Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 03-09-08, 16:19   #1
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default Taxa de poluare scoasa ?

http://www.antena3.ro/Senatul-a-deci...53593_ext.html


cryssl is offline  
Old 03-09-08, 16:29   #2
ronnaldinho
VW Driver

Stage 5
 
ronnaldinho's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 464
Member of:
[VW]
[AUDI]
[PEUGEOT]
Default Re: Taxa de poluare scoasa

chiar a fost scoasa,sau iar trebuie aprobata de catre parlamentari 8-| ??
ce bine ar fii sa o scoata ...
ronnaldinho is offline  
Old 03-09-08, 16:35   #3
ronnaldinho
VW Driver

Stage 5
 
ronnaldinho's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 464
Member of:
[VW]
[AUDI]
[PEUGEOT]
Default Re: Taxa de poluare scoasa

Taxa de poluare ar putea fi eliminata si restituita integral, reactualizata cu indicele inflatiei, au decis miercuri comisiile reunite de administratie si buget-finante, o data cu discutarea ordonantei 50 pe 2008, decizia urmand sa intre in vigoare de anul viitor. Numai in luna iulie s-au colectat la bugetul statului peste 40 de milioane de euro din acesta taxa.
Ordonanta 50 pe 2008 care instituia taxa de poluare pentru autovehicule a fost modificata substantial miercuri de comisiile reunite de administratie si buget-finante, sesizate pe fond, senatorii stabilind eliminarea noii taxe, cat si a vechii taxe de prima inmatriculare. Senatorii au decis astfel eliminarea taxelor de prima inmatriculare si de poluare, dar si restituirea lor integral, reactualizate cu indicele inflatiei, urmare a unui amendament initiat de conservatorul Marius Marinescu. Ordonanta aflata miercuri pe masa a fost amendata de 15 ori, in principal cu voturile PD-L, PRM si PC, in vreme ce PSD s-a abtinut, iar PNL a votat impotriva sau s-a abtinut. Restituirile ar urma sa intre in vigoare la trei luni de la adoptarea ordonantei modificate in Parlament, Senatul fiind insa prima Camera sesizata, transmite Agerpres.
Liberalul Aron Popa, presedintele Comisiei de buget-finante, a declarat dupa votul senatorilor ca "ordonanta a fost spulberata, desi vine ca un raspuns la cerintele europene privind instituirea unei taxe de poluare". El i-a criticat pe senatorii "din diverse grupuri politice" ca au incercat sa se pozitioneze alaturi de platitorii acestor taxe, din motive electorale. "Din punctul nostru de vedere, taxa este legala, este una de mediu, nu fiscala si discriminatorie. Cred ca toate amendamentele aprobate de comisii dau posibilitatea ca in continuare sa intre in tara toate vechiturile din vestul Europei, sa avem un grad de poluare foarte mare", a spus Aron Popa.
La randul sau, democrat-liberalul Dan Carlan, presedintele Comisiei de administratie, a explicat ca cele 15 amendamente adoptate la ordonanta de urgenta 50 prevad eliminarea completa a taxei de popluare introduse de la 1 iulie 2008, dar si taxa instituita pe baza vechiului Cod fiscal si restituirea lor integrala. "La fundamentarea bugetului de stat pe 2009, Guvernul va trebui sa tina cont ca dispare o sursa de venit de la fondul de mediu, in conditiile in care avem deja lansate programele de finantare a autoritatilor locale", a declarat presedintele Comisiei de administratie. Dan Carlan a admis ca sensul initial al ordonantei a fost modificat.
Sursa: ziarul "Ziua".
ronnaldinho is offline  
Old 03-09-08, 16:37   #4
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default Re: Taxa de poluare scoasa

da ma...pana la anu e scoasaa si avem si bani inapoi..speram
cryssl is offline  
Old 03-09-08, 23:53   #5
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Taxa de poluare scoasa

pai si sa inteleg acumc a eu nu mai dau taxa de poluare pt nexia?ce super ar fi...sper sa se fi scos
D o n n is offline  
Old 04-09-08, 00:01   #6
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default Re: Taxa de poluare scoasa

se fac se dau peste cap si o sa termine pana la anu'..am inteles ca nu se adopta imediat..cand apare in monitorul oficial
cryssl is offline  
Old 04-09-08, 00:31   #7
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Taxa de poluare scoasa

) inseamna ca e de asteptat...
D o n n is offline  
Old 04-09-08, 13:32   #8
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: Taxa de poluare scoasa

eu pana nu vad nu cred
leonard is offline  
Old 04-09-08, 13:49   #9
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Taxa de poluare scoasa

Quote:
Originally Posted by leonard View Post
eu pana nu vad nu cred
Asa si eu ...
Vor scoate taxa de poluare si vor introduce alta. Tot se va lua bani de la contribuabili.
Mustang is offline  
Old 04-09-08, 14:04   #10
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Taxa de poluare scoasa

Sa fie scoasa si restituiti banii, personal astept cu mare interes aceasta lege
NWZeu is offline  
Old 04-09-08, 15:04   #11
unchiulNOS
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 230
Default Re: Taxa de poluare scoasa

desii stiu ca o sa fiu criticat/injurat..., nu sunt de acord cu scoaterea taxei, pt ca in felul asta or sa se umple strazile cu tot felul de cazane de 1000-2-3000 euro, in mom de fata in care strazile sunt aglomerate, nu sunt parcari amenajate...or sa apara tot felul de "biciclete"...
unchiulNOS is offline  
Old 04-09-08, 16:07   #12
adi_wauxhall

Stage 4
 
adi_wauxhall's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 229
Default Re: Taxa de poluare scoasa

mie sa-mi dea banii inapoi). Dar eu am auzit una tare: vor sa introduca o taxa de poluare sonora, mai ales in orasele mari.
adi_wauxhall is offline  
Old 04-09-08, 16:08   #13
adi_wauxhall

Stage 4
 
adi_wauxhall's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 229
Default Re: Taxa de poluare scoasa

Quote:
Originally Posted by unchiulNOS View Post
desii stiu ca o sa fiu criticat/injurat..., nu sunt de acord cu scoaterea taxei, pt ca in felul asta or sa se umple strazile cu tot felul de cazane de 1000-2-3000 euro, in mom de fata in care strazile sunt aglomerate, nu sunt parcari amenajate...or sa apara tot felul de "biciclete"...
sunt de acord cu tine, dar de ce se plateste taxa si pt masinile nou?
adi_wauxhall is offline  
Old 04-09-08, 17:32   #14
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default Re: Taxa de poluare scoasa

dovada o aveti sus ...nu e ziar fantoma sau asa e site de la antena 3 si au dat si la tv... apar cazane...sa fim seriosi ...iti arat bmw e30 la 1000 si ceva de euro care arata mai bine decat una la 3000 de aici...sunt deacord cu scoaterea celor non euro...si daciile...ca sunt cam 9 milioane in romania...si asa o sa ajute foarte mult...
__________________
cryssl is offline  
Old 04-09-08, 18:28   #15
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,256
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Taxa de poluare scoasa

preferi o dacie (aici n`am nimic cu daciile , si eu am dacie) din 87 (de ex. masina mea) decat o masina din Germania din acelasi an ? nu vezi ca Dacia nu a ajuns la performantele /luxul/tehnologia unor masini din 95 sa zicem ? Dacia o sa fie in urma mereu ...cu vreo 10 ani ...

asta e parerea mea , si eu prefer masinile de afara decat cazanele din Romania
VaLeX is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -