Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 30-09-07, 22:15   #1
chev

Stock
 
chev's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2
Default am zgariat masina

la intrarea in garaj m-am atins cu portiera de unul din stalpi..ai am zgariat-o. Exista vreun spray in nuanta vopselei sau cum as putea proceda?

multumesc
chev is offline   Reply With Quote
Old 30-09-07, 22:38   #2
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: am zgariat masina

daca ai casco te duci la politie....si zici ca ti-a zgariat-o in parcare....iti da dovada te duci la constatator si de acolo o bagi la service
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 30-09-07, 23:31   #3
Bmwaldo

Stage 5
 
Bmwaldo's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 6,772
Default Re: am zgariat masina

Quote:
Originally Posted by chev View Post
la intrarea in garaj m-am atins cu portiera de unul din stalpi..ai am zgariat-o. Exista vreun spray in nuanta vopselei sau cum as putea proceda?

multumesc
da, am putea sa iti raspundem daca exista un spray sau o nuanta a vopselei daca ne-ai spune si culoarea ...
Bmwaldo is offline   Reply With Quote
Old 01-10-07, 08:01   #4
chev

Stock
 
chev's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2
Default Re: am zgariat masina

ok multumesc.

Este un chevrolet rosu!
chev is offline   Reply With Quote
Old 01-10-07, 09:55   #5
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: am zgariat masina

culoarea are un numar....
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 01-10-07, 10:30   #6
shpeedy

Stage 4
 
shpeedy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 231
Default Re: am zgariat masina

Daca ai Rosu ne-metalizat, exista in Cora ceva ce te-ar putea ajuta (posibil sa gasesti si in Carrefour, Auchan, Bricostore, Praktiker samd.). Este vorba de un un set TurtleWax de ruj corector si polish de culoare rosie. Cum se utilizeaza ? Pe masina proaspat spalata si uscata, aplici rujul peste zgarietura, dupa care stergi bine cu o carpa moale si uscata (preferabil bumbac). Dupa asta, aplici polish-ul cu o carpa la fel (curata, moale si uscata) si il stergi dupa cateva minute cu o alta carpa, cu miscari circulare.

Iti recomand aceasta solutie pentru ca tocmai am aplicat-o week-end-ul asta pe zgarieturile de pe masina. In functie de adancime, unele zgarieturi s-au rezolvat, altele s-au mai atenuat. Asta e o solutie de buget, bineinteles, rezultatul final nu se compara cu o re-vopsire.
__________________
Current: 2010 Suzuki SX4 1.6 4WD GS
Ex: 2000 VW Passat Sedan B5 1.9TDI-PD115(AJM)/M5
-----------------------------
Stop nesimtirii !!!
shpeedy is offline   Reply With Quote
Old 03-11-07, 16:07   #7
Speed Fly

Stage 3
 
Speed Fly's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 168
Default Re: am zgariat masina

asae .. se cunoste dk dai cu spray..
Speed Fly is offline   Reply With Quote
Old 03-11-07, 16:12   #8
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: am zgariat masina

vezi k sunt nishte creioane care te ajuta la chestii d`astea ...
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 03-11-07, 16:14   #9
Speed Fly

Stage 3
 
Speed Fly's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 168
Default Re: am zgariat masina

nici alea nu sunt prea reusite.. am testat unu de culoare alba pe un logan de exemplu si mare lucru nu a facut.. tot a ramas dunga si se cunoaste, iese in evindentza
Speed Fly is offline   Reply With Quote
Old 03-11-07, 18:26   #10
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: am zgariat masina

eu tot cu creion corector am retusat-o.bine,nu are cum sa nu se vada,dar abia nu rugineste,ca mie mi-au zgariat-o in dusmanie,pana la tabla.creionul corector doar acopera,nu e ca si cum ai vopsi masina din nou.poti incerca.daca erai din bucuresti te trimeteam undeva unde-ti facea pe loc nuanta ta de vopsea si iti rezolvai intr-un fel problema
__________________

My name is Beu...BomBeu!
bmwm5 is offline   Reply With Quote
Old 05-11-07, 17:48   #11
srn_86
Banned

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 692
Default Re: am zgariat masina

Incearca Cu Polish, Gradul 4 Parca E Pentru Zgarieturi
srn_86 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-08, 16:58   #12
carboy

Stage 2
 
carboy's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 49
Default Re: am zgariat masina

Exista asa numitele stikuri e un flacon cu vopsea pe capacul caruia e atasat un pensonas.Nu stiu unde il poti gasi, eu am lucrat in afara cu asa ceva il faceau la toate magazinele cu vopsele auto. Daca masina are si lac iti da si un flacon cu lac pe care il aplici dupa 5 minute de la aplicarea vopselei.Bafta.
carboy is offline   Reply With Quote
Old 05-05-08, 18:57   #13
shobby

Stock
 
Join Date: May 2008
Posts: 4
Default Re: am zgariat masina

salutare oameni buni am si yo o problema mi-am gasit masina zgariata toata (parca in dujmanie mi-a facut-o) si vreau sa stiu si yo cum pot sa fac sa nu se mai vada zgarieturile k nu am bani de vopsit.Am casco si nu ma asigura la zgarieturi.Exista cumva polisuri de diferite granulatii? sau e doar un singur tip de polis.Masina are culoarea visinie.Yo ma gandeam sa dau cu chit pe zgarieturi si pe urma cu vopsea o lasam sa se usuce cateva zile si pe urma o polisam sa ii dea luciu si sa fac vopseaua uniforma oare merge?
shobby is offline   Reply With Quote
Old 05-05-08, 19:23   #14
mike20
Seat Driver

Stage 5
 
mike20's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,096
Member of:
[SEAT]
Default Re: am zgariat masina

Daca o dai cu chit si o vopsesti doar in acele locuri si nu pe toata suprafata o sa iasa nasol si o sa se cunoasca .
mike20 is offline   Reply With Quote
Old 08-05-08, 17:06   #15
strik3ru

Stage 5
 
strik3ru's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 594
Default Re: am zgariat masina

Quote:
Originally Posted by shobby View Post
salutare oameni buni am si yo o problema mi-am gasit masina zgariata toata (parca in dujmanie mi-a facut-o) si vreau sa stiu si yo cum pot sa fac sa nu se mai vada zgarieturile k nu am bani de vopsit.Am casco si nu ma asigura la zgarieturi.Exista cumva polisuri de diferite granulatii? sau e doar un singur tip de polis.Masina are culoarea visinie.Yo ma gandeam sa dau cu chit pe zgarieturi si pe urma cu vopsea o lasam sa se usuce cateva zile si pe urma o polisam sa ii dea luciu si sa fac vopseaua uniforma oare merge?
Daca nu ai casco de zgarieturi indoaie frate calumea si cand ti-o indreapta la service trebuie sa o si vopseasca. Dai 2 picioare si gata
strik3ru is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -