Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 01-08-06, 20:19   #1
ediflorianus

Stage 3
 
ediflorianus's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 121
Default Restaurarea unei masini Arse?ceva experti prin zona?

se poate reconditiona/re face cat de cat o masina care a fost arsa nu in intregime doar la suprafata... i-a fost turnata benzina si data foc...? adik metalul din cate stiu eu ramane intacta , nu? doar vopseaua se duce

(am auzit ca mai demult vopseaua de pe Trenuri se ardea... si aceasta era metoda de curatzare si dupa se vopsea, si din cauza unor incidente s-a renuntat )
ediflorianus is offline   Reply With Quote
Old 01-08-06, 20:30   #2
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Restaurarea unei masini Arse?ceva experti prin zona?

Quote:
Originally Posted by ediflorianus
se poate reconditiona/re face cat de cat o masina care a fost arsa nu in intregime doar la suprafata... i-a fost turnata benzina si data foc...? adik metalul din cate stiu eu ramane intacta , nu? doar vopseaua se duce

(am auzit ca mai demult vopseaua de pe Trenuri se ardea... si aceasta era metoda de curatzare si dupa se vopsea, si din cauza unor incidente s-a renuntat )
Depinde pe ce suprafata e arsa, ca daca e parlita peste tot o sa coste cat o masina noua

Se poate curata/lustrui metalul cu o perie de sarma pusa in bormasina si apoi se trece la procedurile obisnuite de chituire si vopsire, pe care le poate face orice profesionist

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 01-08-06, 20:45   #3
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Restaurarea unei masini Arse?ceva experti prin zona?

[QUOTE=Nautilus]Depinde pe ce suprafata e arsa, ca daca e parlita peste tot o sa coste cat o masina noua

Se poate curata/lustrui metalul cu o perie de sarma pusa in bormasina si apoi se trece la procedurile obisnuite de chituire si vopsire, pe care le poate face orice profesionist



Mai intervine o problema.Tabla este tratata termic.Prin acea "prajire" posibil sa fie atenuate calitatile elastice ale tablei si in plus si mult mai grav sa fi aparut deja deformatii datorita incalzirii neuniforme pe diverse suprafete.
Peria de sirma rotativa merge in prima instanta,apoi se foloseste disc cu smirghel lamelar de 120-150 pt. o curatare mai in amnunt,apoi se face degresare,chituire (daca e cazul) ,grund,filler si vopsea,si eventual lac.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 01-08-06, 22:39   #4
ediflorianus

Stage 3
 
ediflorianus's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 121
Default Re: Restaurarea unei masini Arse?ceva experti prin zona?

aha si cum merita sa il cumperi ? la pret de fier vechi sau dublu sau intre?
ediflorianus is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -