Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 11-07-07, 11:24   #1
rugina

Stage 4
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 282
Member of:
[VW]
Default Masina cu numere straine

Am nevoie de ajutor.Doresc sa cumpar o masina cu nr straine si sa o inmatriculez mai tarziu..am gasit anunturi cu masini care zic ca au acte valabile pana in 2009..daca a mai achizitionat cineva in acest mod ori stie despre ce e vb,il rog sa ma ajute ca ii raman recunoscator
rugina is offline   Reply With Quote
Old 11-07-07, 14:16   #2
rugina

Stage 4
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 282
Member of:
[VW]
Default Re: Masina cu numere straine

masina e din anul 92-93..chiar nimeni nu poate sa imi zica ceva concret cum sta treaba?
rugina is offline   Reply With Quote
Old 11-07-07, 21:56   #3
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Masina cu numere straine

Quote:
Originally Posted by rugina View Post
masina e din anul 92-93..
Masinile din acei ani sint fara valoare ,asta in cazul in care modelul nu este valoros in sine.
Nu stiu cine pastreaza numerele pe el,daca nu este neam cu tine.Daca masina este valoroasa una din practicile uzuale este sa se vinda masina in sistemul in care ai zis mai sus ,dupa care se declara furata.Ce se intimpla cu masina si cel ce o conduce cind este gasita?
Concluziile le tragi singur.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 15-07-07, 16:46   #4
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina cu numere straine

Ca,m Asa Se Intimpla D E Fiecare Data Cu Masinile Cu Nr Straine
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 20-07-07, 09:01   #5
skat

Stage 2
 
skat's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 44
Default Re: Masina cu numere straine

mai bine te interesezi cum sa o inmatriculezi in bulgaria. eu am un prieten care si`a inmatriculat acolo. l`a costat 300 de euro cu toate actele la zi + 38 de euro odata pe an asigurarea si impozitu e super simplu, eu zic ca se merita
skat is offline   Reply With Quote
Old 25-08-07, 10:56   #6
Undying_Renault
Renault Driver

Stage 4
 
Undying_Renault's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 202
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Masina cu numere straine

frate... poti afla mai multe despre faza asta?
Undying_Renault is offline   Reply With Quote
Old 27-08-07, 02:43   #7
Magos

Stage 5
 
Magos's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,155
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[VW]
[Honda]
Default Re: Masina cu numere straine

Si nu cumva trebuie sa fii cetatean/rezident...?? Asa simplu...???
Magos is offline   Reply With Quote
Old 01-09-07, 03:42   #8
skat

Stage 2
 
skat's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 44
Default Re: Masina cu numere straine

nu tre` sa fii cetatean rezident. in Constanta deja am vazut au inceput sa se inmulteasca masinile inmatriculate in Bulgaria.

1. daca vrei sa o faci pa basu tau: te duci si iti iei ceva in chirie acolo cu acte si faci actele la masina pe spatiu ala sau ceva de genu, stiu pe cineva care are o firma de webdesign inregistrata acolo si asa si`a facut actele.

2. te duci acolo si sunt o gramada care pt 200 de euro iti inmatriculeaza masina. 200 + 100 actele cu tot cu asigurare = 300 de euro + 1 data pe an cam 38 de euro tre` sa achiti impozitu. super simplu si convenabil, prietenul meu care v`am spus mai sus mi`a zis ca nici daca se scoate taxa la noi nu o mai inmatriculeaza in romania pt ca acolo e mult mai iefina si asigurarea si impozitu si tot indiferent de capacitatea motorului. are motor de 2200 de cmc si masina din 2002 i`a pus`o la rar la noi ca e euro 2 si trebuia vreo 5200 de euro sa plateasca asa ca cu 300 de euro e parfum la castraveti . apropo el si`a inmatriculat`o la un preot care mai facuse la 20 de insi inainte

Last edited by skat; 01-09-07 at 03:44.
skat is offline   Reply With Quote
Old 30-11-07, 10:08   #9
boggy_fox

Stage 4
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 289
Default Re: Masina cu numere straine

Quote:
Originally Posted by skat View Post
nu tre` sa fii cetatean rezident. in Constanta deja am vazut au inceput sa se inmulteasca masinile inmatriculate in Bulgaria.

1. daca vrei sa o faci pa basu tau: te duci si iti iei ceva in chirie acolo cu acte si faci actele la masina pe spatiu ala sau ceva de genu, stiu pe cineva care are o firma de webdesign inregistrata acolo si asa si`a facut actele.

2. te duci acolo si sunt o gramada care pt 200 de euro iti inmatriculeaza masina. 200 + 100 actele cu tot cu asigurare = 300 de euro + 1 data pe an cam 38 de euro tre` sa achiti impozitu. super simplu si convenabil, prietenul meu care v`am spus mai sus mi`a zis ca nici daca se scoate taxa la noi nu o mai inmatriculeaza in romania pt ca acolo e mult mai iefina si asigurarea si impozitu si tot indiferent de capacitatea motorului. are motor de 2200 de cmc si masina din 2002 i`a pus`o la rar la noi ca e euro 2 si trebuia vreo 5200 de euro sa plateasca asa ca cu 300 de euro e parfum la castraveti . apropo el si`a inmatriculat`o la un preot care mai facuse la 20 de insi inainte
Problema e ca daca preotul sau cine o accepta pe numele lui se gandeste sa faca niste credite cu masinile gaj...sau doar asa se razgandeste si le da furate? Am auzit de chestii din astea...Trebuie probabil facut un contract notarial in spate, dar se poate face? Stiu ca notarii cam fug de astea
boggy_fox is offline   Reply With Quote
Old 30-11-07, 15:03   #10
zenmorph

Stage 3
 
zenmorph's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 144
Default Re: Masina cu numere straine

daca masina are mai mult de 120 kw se plateste si la bulgari o taxa de 2000 de euro
zenmorph is offline   Reply With Quote
Old 02-12-07, 09:45   #11
mesarici

Stage 3
 
mesarici's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 136
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Masina cu numere straine

aa...poi eu am dat 500 euro sa mi-o inmatriculeze in bulgaria,iar ptr.zenmorpf..golfu meu are peste 120 kw te asigur iar taxa e aceiasi! ..am luat acum un golf vr 6 din germania..complicat rau..dar nus multumit mere rau de tot..si am inmatriculato in bulgaria!
mesarici is offline   Reply With Quote
Old 02-12-07, 19:45   #12
zenmorph

Stage 3
 
zenmorph's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 144
Default Re: Masina cu numere straine

adica daca are peste 125 kw e aceeasi taxa? ai inmatriculat?
zenmorph is offline   Reply With Quote
Old 03-12-07, 09:48   #13
mesarici

Stage 3
 
mesarici's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 136
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Masina cu numere straine

da e aceiasi taxa nu cont capacitatea,acum..!..oricati kw are taxa e tot aceiasi 60 euro pe an....cel putin atat dau eu!
mesarici is offline   Reply With Quote
Old 11-12-07, 23:33   #14
Mark_Ro

Stage 1
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 19
Default Re: Masina cu numere straine

Quote:
Originally Posted by skat View Post
2. te duci acolo si sunt o gramada care pt 200 de euro iti inmatriculeaza masina. 200 + 100 actele cu tot cu asigurare = 300 de euro + 1 data pe an cam 38 de euro tre` sa achiti impozitu. super simplu si convenabil,
taxa inmatriculare, ITP, asigurare obligatorie (in fctie de capacitate), impozit, traducere acte, notariat+translator, 2 zile pierdute, stat la cozi...
mai, mai, adica bulgarului ce-i mai ramane???
Si daca bulgarul emigreaza, eventual pe lumea cealalta?

Varianta inscrierii pe firma romano-bulgara e cea mai sigura.
Baiatul meu si-a inscris cu 650 eu (incluse toate cheluielile pe un an) un opel vectra adus din D, la care taxa era de 3100 eu. ITP-ul fara probleme. Pentru 50 de euro si masina la schimb pana ies actele (2-3 zile).
E putin mai scump decat la dealerii bulgari, dar e mai sigur.
Am fost cu actele (doar in romaneste) la un avocat inainte de a face deal-ul si a zis ca e beton.
Plus de asta a primit si factura, cu clauza de returnare a banilor (dublu) in caz de...
Singura nemultumire: contract limitat la 5 ani.
Pana atunci poate or modifica astia taxa.
Mark_Ro is offline   Reply With Quote
Old 20-12-07, 23:13   #15
shaid-kid

Stage 5
 
shaid-kid's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 882
Default Re: Masina cu numere straine

Salut am si eu un tovaras care si-a luat o pisica cu numere de germania valabile pana in 2009 de la un roman care a adus-o in romania.Dar scrie ultimul proprietar austriacul de la care a fost cumparata masina. Acum daca el vrea sa o inmatriculeze poate sa aibe probleme?
shaid-kid is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -