Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 21-02-06, 17:24   #1
DjVictor

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 349
Default Cum se fac cerculetele ?

Vreau sa invat sa fac cerculete , am un Logan 1.6 MPI si o Bora 1.9 TDI .
Vreau poze sau filmulezte sau simple sugestii . Thanck u ...
DjVictor is offline   Reply With Quote
Old 21-02-06, 21:20   #2
mike20
Seat Driver

Stage 5
 
mike20's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,096
Member of:
[SEAT]
Default

depinde ce fel de cerculete vrei sa faci...spre exemplu , pt niste cerculete foarte reusite ai nevoie de 3 lucruri:
1. o coala A4
2. un pix
3. putin talent
__________________
mike20 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-06, 22:20   #3
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"mike20\"
depinde ce fel de cerculete vrei sa faci...spre exemplu , pt niste cerculete foarte reusite ai nevoie de 3 lucruri:
1. o coala A4
2. un pix
3. putin talent
ai uitat si de compas


vezi k ai o gramada de exemple pe forum la sectiunea filme
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 21-02-06, 23:00   #4
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default

vai mike eram cu cineva cand am citit ce ai scris! am ras de ne-am *** pe noi ma omule! )))))

on topic: ia un jaf cu tractiune spate si apasa pedala si trage stanga sau dreapta cum preferi tu ! sper ca te referi la cerculetzele alea care le fac toti ca acele cerculetze mai mari deschise se fac greu: control din volan,ambreiaj si acceleratie si calutzi in motor
__________________
Megane 2 my edition
https://forum.4tuning.ro/110-masina-m...ml#post5673253
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 22-02-06, 00:32   #5
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"TuningBoy\"
vai mike eram cu cineva cand am citit ce ai scris! am ras de ne-am pe noi ma omule! )))))

on topic: ia un jaf cu tractiune spate si apasa pedala si trage stanga sau dreapta cum preferi tu ! sper ca te referi la cerculetzele alea care le fac toti ca acele cerculetze mai mari deschise se fac greu: control din volan,ambreiaj si acceleratie si calutzi in motor

are mashina cu tractiune fatza ...


trage frana de mana .. ia stanga sau dreapta .. si da`i blana pana troncane planetarele
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 22-02-06, 13:51   #6
SMocKey21
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 683
Member of:
[X-Team Racing Club]
Default

hmmmm..tractiune fata....ii dai in goarna,tragi frana de mana si dai de volan ori stanga ori dreapta.In momentul cand se duce masina in derapaj si faci 180`u eu zic sa o tii si turata k altfel risti sa ti se opreasca motorul.Dar mai usor e sa faci cu spatele,ies mai marfa
__________________


Doneaza urgent 1 cent la 00394524 un copil are nevoie de bani pentru bautura,tigari si femei
SMocKey21 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-06, 14:18   #7
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default

stiu ca are fatza dar ca sa nu-si rupa masina in 2 iam zis sa ia un jaf cu tractiune spate! la fatza nu prea ies cine stie ce mai ales- 180 de grade faci cu frana de mana dar apoi ai sa vezi ca nu se merita sa turezi aiurea sa rupi masina in mai ales ca nu faci cine stie ce cerculetz

daca vrei sa te distrezi misto mergi repejor fa dreapta, imediat frana de mana o lasi sa faca 180 si invarti repede stanta si bagi in R si mergi cu spatele iar apoi incearca so intorci fara sa te opresti! INDEMANARE iti trebuie pt asa ceva nu gluma
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 18-03-06, 01:10   #8
AR06SVF

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 190
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cum se fac cerculetele ?

Quote:
Originally Posted by TuningBoy
stiu ca are fatza dar ca sa nu-si rupa masina in 2 iam zis sa ia un jaf cu tractiune spate! la fatza nu prea ies cine stie ce mai ales- 180 de grade faci cu frana de mana dar apoi ai sa vezi ca nu se merita sa turezi aiurea sa rupi masina in mai ales ca nu faci cine stie ce cerculetz

daca vrei sa te distrezi misto mergi repejor fa dreapta, imediat frana de mana o lasi sa faca 180 si invarti repede stanta si bagi in R si mergi cu spatele iar apoi incearca so intorci fara sa te opresti! INDEMANARE iti trebuie pt asa ceva nu gluma
Cum adica 180 de grade nu ies cu tractiune fata?
Si chestia aia cu mersul cu spatele cum ziceai ca se face, ca n-am incercat niciodata si m-ar tenta.
AR06SVF is offline   Reply With Quote
Old 18-03-06, 04:00   #9
Alexutzzz

Stage 5
 
Alexutzzz's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,349
Default Re: Cum se fac cerculetele ?

tragi de volan stanga sau dreapta bagi in mansarier si dai bice dar tare nu usor
Alexutzzz is offline   Reply With Quote
Old 18-03-06, 08:49   #10
AR06SVF

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 190
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cum se fac cerculetele ?

Quote:
Originally Posted by Alexutzzz
tragi de volan stanga sau dreapta bagi in mansarier si dai bice dar tare nu usor
Asta era clar, iar daca ai un pivc de praf pe drum poti sa ajungi sa ai centrul de rotatie intre scaunele din fata.
Eu vorbeam de altceva. Am inteles ceva de genul: Te duci in fatza, tragi frana, te intorci cu 180 dupa care bagi in R, mergi cu spatele, tragi frana si te-ntorci inapoi cu fata. Cam asa ceva era vorba, si se intampla cum trebuie doar in anumite filme.
AR06SVF is offline   Reply With Quote
Old 18-03-06, 11:02   #11
ZerO_CooL

Stage 5
 
ZerO_CooL's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 2,801
Member of:
[BMW]
Default Re: Cum se fac cerculetele ?

Quote:
Originally Posted by AR06SVF
Te duci in fatza, tragi frana, te intorci cu 180 dupa care bagi in R, mergi cu spatele, tragi frana si te-ntorci inapoi cu fata.
Cred ca daca esti cu spatele, ca sa te intorci inapoi cu fata nu mai tragi frana de mana, ci doar iei de volan dreapta sau stanga.
ZerO_CooL is offline   Reply With Quote
Old 18-03-06, 12:43   #12
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Cum se fac cerculetele ?

eu cred ca ar trebui totusi si frana trasa cand mergi cu spatele ca sa te intorci scartaind.! nu sa te intorci normal in curba! acum e o problema care frana... nu am incercat ca sa-mi dau seama( dupa mintea mea ar trebui sa se blocheze rotile fatza ca sa se taraie in curba--- dar daca se blocheaza cele spate tiar arunca fatza in derapaj ceea ce iar e bine) deci cine se pricepe ar fi rugat sa ne scoata din aceasta problema! chiar sunt curios


oricum chestiile astea trebuiesc incercate pe zapada .. ca pe asfalt nu prea se merita!
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 18-03-06, 13:53   #13
ZerO_CooL

Stage 5
 
ZerO_CooL's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 2,801
Member of:
[BMW]
Default Re: Cum se fac cerculetele ?

Ba eu zic ca tocmai pe asfalt e mai frumos.
ZerO_CooL is offline   Reply With Quote
Old 18-03-06, 14:08   #14
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Cum se fac cerculetele ?

e mai frumos frate cand taicatu e becali si n-ai ce sa faci cu banii si mai ales daca stii sa faci asa ceva... ! dar eu spuneam ca pe zapada ar fi bine sa se incerce pana se prinde omu cum si ce fel seface...!
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 18-03-06, 14:38   #15
ZerO_CooL

Stage 5
 
ZerO_CooL's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 2,801
Member of:
[BMW]
Default Re: Cum se fac cerculetele ?

Parerea mea in legatura cu ce s-a discutat putin mai sus: Ii dai a I-a, a II-a, calci ambreiajul, iei putin dreapta, tragi frana de fana, iei stanga, masina se intoarce la 180 de grade... dai drumul franei de mana, bagi marsarier, iei piciorul de pe ambreiaj, accelerezi, mergi putin cu spatele... iei foarte putin stanga, apoi iei mai mult dreapta, te-ai intors cu fata, calci ambreiajul, bagi a I-a, iei piciorul de pe ambreiaj si cam atat.
Si ontopic, cel mai bine, daca vrei sa dai cerculete cu tractiune fata, faci cum a facut EmilVEC cu trabi-ul in Constitutiei. Iti pui ceva sub rotile din spate, eventual niste bucati din plastic, tragi frana de mana, iei maxim de volan si accelerezi.
ZerO_CooL is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -