Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 15-03-09, 22:48   #466
autoglass

Stage 4
 
autoglass's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 222
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Quote:
Originally Posted by mariokynes View Post
Sal in Timisoara o dacie berlina fata spate omologat,legal tot cat ar costa si unde???ms
In Timisoara momentan nu avem .... inca .... un partener ....
In curand si in Timisoara! Vom posta datele partenerului nostru imediat ce parteneriatul va intra in "actiune" ....
autoglass is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 10:19   #467
mariokynes

Stage 4
 
mariokynes's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 174
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

k ms fain...
mariokynes is offline   Reply With Quote
Old 27-03-09, 04:24   #468
CoSmIn-CMN

Stage 3
 
CoSmIn-CMN's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 75
Lightbulb Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Quote:
Originally Posted by DnI View Post
pai in decret scrie clar ca nu ai voi cu nici`una dintre ele
Cine ti a zis tie ca in decret scrie asa ceva?
Atat ionizarea cat si folia daca le faci in locuri autorizate,nu are nimeni treaba cu tine...
Daca te duci la Nea Costica ii dai o Vodka aia e alta treaba...
Dar repet inca o data IN DECRET NU SCRIE ASA CEVA...
IONIZAREA SAU FOLIA PROTECTIVA IMPOTRIVA RAZELOR SOLARE CU AUTORIZATIE SUNT AGREABILE DE LEGISLATIE,DECRET,POLITIE...ETC.
Bafta si numai bine
__________________
CoSmIn-CmN


CoSmIn-CMN is offline   Reply With Quote
Old 02-04-09, 00:13   #469
B-04-SVA

Stage 3
 
B-04-SVA's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 88
Member of:
[DACIA]
Red face Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Quote:
Originally Posted by CoSmIn-CMN View Post
Cine ti a zis tie ca in decret scrie asa ceva?
Atat ionizarea cat si folia daca le faci in locuri autorizate,nu are nimeni treaba cu tine...
Daca te duci la Nea Costica ii dai o Vodka aia e alta treaba...
Dar repet inca o data IN DECRET NU SCRIE ASA CEVA...
IONIZAREA SAU FOLIA PROTECTIVA IMPOTRIVA RAZELOR SOLARE CU AUTORIZATIE SUNT AGREABILE DE LEGISLATIE,DECRET,POLITIE...ETC.
Bafta si numai bine
Asa am auzit si eu...k s-a dat lege ca nu mai "inghit" nimica...nici folii nici ionizari...acum nu stiu daca totusi ai omologare...iti mai ia talonul sau te alegi doar cu amenda...da acuma cum ti-o fi si norocul...eu unu' le am fara nici o omologare...de vreo 1 an juma...si am avut bulanul sa nu zica nimeni nimik...daaa..."ulciorul nu merge de multe ori la apa"
B-04-SVA is offline   Reply With Quote
Old 02-04-09, 18:55   #470
CoSmIn-CMN

Stage 3
 
CoSmIn-CMN's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 75
Wink IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Da ai dreptate,si eu am mers ceva timp cu folie din VITAN,din aia ieftina,si cand ma opreau ""julitii"" le jupuiam de pe geam in fata lor si scapam ieftin...
Dar atata timp cat ai folie,sau ionizare in service autorizat si ti au dat foaie la mana "AUTORIZAT" si abtipildurile alea albastre micutze de la R.A.R. sunt ei raspunzatori in fata POLITIEI...
Te asigur 100% eu de cand am pus folie autorizata(intradevar costa de 3 ori mai mult) nu am avut probleme...!!!
BAFTA !!!
CoSmIn-CMN is offline   Reply With Quote
Old 04-04-09, 11:46   #471
mariokynes

Stage 4
 
mariokynes's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 174
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

ms de sfaturi...
mariokynes is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 08:48   #472
medicueu

Stock
 
medicueu's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 7
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

deci sa m**** masa de cand e folia ieftina din magazine, dispera toata lumea.

folia omologata e scumpa, da` nu are nimeni... au toti folii cumparate cu 100 de mii rola din magazin.

Ionizatu` si el scump, si oglinda ... dar depinde de culoarea masinii. Daca ai o masina neagra iti pui folie neagra, daca o ai verde iti pui folie verde, dar daca masina ta e alba .. ce p`m iti pui... iti ionizezi geamurile, asta si in cazul in care ai crom pe la geamuri si pe masina, pt ca se "asorteaza" dupa cum ar zice muierile.

Ce tot atata vaicareala ca se zgarie ionizatu. Daca se zgarie ionizatu puneti niste folie transparenta 100% peste el ... d-aia la 2 lei.

E fantastic cum dintr-o data totii oamenii de 2 lei se bucura de lucruri de 2 lei de parca ce e prost si au ei e cel mai bun, ca si aia care nu aveau se uitau cum sa ii atraga pe toti ceilalti de partea lor si sa incerce sa izoleze pe aia care au si dau la toata lumea cand eram copii(din ura si invidie). Sau ca sa spun altfel, cum se duc rrumanasii nostrii in anglia si isi cumpara masini de 2 lei ca au volan pe dreapta - scot fum si troncan, forjate ca draq si fara vizibilitate. Dar au bani si masini si femei .. ie ie ... cicalaca cichi cea ...

Ionizarea necesita o baie de solutie cu polarizare cu bla bla,... un proces tehnologic, nu folie - care si omologata si neomologata tot lafel costa!!!

e ca si cum ti-ar lua astia celofanu de la borcanele cu gem, care le punea maica-ta, si ti l-ar vinde extrem de scump. p`t ca daca nu v-ati dat seama inca - AIA E FOLIA - ESTE CELOFANU DE LA BORCANELE CU GEM!!!!

Iei un produs ii gasesti o folosinta utila, si ce faci vere, il comercializezi pe piata si infintezi si firme de omologare si in felul asta castigi 2 treburi, le vinzi celofan mai scump la prosti, decat ala dinainte, si tot acelasi celofan de 2 lei il si pui la rang de decretu` P***, si-l pudrezi cu mireasma de lege comunista, si care logic in cazul asta costa extrem de scump. ( imi zicea un prieten: "Ba folia aia "buna" se usuca cu foenu`" WOW, ce mai proces si asta)

Ce va injura pe voi mamele acum, la dr**u voi mancati folie pe geamuri nu gem !!!


Eu as vrea sa imi ionizez gemu` si dupa sa pun o folie transparenta 100%, peste ionizare. Nu din cauza ca nu mi-as pune folie, mi-as pune si omologata si neomologata, dar asa imi place mie mai mult si apropo PROTEJEAZA MAI BINE. Iauzi si pe ALA(mult mai sus) - protectie UV , deci geamurile care sunt ionizate nu au protectie uv, cu oxid de metal(care o fi el) da` au protectie foliile. BA eu am ochelari polarizati(adik ionizati) si de schi si de soare. NU AU FOLIE PE EI !!! si din exterior se pot vedea oglinda.

apropo una e opacitatea si una e transparenta pt toooooti copii de mai sus sa nu cumva sa le "scufunde", cand e opcaitate 70% inseamna ca nu mai vezi decat 30% prin el ... si invers cu transparenta.

Oameni buni, treziti-va la realitate. Celofanu alimentar pentru geamuri este o foarte mare tzeapa de produs. El practic este ieftin, dar noi il cumparam scump... !!! ca suntem pro*ti .

Si inca un aspect, geamurile cu tenta de culoare care vin cu masinile noi, care protejeaza sunt ionizate !!! dar cu un proces tehnologic mult mai scump ... daca stii sa faci ionizarea ies geamurile ca si cum ai avea folie pe ele ... nu neaparat oglinda, depinde e oxid... asa ca folia este defapt o mare prostie, pt ca geamurile ionizate daca pui folie transparenta pe ele( cum zic eu) te tin 100 de ani daca doresti; in schimb folia se degradeaza in timp.

Practic la omologare, poti decat sa iti cumperi mai ieftin certificatu` si abtibildele alea, de unde p`m stie gaboru ce natie de folie ai tu pe geam, ca oricum saracu` de el nu intelege mare lucru. DANG BANG, are folie: trage-l pe dreapta, dai in cap !!!

politia frate, astia ne-au mancat tara, astia si judecatorii ... MOAMA CE SCARBA IMI E !!!
medicueu is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 21:22   #473
mrbubu

Stage 2
 
mrbubu's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 46
Cool Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Quote:
Originally Posted by medicueu View Post
deci sa m**** masa de cand e folia ieftina din magazine, dispera toata lumea.

folia omologata e scumpa, da` nu are nimeni... au toti folii cumparate cu 100 de mii rola din magazin.

Ionizatu` si el scump, si oglinda ... dar depinde de culoarea masinii. Daca ai o masina neagra iti pui folie neagra, daca o ai verde iti pui folie verde, dar daca masina ta e alba .. ce p`m iti pui... iti ionizezi geamurile, asta si in cazul in care ai crom pe la geamuri si pe masina, pt ca se "asorteaza" dupa cum ar zice muierile.

Ce tot atata vaicareala ca se zgarie ionizatu. Daca se zgarie ionizatu puneti niste folie transparenta 100% peste el ... d-aia la 2 lei.

E fantastic cum dintr-o data totii oamenii de 2 lei se bucura de lucruri de 2 lei de parca ce e prost si au ei e cel mai bun, ca si aia care nu aveau se uitau cum sa ii atraga pe toti ceilalti de partea lor si sa incerce sa izoleze pe aia care au si dau la toata lumea cand eram copii(din ura si invidie). Sau ca sa spun altfel, cum se duc rrumanasii nostrii in anglia si isi cumpara masini de 2 lei ca au volan pe dreapta - scot fum si troncan, forjate ca draq si fara vizibilitate. Dar au bani si masini si femei .. ie ie ... cicalaca cichi cea ...

Ionizarea necesita o baie de solutie cu polarizare cu bla bla,... un proces tehnologic, nu folie - care si omologata si neomologata tot lafel costa!!!

e ca si cum ti-ar lua astia celofanu de la borcanele cu gem, care le punea maica-ta, si ti l-ar vinde extrem de scump. p`t ca daca nu v-ati dat seama inca - AIA E FOLIA - ESTE CELOFANU DE LA BORCANELE CU GEM!!!!

Iei un produs ii gasesti o folosinta utila, si ce faci vere, il comercializezi pe piata si infintezi si firme de omologare si in felul asta castigi 2 treburi, le vinzi celofan mai scump la prosti, decat ala dinainte, si tot acelasi celofan de 2 lei il si pui la rang de decretu` P***, si-l pudrezi cu mireasma de lege comunista, si care logic in cazul asta costa extrem de scump. ( imi zicea un prieten: "Ba folia aia "buna" se usuca cu foenu`" WOW, ce mai proces si asta)

Ce va injura pe voi mamele acum, la dr**u voi mancati folie pe geamuri nu gem !!!


Eu as vrea sa imi ionizez gemu` si dupa sa pun o folie transparenta 100%, peste ionizare. Nu din cauza ca nu mi-as pune folie, mi-as pune si omologata si neomologata, dar asa imi place mie mai mult si apropo PROTEJEAZA MAI BINE. Iauzi si pe ALA(mult mai sus) - protectie UV , deci geamurile care sunt ionizate nu au protectie uv, cu oxid de metal(care o fi el) da` au protectie foliile. BA eu am ochelari polarizati(adik ionizati) si de schi si de soare. NU AU FOLIE PE EI !!! si din exterior se pot vedea oglinda.

apropo una e opacitatea si una e transparenta pt toooooti copii de mai sus sa nu cumva sa le "scufunde", cand e opcaitate 70% inseamna ca nu mai vezi decat 30% prin el ... si invers cu transparenta.

Oameni buni, treziti-va la realitate. Celofanu alimentar pentru geamuri este o foarte mare tzeapa de produs. El practic este ieftin, dar noi il cumparam scump... !!! ca suntem pro*ti .

Si inca un aspect, geamurile cu tenta de culoare care vin cu masinile noi, care protejeaza sunt ionizate !!! dar cu un proces tehnologic mult mai scump ... daca stii sa faci ionizarea ies geamurile ca si cum ai avea folie pe ele ... nu neaparat oglinda, depinde e oxid... asa ca folia este defapt o mare prostie, pt ca geamurile ionizate daca pui folie transparenta pe ele( cum zic eu) te tin 100 de ani daca doresti; in schimb folia se degradeaza in timp.

Practic la omologare, poti decat sa iti cumperi mai ieftin certificatu` si abtibildele alea, de unde p`m stie gaboru ce natie de folie ai tu pe geam, ca oricum saracu` de el nu intelege mare lucru. DANG BANG, are folie: trage-l pe dreapta, dai in cap !!!

politia frate, astia ne-au mancat tara, astia si judecatorii ... MOAMA CE SCARBA IMI E !!!

eu cred ca tu ai dus prea la extrem lucrurile....ai auzit ceva despre lucrurile astea si cu ce se mananca dar la faza cu "folia de la borcane"...ai exagerat enorm....spune ca nu adori tu procedura asta de Tuning,dar nu exagera asa...iar ionizare sa sti ca nu dureaza 100 de ani...in timp oglinda isi pierde din calitati din cauza soarelui si se sterge....corect o perioada mai indelungata decat folia dar nu 100 de ani...chiar marfa comentariu tau
dar hai sa nu exageram.....bafta
mrbubu is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 16:31   #474
medicueu

Stock
 
medicueu's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 7
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

ok recunosc ) m-am lasat dus de val. nu 100 de ani ... trebuia sa pun niste ghilimele ...

da` in legatura cu celofanu` de la borcane, ala lipicios asa si tare, io am incercat treaba, el se lipeste pe geam. Nu o fi ala, nu o fi acelasi, dar ideea de baza e ca nu costa cu mult mai scump sa il faci nici pe ala care se pune pe geamuri ... de principiu ma gandesc eu ca e acelasi proces tehnologic, poooooate difera putin materialu`, da` e aceiasi cale de rulare cu masini de taiat si acelasi plastic care se baga in el ... Acu ... poate n-o fi nici asa .... da` ce mai conteaza frate ... asa arata ... asa pare ... asa se simte ... ASA E !!!

ca si atunci cand calci in c***t , daca e moale maro si pute ... pai ... !!! sa fie si prajitura tot nu e buna pe talpa ...
medicueu is offline   Reply With Quote
Old 28-10-09, 08:15   #475
SASU5

Stage 5
 
SASU5's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 515
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
[Accelarate Club]
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

da, ciudata treaba cu folia, am si eu folie autorizata pe masina si acum 2 zile la iesire din baneasa ma opreste un nene militian si ma intreaba ce e cu folia. ii dau actele si autorizatiile plus ca ii arat timbrele pe geamuri dar el nimic, sustinea sus si tare ca nu am voie cu folie pe fata oricat de omologata e. am scapat pana la urma dupa doua telefoane dar acum urmeaza inrebarea:ai sau nu voie cu folie pe fata daca este autorizata? si ce este de facut daca dai peste unu care vrea neaparat sa.ti ia talonul?
SASU5 is offline   Reply With Quote
Old 28-10-09, 09:33   #476
DISSSEL

Stage 2
 
DISSSEL's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 53
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

pai nu sti ca avem alegeri .... trebuie sa stranga bani la buget , acelasi fenomen se intampla si in Pitesti acum depinde pe cine intalnesi ..daca tipu e de treba se face ca nu vede daca e genu de ii da amenda si lu' masa' esti cauza pierduta
...buna asta cu folii peste ionizare ...trebuie brevetata)))
__________________
LOGAN CLUB PITESTI
DISSSEL is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 18:41   #477
dumy_walker
Hyundai Driver

Stage 5
 
dumy_walker's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 541
Member of:
[Hyundai]
[DACIA]
Thumbs up Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

si eu tot pentru folie sunt! Llumar... calitate ! recomand.. cum au facut si cei dinaintea mea b-)
dumy_walker is offline   Reply With Quote
Old 01-11-09, 20:16   #478
bogdan_FVJ
Daewoo Driver

Stage 5
 
bogdan_FVJ's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,839
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

am si eu o intrebare....stiti undeva o firma care sa ionizeze geamuri si o idee de pret..??poate fi din bucuresti sau brasov.... parca suna mai bine decat folia......poate e mai sensibila dar la mine nu prea se merge in spate si nu deschide nici naiba geamurile din spate .....luneta nici atat
__________________

Ford Mondeo MK3 2.0 TDDi....
Daewoo Cielo GLE 1.5....

EX: Dacia 1310
EX: Opel Kadett GSi
EX: Daewoo Espero 1.5 16v

Dezmembrez Daewoo Cielo
Vand cateva piese Espero
bogdan_FVJ is offline   Reply With Quote
Old 02-11-09, 00:55   #479
ahoe

Stage 5
 
ahoe's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 518
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

pentru sasu5. problema cu folia pentru geamurile fata vine din parte politiei . pentru geamurile fata exista folie omologata cea de 73% transparenta insa pe strada sunt foarte multi politisti care nu o recunosc si de aici se creeaza foarte multe confuzii .
__________________
MONTAM FOLIE AUTORIZATA RAR 0720954834

www.kaf.ro
www.kimedoautofashion.ro
www.foliicladiri.ro
www.folieomologata.eu
ahoe is offline   Reply With Quote
Old 09-11-09, 17:41   #480
challange29
Fiat Driver

Stage 5
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 310
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Fiat]
[DACIA]
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

ahoe ... daca intradevar exista asa ceva, inseamna ca este undeva mentionata chestia asta, o lege, decret, articol ... nu prea e normal ca un "politai" sa ia masuri dupa cum i se nazare lui la un moment dat . Daca lumea ar fi cat de cat informata, ar putea avea si dreptul la replica, dar cum nu prea avem acces la informatie sau suntem indiferenti, asta este, "suportam" . pe curand.
challange29 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -