Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 06-07-07, 16:36   #1
silviu_fxx

Stage 5
 
silviu_fxx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 532
Member of:
[FORD]
Default [Accidente]Accident in lant pe A2

Stire de ultima ora:
Quote:
Un mort şi şapte răniţi grav pe autostrada Soarelui
Vineri 06 iulie 2007, 16:24

Īn accidentul īn lanţ produs astăzi pe autostrada Soarelui o persoană şi-a pierdut viaţa, şapte persoane sunt rănite grav şi cel puţin 12 maşini s-au ciocnit. Potrivit unui comunicat al Ministerului Sănătăţii, numărul persoanelor rănite este de 13.

Un reprezentant al Poliţiei Rutiere, prezent la faţa locului, a declarat că circulaţia a fost oprită imediat după primul incident şi că măsura de īnchidere a circulaţiei nu a fost luată īnainte īntrucāt nu s-a considerat că se impune această măsură.

Acelaşi reprezentant al Poliţiei a estimat că circulaţia va fi redeschisă īn două ore.

Accidentul īn lanţ s-a produs īntre kilometrii 92 şi 97, pe sensul de venire īn Bucureşti, din cauza unei perdele de fum ce provine de la incendierea unei păşuni din apropiere.

Perdeaua de fum putea fi văzută de la aproximativ 20 de kilometri depărtare, iar la faţa locului patru echipaje de pompieri īncearcă să localizeze incendiul.

Poliţia Rutieră a hotărāt, 30 de minute mai tārziu, ca traficul să fie deviat de pe Autostrada Soarelui pe drumul vechi care duce spre Capitală.

Un echipaj SMURD, o salvare, mai multe echipaje ale poliţiei şi reprezentanţi ai ISU au ajuns la faţa locului. Aceştia au confirmat că accidentele s-au produs din cauza fumului degajat de miriştea care ardea īn zonă şi care a redus vizibilitatea pe autostradă.
Sursa: Realitatea TV

Videoclip:
http://www.realitatea.net/73981_ULTI...Soarelui-.html
silviu_fxx is offline   Reply With Quote
Old 07-07-07, 13:20   #2
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: [Accidente]Accident in lant pe A2

Taranii aia prosti de acolo au dat foc la miriste. Sa vada politia ale cui sunt parcelele de pamant si sa ii bage la puscarie pe nemernici!!!
ameer is offline   Reply With Quote
Old 07-07-07, 14:22   #3
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: [Accidente]Accident in lant pe A2

u cand vezi o patura de fum nu reduci viteza pana la evitarea oricarui pericol ?
romanii cu spiritul de turma si-au facut-o cu mana lor ,au dat jar si cand au realizat ca nu se mai vede nimic au redus viteza si au oprit chiar pe banda de circulatie.vina este 50% a soferilor ptr ca habar nu au de regulile scrise si nescrise ale circulatiei
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 07-07-07, 14:57   #4
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: [Accidente]Accident in lant pe A2

nu e vorba neaparat de necunoasterea legislatiei in vigoare sau a "legilor nescrise".... e vorba de inconstienta si prostia unora... cum sa intri cu peste 120km/h in fum?!??? eu ma intreb in continuu de ieri chestia asta... trecand doar pentru moment peste celelalte semne de intrebare, va intreb si pe voi: daca vedeti fum gros in fata, voi continuati sa circulati cu 120km/h poate chiar si mai mult?!???
__________________
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 07-07-07, 23:14   #5
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: [Accidente]Accident in lant pe A2

naspa sa auzi as a stiri este dureros ce sa zic pacat de cel ce a murit aici se vede ca in romania mai este de lucru la foarte multe probleme
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 07-07-07, 23:19   #6
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: [Accidente]Accident in lant pe A2

Quote:
Originally Posted by fuzzy View Post
nu e vorba neaparat de necunoasterea legislatiei in vigoare sau a "legilor nescrise".... e vorba de inconstienta si prostia unora... cum sa intri cu peste 120km/h in fum?!??? eu ma intreb in continuu de ieri chestia asta... trecand doar pentru moment peste celelalte semne de intrebare, va intreb si pe voi: daca vedeti fum gros in fata, voi continuati sa circulati cu 120km/h poate chiar si mai mult?!???
Asta nu o stiam ? A intrat cineva cu 120 in fum ? Teoria asta a evolutiei...
Oricum s-a procedat foarte bine ca l-au demis pe militianul sef responsabil cu autostrada. Si am mai vazut pe la tv niste oameni care ziceau ca politia a trecut pe acolo si nimic... se uitau si ei ca toti ceilalti, telefoanele de pe marginea autostrazii nu mergeau si cand au sunat la 112 nu le-a raspuns nimeni pret de 10 minute... Asta e tara in care traim cu totii din pacate.
Lipsa de responsabilitate a militienilor se vede, la panda cu radarul stau dar cand e vorba de o chestie serioasa o freaca la cel mai nesimtit mod posibil.

Condoleante familiei celui care si-a pierdut viata.
ameer is offline   Reply With Quote
Old 08-07-07, 00:48   #7
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: [Accidente]Accident in lant pe A2

Quote:
Originally Posted by ameer View Post
Asta nu o stiam ? A intrat cineva cu 120 in fum ? Teoria asta a evolutiei...
Oricum s-a procedat foarte bine ca l-au demis pe militianul sef responsabil cu autostrada. ....

Nu politia este de vina ,ci cei ce au dat in functiune autostrada nesemnalizata.
Orice autostrada europeana trebuie sa aiba tabele electronice de avertizare la fiecare citiva km,pe care ar fi putut fi avertizati soferii din timp.
La pretul cu care au contractat fiecare km de autostrada ,o asemenea tabela era "maruntis". si ERA OBLIGATORIE.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 08-07-07, 23:38   #8
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: [Accidente]Accident in lant pe A2

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
Nu politia este de vina ,ci cei ce au dat in functiune autostrada nesemnalizata.
Orice autostrada europeana trebuie sa aiba tabele electronice de avertizare la fiecare citiva km,pe care ar fi putut fi avertizati soferii din timp.
La pretul cu care au contractat fiecare km de autostrada ,o asemenea tabela era "maruntis". si ERA OBLIGATORIE.


Sunt tabele electronice pe toata autostrada! Dar ghici ce? NU merg sau nu stiu militienii sa le foloseasca... Trist...
ameer is offline   Reply With Quote
Old 11-07-07, 23:03   #9
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: [Accidente]Accident in lant pe A2

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
Nu politia este de vina ,ci cei ce au dat in functiune autostrada nesemnalizata.
.

Retrag ceea ce am zis mai sus.La stiri spuneau ca au fost telefoane la 112 cu citeva ore inainte de incident,deci politia are cea mai mare culpa ca nu a intervenit.
Acum stiu sa fie cita frunza si iarba, plus elicoptere.....
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 11-07-07, 23:20   #10
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: [Accidente]Accident in lant pe A2

pai militieni sunt ocupati cu radaru.....si io nu cred ca aia n-au incetinit cand era fum....totusi....io stiu din bucuresti...ca se merge cu 20 la ora pe drum liber la primii stropi
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 13-07-07, 00:29   #11
Khalis
Competitor CNCA

Stage 5
 
Khalis's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 933
Member of:
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Default Re: [Accidente]Accident in lant pe A2

ca nu-i tabela... ca politzia nu-shi face treaba nici 10%..... e Romania.... what do you expect... dar... vina cea mai mare apartzine celor care au dat foc la campul ala (sau ce naiba era).... pentru ca in primul rand nu ai voie sa incendiezi pashuni.... deci vina e a lor.... shi trebuie trashi la raspundere....
shi... da... pe A2 se circula ca in codru.... shi nimanui nu-i pasa de ala de langa el.... schimbari brushte de banda fara semnalizare, mashini carora nu li se aprind stopurile pe frana... shi destui idiotzi care se cred la raliu la ore de varf....
concluzie.... atentzie mare.....
__________________
Renault Megane 1.6 16v 107cp - one life one love
BMW 525i E34 200cp - голубое бумер
Ford Mondeo MK III - 2.5 V6
powered by Alpine, Infinity and Kicker
LIVING LOUD....VERY LOUD
Khalis is offline   Reply With Quote
Old 13-07-07, 13:49   #12
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: [Accidente]Accident in lant pe A2

Quote:
Originally Posted by Khalis View Post
ca nu-i tabela... ca politzia nu-shi face treaba nici 10%..... e Romania.... what do you expect... dar... vina cea mai mare apartzine celor care au dat foc la campul ala (sau ce naiba era).... pentru ca in primul rand nu ai voie sa incendiezi pashuni.... deci vina e a lor.... shi trebuie trashi la raspundere....
shi... da... pe A2 se circula ca in codru.... shi nimanui nu-i pasa de ala de langa el.... schimbari brushte de banda fara semnalizare, mashini carora nu li se aprind stopurile pe frana... shi destui idiotzi care se cred la raliu la ore de varf....
concluzie.... atentzie mare.....
Ai 100% dreptate!

Iar idiotii care se cred la raliu pe aglomeratie, va doresc sa va intalniti cu mine prin trafic ca nu va sufar!
ameer is offline   Reply With Quote
Old 13-07-07, 21:48   #13
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: [Accidente]Accident in lant pe A2

@ameer: "Sunt tabele electronice pe toata autostrada! Dar ghici ce? NU merg sau nu stiu militienii sa le foloseasca... Trist..." - cauza pt care nu sunt folosite este ca au fost furate cablurile de comunicatie
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 13-07-07, 23:31   #14
Khalis
Competitor CNCA

Stage 5
 
Khalis's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 933
Member of:
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Default Re: [Accidente]Accident in lant pe A2

so.... cum am zis.... traim in Romania.... .... oricum.... shi aia trebuiau sa se asigure inainte sa se duca head-first in perdeaua de fum.....
Khalis is offline   Reply With Quote
Old 19-07-07, 05:42   #15
skat

Stage 2
 
skat's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 44
Default Re: [Accidente]Accident in lant pe A2

am trecut si eu pe autostrada in ziua respectiva cu 1 ora inainte de incident. sa stiti ca fumul nu a aparut instant pe sosea ci treptat si era pe o raza lunga. cei care au facut accident cred ca deja erau intrati nu cred ca a intrat vreunu in fum dupa ce a vazut ca nu se vede nimik
skat is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -