Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 27-08-09, 22:22   #1
speed line

Stage 5
 
speed line's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 825
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[Style in Motion]
Default ABS folositor sau nu?

Salut sper ca nu s-a mai facut un topic pe tema asta, am avut mai multe discuti cu mai multi prieteni si anumite persoane de pe forum, asa ca am zis sa fac un topic despre asta sa vad si parerea voastra despre ABS. Uni zic ca ca nu au nevoie de asa ceva ca simt masina si pot frana la limita aderentei fara asistenta. Boon si eu pot face asta fara problme, simt masina si franez pana la limita aderentei. Dar problema se schimba intr-o situatie de urgenta eu zic ca pentru o masina de strada este mai mult decat necesar abs-ul. Sunt situati in care poti fi cel mai bun sofer si sa nu ai cum sa le eviti fara abs, de exemplu mergi cu 50 km/h pe o strada cu masini parcate pe marginea drumului si iti sare un copil in fata nu poti opri la timp, cu abs poti evita un obstacol in timp ce franezi puternic si exemplele pot continua, trebuie sa eviti un obsacol cand e ud pe jos la frane putenice in curba voi ce parere aveti? Argumentati nu raspundeti e bun sau nu

Last edited by speed line; 27-08-09 at 22:24.
speed line is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 23:18   #2
Winnetou.K.
BMW Driver

Stage 5
 
Winnetou.K.'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 304
Member of:
[BMW]
[Old School Cars]
Default Re: ABS folositor sau nu?

E folositor.
Si daca iti "simti" masina,cand iti apare un obstacol in fata,brusc,nu cred ca nu te speri,si reactionezi instinctiv,adica iti infigi piciorul in frana...nu mai stai sa calculezi cat trebuie sa o apesi ca sa nu mergi sanie.....Ca sa nu mai zic de sosea umeda...sau zapada/gheata...
Winnetou.K. is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 15:33   #3
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: ABS folositor sau nu?

Clar e bun. M-a scapat de atatea ori de situatii extrem de neplacute. Intreaba-i pe prietenii tai cei cu al 6lea simt daca mai simt ei masina cand le sare un obstacol la 20m in fata. Instinctiv calci frana la maxim, rotile se blocheaza si te duci sanie.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 18:35   #4
speed line

Stage 5
 
speed line's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 825
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[Style in Motion]
Default Re: ABS folositor sau nu?

e de ajuns sa te scape o data dintr-o situatie nasoala si e mai mult decat suficent sunt curios daca e cineva care crede ca se descurca in orice situatie fara abs
speed line is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 21:16   #5
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: ABS folositor sau nu?

3 lucruri sunt vitalle pe o masina: ABS,ESP,ASR.Daca oricare din ultimele doua lipsesc ( si sunt corect setate ) ,prefer sa nu am ABS.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 22:08   #6
speed line

Stage 5
 
speed line's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 825
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[Style in Motion]
Default Re: ABS folositor sau nu?

sa inteleg ca u preferi sa ai o masina fara nici un sistem de siguranta decat sa ai o masina doar cu ABS fara ESP?

Last edited by speed line; 28-08-09 at 22:10.
speed line is offline   Reply With Quote
Old 29-08-09, 16:59   #7
Bogdan.IS
Audi Driver

Stage 5
 
Bogdan.IS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 990
Member of:
[AUDI]
[PEUGEOT]
Default Re: ABS folositor sau nu?

ABS e sfant pe zapada , daca te duci la vale ... am experimentat . apa-i daca si masina cu ABS isi i-a viteza , ce sa mai zici de una fara ABS .
da , si cum spuneau colegii de forum , cu obstacolele , daca o scapi mai tare intr-o curba ...
__________________
Urasc cocalarul si taranul marca Romania !
Bogdan.IS is offline   Reply With Quote
Old 29-08-09, 20:41   #8
julian.smith

Stock
 
julian.smith's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 6
Default Re: ABS folositor sau nu?

Din experienta mea de 11 ani de condus tot felul de masini pot spune ca ABS-ul este o inventie minunata, mai ales cele cu sistemele noi de asistenta frinare urgenta, esp etc sunt mai mult decit utile in trafic.
cind vrei sa te "joci" cu o masina nu ai nevoie de ESP ABS si alte dracovenii.
julian.smith is offline   Reply With Quote
Old 30-08-09, 14:36   #9
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: ABS folositor sau nu?

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
3 lucruri sunt vitalle pe o masina: ABS,ESP,ASR.Daca oricare din ultimele doua lipsesc ( si sunt corect setate ) ,prefer sa nu am ABS.
Nu mi se pare ESP-ul a fi mai de folos decat ABS-ul. ESP-ul este folositor celor care conduc mai agresiv. Un om la 50ani care conduce incet si normal nu va intra niciodata atat de tare intr-o curba, nici macar pe zapada incat sa-i foloseasca ESP-ul, dar de ABS sigur va avea noevoie, pentru ca este imposibil sa nu fie nevoit sa franeze brusc. La fel si cu ASR-ul. Ii va folosi la urcarea unei pante destul de abrupte cu polei/zapada pe jos. Si sunt foarte dese momentele in care nici ASR-ul nu mai face fata. Blocheaza acceleratia in permanenta si atat.
De aceea ABS-ul e monteaza indiferent de motorizare, iar ESP si ASR numai la motorizari mai puternice.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 30-08-09, 14:44   #10
GJ 64 GAB

Stage 5
 
GJ 64 GAB's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 6,033
Member of:
[Moderators]
[Hyundai]
[Opel]
Default Re: ABS folositor sau nu?

E bun şi ABS-ul şi ESP-ul şi ASR-ul!... Ambele funcţii au un rol foarte important şi foarte util!...
Chiar ieri am văzut o emisiune īn care explica rolul lor, īn parte!... ASR-ul cred că īţi este util şi pe iarba udă!...
Dar pānă la urmă tot ABS-ul este cel mai util şi cel mai des folosit!...
__________________

Prietenii adevăraţi se gāndesc mereu la tine!
R.I.P, Adiţă!

Tragedia vietii este ca imbatranim prea devreme si devenim intelepti prea tarziu.
GJ 64 GAB is offline   Reply With Quote
Old 31-08-09, 17:30   #11
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: ABS folositor sau nu?

https://www.youtube.com/watch?v=wR1SSxpKitE
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 31-08-09, 17:51   #12
GJ 64 GAB

Stage 5
 
GJ 64 GAB's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 6,033
Member of:
[Moderators]
[Hyundai]
[Opel]
Default Re: ABS folositor sau nu?

Şi de aici tragem noi concluzile!...
GJ 64 GAB is offline   Reply With Quote
Old 31-08-09, 18:39   #13
julian.smith

Stock
 
julian.smith's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 6
Default Re: ABS folositor sau nu?

da, am vazut si eu filmuletzu asta. super tare treaba... te face sa it reconsideri pozitia
julian.smith is offline   Reply With Quote
Old 31-08-09, 18:51   #14
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: ABS folositor sau nu?

nu uitati ca exista sisteme abs ieftine si sisteme scumpe, intr-o masina high end nici nu simti abs-ul , intr-un lighean de 10 mii iti intra saracia la orice frana mai serioasa.

sincer prefer niste cauciucuri noi de firma decat orice sistem automat...
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Old 01-03-11, 18:53   #15
arminyoyo

Stage 1
 
arminyoyo's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 11
Default Re: ABS folositor sau nu?

Foarte folositor, nu lasa sa se blocheze roata care ar duce la derapaj mult mai mare decat cea cu ABS, plus ca mai si poti controla masina in timp ce franezi
arminyoyo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -