sa intru cu botu in spatiul ala ca sa treaca cei care veneau din fata dar usa spate din dreapta am infundat-o in bara la dacia aia..dacia nu a avut NIMIC...in rest usa mea e infundata ... nu m-am prezentat la politie direct..dar am facut cu un prieten politist dovada si am iesit din tara fara probleme
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 23-11-07, 02:11   #9
marius470

Stage 2
 
marius470's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 56
Default Re: Incident la un viraj

dak te duceai la politie sa declari adevarul posibil sa te alse fara permis...sa spuna k nu teai asigurat in executarea virajului.si mie mi sa intamplat cva asemanatorla un coltz de strada lam atins pe tipul care era parkat p coltz si i sa spart stopul.omul era la mashina....i-am platit stopul...si apoi am vrut sa merg la politie sa imi iau autorizatie d reparatie.si politistul d akolo mia spus clar k dak declar adevarul raman fara permis...si mai bine zic k am gasito in parcare(tipul pe care il lovisem nu avea nici o pretentie)...mare grija ce declarati p la politie
marius470 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -