Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 27-07-06, 20:25   #1
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Costuri intretinere,Logan vs. o masina SH

Am colindat pe o gramada de thread-uri "Logan vs...." ,Logan in sus,Logan in jos,cu replici care mai ca nu au denaturat in bataie,insa...nu s-a specificat un lucru foarte,foarte important : COSTURI DE INTRETINERE.
Stiut fiind ca nu achizitionezi masina pe care poti sa o cumperi, ci pe cea pe care poti sa o intretii.
Despre aceste aspecte nu a spus nimeni nimic.
Luind in considerare cei 8000 euro Logan nou ,contra 8000 euro o masina SH,care ar fi costurile lor de intretinere in conditii normale de utilizare si la o medie de cca 20 000 km/an.Nu conteaza diferenta de clasa,poate fi chiar un Smart de exemplu,deoarece fiecare isi cumpara o masina pt. a o utiliza cu un scop.


Aici vreau sa-i vad pe cei cu Logan,cit ii costa reviziile si alte costuri suplimentare ,precum si pe ceilalti ce au "straine" .

Eu de exemplu ,la 8000 euro as putea achizitiona un Peugeot 206 ce mai are inca garantie.Asta asa de exemplu.Si astfel de masini mai sint,nu doar AMG-uri,M5-uri si alte avioane.
Deci,concret..cit ?
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 27-07-06, 23:06   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Costuri intretinere,Logan vs. o masina SH

daca intrebam cit prinde un M5 la "blana" era plin de raspunsuri pe aici...

Last edited by turbojack; 27-07-06 at 23:09.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 27-07-06, 23:18   #3
Zuky

Stage 5
 
Zuky's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 505
Default Re: Costuri intretinere,Logan vs. o masina SH

Eu un singur lucru ash dori sa spun:eu lucrez la un magazin de piese auto si sincer sa fiu cu tine piese de logan abia daca vindem....aceashi situatzia am intalnit-o si la alte magazine de piese din oradea....ce se vand pt logan sunt in general capace,huse,presuri,becuri si maruntzishuri din astea....
Zuky is offline   Reply With Quote
Old 27-07-06, 23:34   #4
tico_rs
Speed Daemons Member

Stage 5
 
tico_rs's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 513
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Speed Daemons]
[DAEWOO]
Default Re: Costuri intretinere,Logan vs. o masina SH

in mod normal, piesele cad greu la orice masina care se respecta, dar e importanta revizia periodica pe care nu poti sa o fentezi...
acum sunt 2 aspecte: daca logan e in garantie, atunci costul reviziilor e destul de ridicat fata de cat ar costa facut in service autorizat rar dar nu neaparat si dacia, unde manopera e mai scumpa si piesele incarcate si ele...
al doilea aspect: unde faci revizia la sh, pt ca la peugeot 206 de la firma veneau facturi uzuale de 20 milioane la 15.000 km... am un prieten cu un megane 2 sh care nu isi face reviziile la reprezentanta ci la un service oarecare si revizia e pe la 3-4 milioane cu totul, ulei, filtre ulei benz aer si manopera... el a luat-o de la un samsar cu o slz din 2004 parca si 600 de euro ( 1.9 dci 121 hp, full:climatronic scaune incalzite, tot tacamul, cu 60 mii km, din 2005 ) si nu a cazut nimic inafara de macaralele geam electric...
zuky: normal ca nu vindeti din moment ce marea parte sunt inca in garantie si se repara in service... nici nu preconizez prea multe reparatii in fata blocului la logan...
__________________
daca singura scula de care dispui e un ciocan tinzi sa vezi orice problema ca pe un cui...
Speed daemon...
tico_rs is offline   Reply With Quote
Old 28-07-06, 02:36   #5
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Costuri intretinere,Logan vs. o masina SH

Quote:
Originally Posted by tico_rs
unde faci revizia la sh, pt ca la peugeot 206 de la firma veneau facturi uzuale de 20 milioane la 15.000 km... am un prieten cu un megane 2 sh care nu isi face reviziile la reprezentanta ci la un service oarecare si revizia e pe la 3-4 milioane cu totul, ulei, filtre ulei benz aer si manopera...
20 de milioane e curata nebunie, poate daca 206-le era RC si nici atunci!! la Leonul meu e mai putin de 1/3 din banii astia, si asta folosind cel mai bun si mai scump ulei de pe piata, Castrol SLX Longlife II; la modelele 1.9TDI e cam la fel, dar se face la intervale mai scurte

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 28-07-06, 13:33   #6
alicee

Stage 3
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 124
Default Re: Costuri intretinere,Logan vs. o masina SH

Quote:
Originally Posted by tico_rs
in mod normal, piesele cad greu la orice masina care se respecta, dar e importanta revizia periodica pe care nu poti sa o fentezi...
acum sunt 2 aspecte: daca logan e in garantie, atunci costul reviziilor e destul de ridicat fata de cat ar costa facut in service autorizat rar dar nu neaparat si dacia, unde manopera e mai scumpa si piesele incarcate si ele...
tico_rs: revizie in mod obisnuit la un logan pe benzina la 15.000 km sau un an : 200-250 RON cu toate consumabilele. Revizie la doi ani la aceeasi masina la 2 ani sau 30.000 km: 300-350 RON. Ti se par preturile destul de ridicate?
alicee is offline   Reply With Quote
Old 28-07-06, 17:46   #7
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Costuri intretinere,Logan vs. o masina SH

cand voi face si eu revizia de 15.000 km te voi anunta cat am dat, pana atunci iti spun vecinu meu de palier cat a dat la revizie: 3.100.000 lei ROL sau 310 RON... si a dat mult fiindca a vrut el neaparat sa schimbe janta fata dreapta fiindca nu a vrut sa o indrepte(era cam grav indoita de la o groapa cam nasoala...) si a facut-o pe asigurare prin metoda: inlocuire cu una noua.... si cred ca stiti f bine ca astia de la asigurari nu iti inlocuiesc ei o janta fiindca ai ochii albastrii si esti blonda si ai un corp de manechin...ci iti acopera un procent din valoarea totala...deci eu zic ca e destul de ieftin......

ah, si... off: solenza diesel la 50.000km a dat 9milioane la revizie... eu zic ca tot ieftin e....ptr 60.000km???
__________________
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 10-08-06, 00:01   #8
andy_wpo

Stage 5
 
andy_wpo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,162
Member of:
[RENAULT]
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
Default Re: Costuri intretinere,Logan vs. o masina SH

revizie logan recent facuta 170 RON.ma asteptam la mai mult.cat despre 206 Nautilus sa stii ca atata costa la un service autorizat cam peste 15 milioane a dat si un prieten pe el de ii venea sa isi bage unghia in gat de nervi.nu ma intreba de ce ii atata.nu pot sa imi imaginez ce ia schimbat in bani astia,adevarat ca masina avea peste 30 mii
andy_wpo is offline   Reply With Quote
Old 20-06-11, 20:34   #9
marius140872

Stage 1
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 24
Default Re: Costuri intretinere,Logan vs. o masina SH

Mondeo 96,1.8 benzina 350 ron la 20.000 km

in 80.000 am schimbat bieletele de directie si capetii de bara stabilizatoare, nu mai retin preturile dar nu cine stie ce.

Last edited by marius140872; 20-06-11 at 20:37.
marius140872 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -