Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 26-09-08, 20:42   #31
DyZ
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
DyZ's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,520
Member of:
[X-Team Racing Club]
[VW]
Default Re: Taxa de poluare scoasa ?

asa se procedeaza in tarile civilizate ... dar noi inca suntem in urma cu mult
DyZ is offline  
Old 27-09-08, 10:08   #32
GL91ANB

Stage 5
 
GL91ANB's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,254
Default Re: Taxa de poluare scoasa ?

Quote:
Originally Posted by AR33COP View Post
eu as face ca in germania.as pune impozit mai mare cu cat masina este mai veche.atunci nu mai ai interesul sa aduci gunoaie.iar daca masina e noua in germania esti scutit de impozit in primul an.
Corect.Astfel ar mai scadea numarul rablelor aduse.Observ ca dupa 1 iulie nu prea mai gasesc locuri de parcare nici la mine pe strada.S-a ajuns ca la o singura curte sa fie 3 masini
__________________
2001 Seat Leon 1.8 20vT AUQ
1993 VW Corrado 53i ex 2.0 16v 9A - 1.8 20vT AEB
ex 1996 BMW 316i E36
GL91ANB is offline  
Old 27-09-08, 10:25   #33
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Taxa de poluare scoasa

Quote:
Originally Posted by Sindrom View Post
.... pentru un 1.6hdi cu FAP, euro4 s-au dat cam 800 euro, masina din 2008, deci mai gandeste inainte sa scoti asemenea ineptii.
la 1.6 hdi nou taxa este de 400E, tara este plina deja de cazane
beck is offline  
Old 27-09-08, 12:11   #34
adi_wauxhall

Stage 4
 
adi_wauxhall's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 229
Default Re: Taxa de poluare scoasa ?

la mine in parcare erau 31 de masini de vreo 6 ani incoace...din iulie pana azi au aterizat in parcare inca 44 de rable..toate cu nr rosii sau germania si cel mai reusit model e golf 4 , in restu numai mizerii...nu mai am de multe ori unde sa-mi pun eu masina, pt ca sunt si nesimtiti si cand pleaca lumea la munca vine pe locul tau si 3 zile nu-l mai vezi...sper sa se faca ceva pt ca in ritmul asta o sa fie mai multe masini decat soferi...deja tg mures e primul ca nr de masini pa cap de locuitor..avem 2 masini la un om...
adi_wauxhall is offline  
Old 27-09-08, 12:22   #35
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Taxa de poluare scoasa ?

voi vorbiti aiurea de rable dar va ganditi ca unii nu-si permit masini noi de peste 10 mii de euro?
BULLDOG is offline  
Old 27-09-08, 12:24   #36
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Taxa de poluare scoasa ?

normal....lasa fiecare cu ce poate...decat sa iei o dacie la 1500 euro..mai bine un bmw/nexia/rover ceva...e alt confort si mers...dar fiecare cu cesi permite
__________________
All the way up..
D o n n is offline  
Old 27-09-08, 12:36   #37
adi_wauxhall

Stage 4
 
adi_wauxhall's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 229
Default Re: Taxa de poluare scoasa ?

aici nu e vorba de cei ce nu-si permit, aici e vorba ca in ziua de azi toata lumea aduce masini ca sa le vanda.. au inca 3,4 masini .... sincer nu cred ca sunt atat de saraci..si acele dacii de care vb voi se vand cu 10 mil la noi cel putin... iar " frumoasele " masini aduse se vand incepand cu 1000 de euro...si culmea.. nu se vand...toata lumea are masina.. si inca ceva.. lumea in ziua de azi nu cauta vechituri... ma intreb cum de la programele remat e plin de cumparatori daca " nu ne permitem"....eu sunt de parere ca ar trebui sa devenim gunoiul europei. Va intreb ce va fi cand se va umple tara de astfel de vechituri...la ultima statistica tot romania a cumparat cele mai multe masini in 2007 si e in crestere anul asta..masini noi, dar suntem saraci...
adi_wauxhall is offline  
Old 27-09-08, 12:40   #38
y_u_s

Stage 5
 
y_u_s's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,329
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Taxa de poluare scoasa ?

Mai exact trebuie sa treaca de Camera Deputatilor si de Presedinte.
Parerea mea e ca nu va trece de Caera,sunt interese prea mari...
y_u_s is offline  
Old 27-09-08, 12:42   #39
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Taxa de poluare scoasa ?

Sa cumperi 50 000 de logane numa tabla goala nu inseamna sa ai bani. Si sincer, decat logan, mai bine o masina second, km putini, si mai de doamne ajuta de afara. Numi zice acuma de garantie ca m-am plictisit. Lumea nu cauta masini second in cercurile in care te invarti tu poate. La programele remat e plin tocmai din motivul ca oamenii vor sasi ia o masina cat de cat mai buna cu bani putini. Si la romani asa e, daca ii reducere, toata lumea se baga, "ca doar nu e fraier". Sa fim seriosi, cu 5000 de eruo iti iei si iti inmatriculezi masina de care io nu stiu daca ai putea spune ca e rabla.
BULLDOG is offline  
Old 27-09-08, 13:27   #40
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Taxa de poluare scoasa ?

io am o nexia din germania..am dat 100 euro pe ea adusa in tara,mai dau 600 euro pe inscriere..daca nu se scoate...si pana acum am avut un cielo...la 100.000km...si era ca o dacie.nexia asta are 171.000 km motor de 90 cai,dohc...dar nu se compara...nici interior nici exterior...merge perfect.nu bate nu trancane absolut nimic...ce iti iei in tara la 2000 euro sa fie cat de cat buna? am facut cu ea si logan,si solenza, ...si la confort nu mi sa parut mai prejos ca o solenza sau logan...la stabilitate nu se poate compara cu loganu...deci sa fim seriosi...eu zic de cei care si le ia sa mearga cu ele..nu de cei care fac afaceri cu ele...
D o n n is offline  
Old 27-09-08, 17:35   #41
adi_wauxhall

Stage 4
 
adi_wauxhall's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 229
Default Re: Taxa de poluare scoasa ?

ma bucur ca tot ce arunca neamtu cumpara romanul....de asta nu vom ajunge la nivelul lor niciodata....
adi_wauxhall is offline  
Old 27-09-08, 18:23   #42
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Taxa de poluare scoasa ?

))) da`mi 7000 de euro si jur ca nu ma mai urc intr`o rabla
dar vezi tu faza e ca noi de la nemti luam "rablele" deci si eu sunt ca noi))
D o n n is offline  
Old 28-09-08, 00:02   #43
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Taxa de poluare scoasa ?

Anul trecut,un studiu efectuat in Germania a aratat ca varsta medie a masinilor cu care se plimba nemtii este de 9 ani.Asta asa ca si o paranteza la toti "iritatii" de masini vechi de pe acest forum.Va plangeti ca nu aveti loc pe drumuri,ca nu aveti locuri de parcare?Domnilor,pentru acest lucru statul roman este principalul vinovat,nu bietii oameni care-si aduc de dincolo masini de sub 5000 de euro.Suntem pe ultimul loc in UE la autostrazi,cu doar 280 km.Ungaria,tara cu o suprafata cam cat jumatate de Romania,are aproape 600 km de autostrada.De restul tarilor civilizate nu mai amintesc ,ma apuca plansul.
La parcari suntem si mai praf.Oraselul din Spania unde am stat o perioada avea nu mai putin de 5 parcari subterane,in centru.Asta la un oras de 150000 de locuitori.pe cele de la periferie nu le mai pun la socoteala.La noi,Cluj-Napoca,oras cu peste 600000 de locuitori,beneficiaza de 3 parcari subterane,cu o capacitate maxima de 1500 de locuri de parcare.
Dragi coforumisti,proaspat posesori de masini cumparate cu banii parintilor,sau proaspat posesori de masini noi da ieftine(imi pare rau ca va numesc asa dar astia is marii "iritati" de rablele din Romania),amaratul de pensionar cu 7 milioane pensie ce ar trebui sa faca in acceptiunea voastra?Sa-si vanda vechia Dacie 13xx si sa circule cu autobuzul? Ca bani de masina noua sigur nu are. Amarata lui de pensie ii ajunge pentru intretinere, medicamente,si,poate,pentru mancare.Asta dupa 40-50 de ani munciti in slujba statului ,stat care la batranete le-o cam da in brate.
Asta-i realitatea crunta din tara,domnilor,realitate de care nu putem scapa.Fiti sigur ca acel pensionar ar scapa bucuros de masina lui non-euro pentru o masina mai noua,euro 2 sa zicem,dar la un pret decent.Doar asa se poate inoi parcul auto din tara,nu cu fortarea oamenilor de a lua masini noi.
Daca guvernantii nostrii se gandeau la protejarea stratului de ozon,atunci promulgau o lege asemanatoare ca in Germania,unde,daca la o masina non-euro ii pui un catalizator euro 2 ,masina se omologheaza ca euro 2 iar taxele scad.la noi de ce nu se poate asa ceva?
__________________
Proud Suzuki owner.
Future owner of Lancia Delta-Meravigliosa Creatura.
raduku is offline  
Old 28-09-08, 12:14   #44
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Taxa de poluare scoasa ?

pt ca noi suntem in romania...aici nu ii intereseaza de stratul de ozon,ii intereseaza de stratul din buzunar !
D o n n is offline  
Old 03-10-08, 19:53   #45
csibi15

Stock
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 3
Default Re: Taxa de poluare scoasa ?

.. Nu masinele sunt de vina .. Ci tara in care Traim , Eu cu 8 mil salariu ce sa fac ? Sa traiesc sau sa adun in 10 ani 5000 eu sa iau o masina de Euro 3 , 4 ..
Nu am avut numai pt o masina Golf 2 de 700 eu .. + 500 transportul .. adica cam pe la 40 mil .. Masina ii Diesel si a avut reparati capitale .. Cu 40 mil ce puteam sa iau aicea .. ? o dacie din 88 ? cu consum de 9 % ... si fum ca nu vezi nimic .. Daca statul ar da salariu de asa mai putem lua si noi masini de poluare minima .. Nu ne putem compara cu Germani .. La ei si pensionarul primeste 1500 euro lunar.. ) infine Traim in ROMANIA
csibi15 is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -