Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 04-02-13, 00:09   #1
Stama

Stage 1
 
Stama's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 22
Default jante - consum

Sunt posesorul unui e39 525d, si as vrea sa ii cumpar jantele de M5(e60) pe 19, acum avand un consum de 8% cu cele de iarna(15"), care ar fi cresterea de consum pe noile "incaltari" ?
Stama is offline   Reply With Quote
Old 26-03-13, 20:26   #2
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: jante - consum

Quote:
Originally Posted by Stama View Post
Sunt posesorul unui e39 525d, si as vrea sa ii cumpar jantele de M5(e60) pe 19, acum avand un consum de 8% cu cele de iarna(15"), care ar fi cresterea de consum pe noile "incaltari" ?
+1L. maxim 1jum. Nu creste mult.
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 26-03-13, 21:39   #3
SynTheLaZ
VW Driver

Stage 5
 
SynTheLaZ's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,038
Member of:
[VW]
Default Re: jante - consum

Budy_ din filme vorbesti ?

Intreaba omul ce greutate au jantele iarna+anvelope si jantele vara+anvelope si tine cont ca iarna consumul creste fata de vara.

Conteaza foarte multe aspecte, daca stii detaliile nu ar fi rau sa le impartasesti sa ne putem face o parere dupa care sa incercam sa presupunem cat mai realist.
__________________



Pe Umm Design gasiti template-uri pentru WordPress gratuite, tutoriale Photoshop si multe altele ....
SynTheLaZ is offline   Reply With Quote
Old 27-03-13, 20:35   #4
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: jante - consum

Quote:
Originally Posted by SynTheLaZ View Post
Budy_ din filme vorbesti ?

Intreaba omul ce greutate au jantele iarna+anvelope si jantele vara+anvelope si tine cont ca iarna consumul creste fata de vara.

Conteaza foarte multe aspecte, daca stii detaliile nu ar fi rau sa le impartasesti sa ne putem face o parere dupa care sa incercam sa presupunem cat mai realist.
Nu esti tu un pic cam pr0st? Ori nu stie el sa exprime..ori tu nu stii sa citesti. A intrebare cu CAT CRESTE CONSUMUL DACA ISI PUNE JANTELE PE 19.

Quote:
care ar fi cresterea de consum pe noile "incaltari" ?
ADICA CU CAT.Nu cred ca a pus o intrebare prosteasca..sa intrebe de ce consuma mai mult.
__________________


~ Haters make me Famous ~
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 27-03-13, 20:40   #5
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: jante - consum

Quote:
Originally Posted by Budy_ View Post
Nu esti tu un pic cam pr0st? Ori nu stie el sa exprime..ori tu nu stii sa citesti. A intrebare cu CAT CRESTE CONSUMUL DACA ISI PUNE JANTELE PE 19.



ADICA CU CAT.Nu cred ca a pus o intrebare prosteasca..sa intrebe de ce consuma mai mult.

Omule, nu te ma aprinde asa ca el te-a intrebat frumos. Corect, a intrebat cu CAT ii creste dar tu de unde ai stiut sa ii spui ca va creste cu 1l-1,5l ? Poate jantele pe 19'' sunt mai usoare ca alea pe 15'' (nu prea vad cum dar ti-am dat exemplu) asa ca de unde ai scos tu consumul ala cu 1/1,5l mai mult ? Din cartile de povesti ale copilariei ?
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 27-03-13, 21:11   #6
SynTheLaZ
VW Driver

Stage 5
 
SynTheLaZ's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,038
Member of:
[VW]
Default Re: jante - consum

Jantele de vara pe 17 cu anvelope in cazul meu sunt mult mai usoare decat jantele pe 15 de iarna cu anvelope.

La mine creste consumul vara sau .... ?

Imi permit sa spun ca esti prost si te mai dai si rotund Budy_.
SynTheLaZ is offline   Reply With Quote
Old 28-03-13, 08:20   #7
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: jante - consum

Quote:
Originally Posted by SynTheLaZ View Post
Jantele de vara pe 17 cu anvelope in cazul meu sunt mult mai usoare decat jantele pe 15 de iarna cu anvelope.

La mine creste consumul vara sau .... ?

Imi permit sa spun ca esti prost si te mai dai si rotund Budy_.

Eu n-am vrut sa-l jignesc dar....+1
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 28-03-13, 15:38   #8
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: jante - consum

Quote:
Originally Posted by Alex30 View Post
Eu n-am vrut sa-l jignesc dar....+1
Nu,tu ai vrut sa pari interesant..dar ti-ai dat singur cu piatra in cap .
Din moment ce are jante pe 15...si vrea sa puna pe 19..E CLAR..ca o sa creasca consumul SOFERILOR...roata e mai MARE..ARE MAI MARE ADERENTA..SE INVARTE MAI GREU. UNDE E LOGICA? Vai de permisul vostru. hai nu imi mai dati reply ca sunteti prea ingineri.
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 28-03-13, 20:14   #9
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: jante - consum

Tu ai vrut sa pari interesant, desteptule ca tu ai sarit primul de c*r in sus.

@Stama: Pune-ti jante de 19'' si sa faci poza cu consumul sa vedem si noi unde zice desteptu de mai sus ca o sa creasca cu 1l jumate. Dupa logica lui inseamna ca daca ai portbagajul plin,e aderenta mai mare e logic dar consumu o sa creasca cu 5l deci aveti grija ce carati
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 28-03-13, 23:24   #10
cielo_LYY

Stage 5
 
cielo_LYY's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 519
Default Re: jante - consum

diferenta de consum o face greutatea jantei impreuna cu anvelopa + latimea anvelopei....daca el avea pe cele pe 15 cu aprox aceeasi greutatea totala(janta+anvelopa) cu cele pe 19 o sa fie insesizabila diferenta de consum.....aici vorbesc strict de consum pe acelasi sezon, acelasi stil de condus, intr-un cuvant aceleasi imprejurari
cielo_LYY is offline   Reply With Quote
Old 29-03-13, 07:28   #11
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: jante - consum

Quote:
Originally Posted by Stama View Post
Sunt posesorul unui e39 525d, si as vrea sa ii cumpar jantele de M5(e60) pe 19, acum avand un consum de 8% cu cele de iarna(15"), care ar fi cresterea de consum pe noile "incaltari" ?
In general daca ansamblu janta + anvelopa are acelasi diametru, adica daca sunt compatibile atunci diferenta de consum va fi neglijabila. Probleme pot sa apara daca se folosesc roti mult mai late decat cele normale deoarece greutatea rotilor va fi mai mare (ex:cauciucurile de 235 sunt mai grele decat cele de 195) si asta poate duce la un consum ceva mai ridicat.

Eu am avut la Capri roti pe 13, dar le-am schimbat cu altele pe 15 si n-am sesizat practic diferenta la consum. Am si jante pe 17 cu cauciucuri mai late si desi sunt mai grele cu aprox 5kg, nici in cazul lor n-am constatat diferenta la consumul de benzina. Cauciucurile si jantele folosite de mine au aproximativ acelasi diametru exterior, indiferent ca sunt pe 13-15-17 (185/70/13= 195/55/15= 215/40/17).

Pe net gasesti calculatoare pt jante si anvelope si acolo poti afla ce dimensiuni sunt compatibile, indiferent de dimensiunea jantelor. Acolo se mentioneaza ca rotile se considera compatibile daca daca diferenta de diametru/circumferinta este mai mic de 2,5%.

In tabelul atasat se poate vedea cat este diferenta de consum in functie de jantele folosite. Se poate vedea ca diferenta la consum este mai mica de 0,2 l/100km in cazul rotilor de 14 si 17. Tabelul este din brosura Ford Focus editie 2002.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	consum vs cauciucuri.jpg
Views:	251
Size:	168.8 KB
ID:	2733427  
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 29-03-13, 08:40   #12
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: jante - consum

Acum cred ca s-au clarificat lucrurile cu tabelul asta. Sa-l vedem pe desteptul de Budy ce mai zice din povestile lui
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 29-03-13, 09:49   #13
Bytzu
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Bytzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 810
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: jante - consum

lasati jignirile si vrajeala....si vorbiti mai bine aia care au experiente. normal ca o sa aibe consum mai mare e, eu cu 205.60.16 qm consum mai mic cu 1-1.5l decat cu 225.40.18, si asta i n conditii de iarna. e vorba de greutatea, latimea si diametrul rotii, pentru ca desi la fizica ne spune ca forta de.frecare nu depinde de suprafata, in realitate nu e chiar asa, N depinde de greutate,care are un punct de contact mai mare cu solul in cazul unor anvelope mai late

sfat: nu pune pe 19 ca o sa plangi pe drumurile.noastre...
__________________
BMW for ever
Ford for fun
Pejo for citymode
Bytzu is offline   Reply With Quote
Old 29-03-13, 11:33   #14
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: jante - consum

Legat strict de consum depinde si de stilul de mers al fiecaruia...
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 29-03-13, 11:42   #15
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: jante - consum

pentru tuning economic recomand NFS!
b01uxd is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -